ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 20-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ալեն Սիմոնյանը ողջունել է հյուրերին` նշելով, որ այս այցը հնարավորություն կտա տեղում ծանոթանալու իրավիճակին:
Նա շեշտել է, որ մեր երկիրը մեծապես կարեւորում  է Եվրոպական խորհրդարանի աներկբա դիրքորոշումը Հայաստանի համար կարեւորագույն մի շարք հարցերի վերաբերյալ: ՀՀ ԱԺ նախագահն այս համատեքստում հիշատակել է  Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ոտնձգություններին, հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությանը, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման եւ դրա հետեւանքով առաջացած մարդասիրական ճգնաժամին վերաբերող հարցերը, որոնք ամրագրվել են Եվրոպական խորհրդարանի մի շարք բանաձեւերում  ու զեկույցներում:
«Եվրոպական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին աջակցող առաջնային գործընկերը եւ ես ցանկանում եմ վերահաստատել մեր հանձնառությունը ԵՄ հետ համագործակցությունը խորացնելու եւ ընդլայնելու, այդ թվում` CEPA-ի դրույթների իրականացման հարցում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայման որոշման շուրջ, որն էականորեն նպաստել է  մեր արեւելյան սահմաններին հարաբերական կայունության հաստատմանը:
Անդրադարձ է եղել  Հայաստանին աջակցություն հատկացնելու խնդրանքով Եվրոպական միության հետ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում Հայաստանի համագործակցության  ընդլայնմանը:

20 июня Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с председателем подкомитета Европарламента по безопасности и обороне Натали Луазо.
А.Симонян, приветствуя гостей, отметил, что этот визит даст возможность ознакомиться с ситуацией на месте.
Он подчеркнул, что наша страна придает большое значение четкой позиции Европарламента по ряду важнейших для Армении вопросов. В этом контексте Председатель НС затронул вопросы, связанные с последней Нагорно-Карабахской войной, посягательствами азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении, необходимостью немедленного освобождения армянских военнопленных, блокированием Азербайджаном Лачинского коридора и возникшим вследствие  этого гуманитарным кризисом, которые зафиксированы в ряде резолюций и докладов Европарламента.
“Евросоюз продолжает оставаться приоритетным партнером, поддерживающим реализуемую в Армении повестку реформ, и я хочу подтвердить нашу приверженность углублению и расширению сотрудничества с ЕС, включая реализацию положений CEPA”, - подчеркнул А.Симонян.
На встрече состоялся обмен мнениями о решении разместить миссию ЕС в Армении, что значительно способствовало установлению относительной стабильности на наших восточных границах.