ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ հունիսի 20-ին տեղի է ունեցել  2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի դռնբաց նիստը:  Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ ընդդիմադիր «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները նախորդ օրն իրենց տարածած հայտարարության համաձայն` չեն մասնակցելու նիստի աշխատանքներին:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այս հանդիպմանը երկար է սպասել եւ փաստել է, որ ասելիքի մի զգալի հատված տարբեր առիթներով հրապարակել է, բայց սա իր ունեցած լավագույն հնարավորությունն է համապարփակ կերպով խոսել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գործընթացի պատմության, 2020թվականի 44-օրյա պատերազմի, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրման հետ կապված հանգամանքների մասին` ելույթի եւ հարցուպատասխանի միջոցով: «Իմ ամբողջ տեղեկատվությունը պատրաստ եմ կիսել եւ դա կանեմ ելույթ եւ հարցուպատասխանի միջոցով»,- ասել է ՀՀ վարչապետը: Նա կարեւոր է համարել այս քննությունը հրապարակային անցկացնելու որոշումը: Նիկոլ Փաշինյանի հավաստմամբ` հանրային լավագույն շահը ենթադրում է մեր պատմության ամենածանր էջերից մեկի` 44-օրյա պատերազմի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերաբերյալ հանրային շարունակական հաղորդակցություն, որովհետեւ, ըստ նրա, լիարժեք հասկանալով, թե ինչ է տեղի ունեցել մեզ հետ ոչ միայն 44-օրյա պատերազմի, այլեւ Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացի ողջ ընթացքում, հանրությունն ավելի պարզ կպատկերացնի ներկայի եւ ապագայի մարտահրավերները եւ Կառավարության գործողությունների համարժեքությունը` այդ մարտահրավերները կառավարելու առումով:
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ես ստորագրեցի ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը կանգնեցնելու մասին ՌԴ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի եռակողմ հայտարարությունը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը եւ հավելել, որ ուզում է պատասխանել հարցին, թե ինչու է փաստաթուղթը ստորագրել եւ պատերազմը կանգ է առել հենց նոյեմբերի 9-ին: Ըստ նրա` այդտեղ շրջադարձային դեր է խաղացել Շուշիի անկման գործընթացը: Վարչապետի հավաստմամբ` էականն այստեղ ոչ միայն Շուշիի խորհրդանշական արժեքն է, այլ նաեւ` ռազմավարական: Շուշիի կորստից հետո, ըստ էության, հարվածի տակ էր հայտնվելու Ստեփանակերտը, անխուսափելիորեն պիտի ուժեղանար ճնշումը Մարտունու վրա, հայկական զինված ուժերի շուրջ 25 հազար զինվոր կհայտնվեր շրջափակման մեջ ընկնելու վտանգի տակ:
Նշվել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը պատերազմը կանգնեցնելու 5-րդ փորձն էր: Առաջին այդպիսի խոսակցությունը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 7-ին, երբ ծննդյան օրվա առիթով շնորհավորելու համար Նիկոլ Փաշինյանը զանգահարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին: ՌԴ նախագահն այդ խոսակցության ժամանակ կարեւորել է Փաշինյանի հայտարարությունը` կոմպրոմիսների գնալու պատրաստակամության մասին:  Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ ցանկանում է միջնորդական ջանքեր գործադրել հնարավորինս արագ կրակի դադարեցմանը հասնելու համար:
«Ես ասացի, որ համաձայն եմ` մինչ այդ հետաքրքրվելով, թե ինչ պայմաններով պետք է լինի կրակի դադարեցումը: Մեր ըմբռնումն այն էր, որ կրակը պետք է դադարի առանց նախապայմանների, կողմերը պետք է մնան այդ պահին իրենց զբաղեցրած դիրքերում, որից հետո պետք է սկսվեն խոսակցություններ, թե որոնք են այն կոմպրոմիսները, որոնց պատրաստ են կողմերը: Ասացի, որ այդ տարբերակն ընդունելի է մեզ համար: Նույն օրը երեկոյան տեղի ունեցավ իմ երկրորդ հեռախոսազրույցը ՌԴ նախագահի հետ, եւ նա ասաց, որ խոսել է Ադրբեջանի նախագահի հետ, սակայն վերջինս ասել է, որ ինքը պատրաստ չէ գնալ կրակի դադարեցման, այսինքն` համաձայն չէ հրադադար հաստատել»,-նշել է ՀՀ վարչապետը:
Հաջորդ օրը ՌԴ նախագահը Փաշինյանին տեղեկացրել է, որ հրադադարի համար ադրբեջանական կողմը նախապայման ունի. ակնկալում է, որ առանց մարտի իրենց հանձնվի Ֆիզուլին, եւ հայկական ուժերը Արաքսի երկայնքով նահանջեն մինչեւ Խոդա Աֆարինի ջրամբար` այնպես, որ ջրամբարը լինի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, եւ նրանք կարողանան այնտեղից ոռոգման նպատակով ջուր վերցնեն: Բացի դա` Ադրբեջանի ղեկավարությունը ակնկալել  է հետ ստանալ Արցախում սպանության եւ մարդու առեւանգման համար իրենց պատիժը կրող Գուլիեւին ու Ասքյարովին` հնարավոր համարելով իր հերթին գերիներ վերադարձնելու տարբերակը:
Վարչապետը նշել է, որ  այդ ամենի դիմաց ոչ թե ռազմական գործողությունների դադար էր հայտարարվում, այլ ընդամենը` հումանիտար հրադադար` զոհվածների հուղարկավորությունը կազմակերպելու համար, դրանից հետո ռազմական գործողությունները չշարունակելու ոչ մի պայման, պարտավորություն չպետք է լիներ: Նիկոլ Փաշինյանն  ասել է, որ նախապայմաններն ընդունելի չեն, քանի որ ՌԴ նախագահի հետ պայմանավորվել էին` հրադադարը պետք է հաստատվի առանց նախապայմանների: «Եվ հետո` նույնիսկ, եթե ես համաձայնվեմ զորքերի նահանջին, ոչ մի երաշխիք չկա, որ նահանջի ընթացքում Ադրբեջանը չի շարունակի հարձակումը: Այնուամենայնիվ, որոշակի ճկունություն ցուցաբերեցի` արձանագրելով, որ Խոդա Աֆարինի ջրամբարից ջրի համատեղ օգտագործումը հնարավոր է, այսինքն` կարծում եմ, որ ԼՂ-ն կարող է չխոչընդոտել ջրամբարից Ադրբեջանի ջուր վերցնելուն, Ասքերովի եւ Գուլիեւի վերադարձի պայմանը քննարկելի է, եթե Ադրբեջանն ասի, թե ՌԴ միջնորդությամբ իր հերթին քանի հայ գերի է պատրաստվում վերադարձնել հայկական կողմին, Ֆիզուլին առանց մարտի հանձնելու եւ Արաքսի ափով հանձնելու պայմանն ընդունելի չէ, զոհվածների մարմինները հուղարկավորելու նպատակով հումանիտար հրադադար հաստատելու առաջարկը լիարժեք ընդունելի է»,-ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով հետագա օրերին ինքը մի քանի անգամ հեռախոսային խոսակցություններ է ունեցել ՌԴ նախագահի հետ, որի հիմնական թեման եղել է` ինչպես հասնել հրադադարի ռեժիմի հաստատմանն ու պահպանմանը:
«Մեր ներքին քննարկումներում իրադրությունը վերլուծելիս`  իմ եզրակացությունը եղել է հետեւյալը` մինչեւ ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացումը չկասեցվի, նա չի համաձայնվելու հրադադարի: Սա ռազմական գործողությունները դադարեցնելու, ըստ էության, հավասարակշռված սցենարն էր: Եվ հասկանում էի, որ, եթե նման սցենար հնարավոր չի լինում կիրառել, իսկ պատերազմի թատերաբեմում իրադրությունն այս առումով լավատեսություն չէր ներշնչում, ապա միակ հնարավոր տարբերակը մնում է ռազմական գործողությունների դադարեցման զիջումային տարբերակը: Այլ տարբերակներն իրատեսական չէին թվում, որովհետեւ հրադադարի մասին բավականին հավասարակշռված հայտարարությունից անցնում էին օրեր, բայց հրադադար հաստատել չէր հաջողվում»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն իր խոսքում նշել է, որ ամենայն հավանականությամբ հնարավոր կլիներ խուսափել 44-օրյա պատերազմից, եթե նախորդ 25 տարիների ընթացքում լուծվեր Ղարաբաղի հարցը: Նրա կարծիքով Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը եւ նրա բովանդակությունն ուղիղ կապի մեջ են եղել Հայաստանի ներքաղաքական իրադրության եւ իրադարձությունների հետ, ինչն ամենաբացասական դերն է խաղացել կարգավորման գործընթացի վրա:  Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում 1994 թվականի մայիսի 12-ի հաղթական զինադադարից հետո դրական իրադարձությունների մեծ դեֆիցիտ է եղել, հավելել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հանգամանալի ներկայացրել եւ անդրադարձել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը կանգնեցնելու պայմաններին, բանակցությունների ողջ ընթացքին եւ բազմաթիվ այլ հարցերի ու խնդիրների:  Ամփոփելով իր խոսքը` վարչապետը նշել է, որ  ԼՂ հարցում եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում Կառավարությունն այսօր իրականացնում է քաղաքականություն` հիմնված է ԼՂ հարցի բանակցային ողջ գործընթացի վերլուծության եւ դրա արդյունքում ձեռք բերված իմացության ու գիտելիքի վրա:
Քննիչ հանձնաժողովում ներկայացված զեկույցը կներառվի հանձնաժողովի վերջնական զեկույցի փաթեթի մեջ:
ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստը կշարունակվի հունիսի 27-ին, որի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը կպատասխանի պատգամավորների հարցերին:

RA Prime Minister: After losing Shushi, in fact, Stepanakert would be under attack, pressure on Martuni would inevitably increase, around 25 thousand soldiers of Armenian Armed Forces would be in danger of being under blockade
On June 20, with the participation of the RA Prime Minister Nikol Pashinyan, an open sitting of the NA Inquiry Committee for Studying the Circumstances of the Hostilities Unleashed on September 27, 2020 was held. The Committee Chair Andranik Kocharyan informed that the opposition Armenia and With Honor factions, according to their statement the previous day, will not take part in the work of the sitting.
Nikol Pashinyan noted that he had been waiting for this meeting for a long time and stated that he had published a significant part of what he had to say on different occasions, but this is the best opportunity to speak comprehensively about the history of the Nagorno Karabakh conflict process, the 44-day war of 2020, about the circumstances regarding the signing of the Trilateral Statement of 9 November 2020, through a speech and Q&A session. “I am ready to share all the information I have and will do this through a speech and Q&A session,” the RA Prime Minister said. He considered important the decision to hold this examination in public. According to Nikol Pashinyan, the best public interest implies continuous public communication regarding one of the heaviest pages of our history - the 44-day war and the negotiation process of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, because, according to him, fully understanding what happened to us not only during the 44-day war, but also during the Nagorno Karabakh negotiation process, the public will have a clearer picture of the challenges of the present and the future and the adequacy of the actions of the Government in terms of managing these challenges.
“On 9 November 2020, I signed the Trilateral Statement of the President of Russia, the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia on stopping the second Karabakh war,” Nikol Pashinyan said and added that he wanted to answer the question why he signed the document, and the war stopped exactly on November 9. According to him, the process of the fall of Shushi played a crucial role there. According to the Prime Minister, what is important here is not only the symbolic value of Shushi, but also its strategic value. After losing Shushi, in fact, Stepanakert would come under attack, the pressure on Martuni would inevitably increase, around 25 thousand soldiers of the Armenian Armed Forces would be in danger of being under blockade.
It was noted that the statement of November 9, 2020 was the 5th attempt to stop the war. The first such conversation took place on October 7, when Nikol Pashinyan called the President of Russia Vladimir Putin to congratulate him on his birthday. During that conversation, the Russian President highlighted Pashinyan”s statement about his willingness to compromise. Vladimir Putin said he wanted mediation efforts to reach a ceasefire as soon as possible.
“I said that I agree, while inquiring about the terms of the ceasefire. Our understanding was that the fire should cease without preconditions, the parties should remain in their current positions, after which discussions should begin on what compromises the parties are ready for. I said that this option is acceptable for us. On the same day in the evening, I had a second telephone conversation with the President of the Russian Federation, and he said that he spoke with the President of Azerbaijan, but the latter said that he is not ready for the ceasefire, that is, he does not agree to establish a ceasefire,” the RA Prime Minister mentioned.
The next day, the President of Russia informed Pashinyan that the Azerbaijani side has a precondition for a ceasefire: they expect Fizuli to be surrendered to them without a battle, and the Armenian Armed Forces to retreat along the Araks to the Khoda Afarin reservoir, so that the reservoir is under the control of Azerbaijan, and they can take water from there for irrigation purposes. In addition, the leadership of Azerbaijan expected to get back Guliyev and Askyarov, who were serving their sentence for murder and kidnapping in Artsakh, considering the option of returning the prisoners of war possible.
The Prime Minister stated that in return for all that, a ceasefire was not announced, but only a humanitarian ceasefire to organize the funeral of the dead, after that there should not be any condition or obligation not to continue military operations. Nikol Pashinyan said that preconditions are not acceptable, as they agreed with the President of Russia that the ceasefire should be approved without preconditions. “And then, even if I agree to the retreat of the troops, there is no guarantee that Azerbaijan will not continue the attack during the retreat. However, I showed flexibility by stating that the joint use of water from the Khoda Afarin reservoir is possible, that is, I think that Nagorno Karabakh may not prevent Azerbaijan from taking water from the reservoir, the condition for the return of Askerov and Guliyev is debatable, if Azerbaijan says how many Armenian prisoners of war it is going to return to the Armenian side through the mediation of the Russian Federation, the condition of handing Fizuli over without a battle and handing over along the Araks coast is not acceptable, the proposal to establish a humanitarian ceasefire in order to bury the bodies of the casualties is fully acceptable.” the Prime Minister said.
According to Nikol Pashinyan, in the following days he had several phone conversations with the President of Russia, the main topic of which was how to achieve the establishment and preservation of the ceasefire regime.
“When analyzing the situation in our internal discussions, my conclusion was the following: unless the advance of the Azerbaijani troops is stopped, he will not agree to a ceasefire. This was essentially the balanced scenario for stopping military operations. And I understood that if such a scenario could not be implemented, and the situation in the war scene did not inspire optimism in this regard, then the only possible option would be the compromise option of stopping military operations. Other options did not seem realistic, because days passed after a fairly balanced statement about a ceasefire, but it was not possible to establish a ceasefire,” the RA Prime Minister said.
Nikol Pashinyan noted in his speech that it would be possible to avoid the 44-day war if the Karabakh issue was resolved during the previous 25 years. In his opinion, the negotiation process of the Karabakh conflict settlement and its content were directly connected with the internal political situation and events of Armenia, which played the most negative role on the settlement process. There was a big deficit of positive events in the internal political life of Armenia after the victorious ceasefire of 12 May 1994, the Prime Minister added.
Nikol Pashinyan presented and touched upon the conditions for stopping the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh, the entire process of negotiations and many other issues and problems. Summarizing his speech, the Prime Minister mentioned that in the context of the Nagorno Karabakh issue and the regulation of relations with Azerbaijan, the Government is implementing a policy based on the analysis of the entire negotiation process of the Nagorno Karabakh issue and the knowledge gained as a result of it.
The report submitted to the Inquiry Committee will be included in the final package of report of the Committee.
The sitting of the NA Inquiry Committee will continue on June 27, during which Nikol Pashinyan will answer the deputies’ questions.