Ո՞ր սցենարի դեպքում Նախարարների կոմիտեն առավել վճռականություն կցուցաբերի` ստիպելով Ադրբեջանին հարգել միջազգային իրավունքի նորմերը եւ կկանխի նոր պատերազմական հանցագործությունները. Արմեն Գեւորգյանի հարցը Էդգար Ռինկեւիչին
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մշտական անդամ, ԵԽԽՎ տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գեւորգյանը վեհաժողովի  ամառային նստաշրջանում հարց  է ուղղել Լատվիայի ԱԳ նախարար, Նախարարների կոմիտեի նախագահ Էդգար Ռինկեւիչին.
«Պարոն նախարար,
ԱՄՆ նախագահ Բայդենը երկու անգամ հյուրընկալել է Ժողովրդավարության գագաթնաժողովը, որտեղ որոշ անդամ երկրներ չեն հրավիրվել ժողովրդավարական սկզբունքներից նահանջելու պատճառով: Դրանցից մեկը Ադրբեջանի Հանրապետությունն է, որը ոչ միայն խարխլել է ժողովրդավարության չափորոշիչներն ու օրենքի գերակայությունը, այլեւ տարածաշրջանում բնիկ հայ ժողովրդի էթնիկական զտման գործունեություն է ծավալում:
Այս առումով կցանկանայի հարցնել` Ադրբեջանի պարագայում Ձեզ համար ո՞րն է կարմիր գիծը: Ո՞ր սցենարի դեպքում Նախարարների կոմիտեն առավել վճռականություն կցուցաբերի` ստիպելով  Ադրբեջանին հարգել միջազգային իրավունքի նորմերը եւ կկանխի նոր պատերազմական հանցագործությունները:
Լատվիայի ԱԳ նախարար, Նախարարների կոմիտեի նախագահ Էդգար Ռինկեւիչը պատասխանել է. «Ի պատասխան Հայաստանից հարգարժան անդամի հարցին` թույլ տվեք ասել, որ Կոմիտեի նախագահության մեր դերում ընդհանուր մի սկզբունք ունենք` միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը, նաեւ` Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռները պետք է ի կատար ածվեն: Յուրաքանչյուր անդամ պետություն պետք է պահպանի այդ նորմերը:
Ինչպես եւ արդեն պատասխանեցի Հայաստանի ու Ադրբեջանի մեր հարգելի անդամների նախորդ հարցերին, մտադիր ենք խնդրել բոլոր անդամ երկրներին, որպեսզի իրականացնեն բոլոր կոնվենցիաները, նաեւ` հարգեն բոլոր այն պարտավորությունները, որ երկրները ստանձնել են այս կազմակերպությանն անդամակցելիս, եւ միշտ այս սկզբունքն ամեն ինչից վեր ենք դասելու:
Չեմ կարծում, թե գունավոր գծերով տարանջատումն այս մեծ կազմակերպության ոգուն համահունչ լավագույն մոտեցումն է: Մենք լի ենք վճռականությամբ` ապահովելու, որպեսզի յուրաքանչյուր անդամ-պետություն հավատարիմ մնա միջազգային իրավունքի հիմնական կանոնադրություններին եւ կոնվենցիաներին, ինչպես նաեւ` Եվրոպական կոնվենցիաներին:

А.Геворкян – Э.Ринкевичу: “При каком сценарии Комитет министров проявит больше решимости, заставив Азербайджан уважать нормы международного права и предотвращая новые военные преступления?”
Постоянный член делегации НС РА в ПАСЕ, основной докладчик по вопросам местных и региональных властей ПАСЕ А.Геворкян в ходе летней сессии Ассамблеи обратился к министру иностранных дел Латвии, председателю Комитета министров Э.Ринкевичу:
"Господин министр,
Президент США Байден дважды принимал Саммит демократии, на который некоторые государства-члены не были приглашены из-за их отступления от демократических принципов. Одно из них – Азербайджанская Республика, которая не только подорвала стандарты демократии и верховенства закона, но и занимается этнической чисткой коренного армянского народа в регионе.
В связи с этим хотел бы спросить, что является для вас красной чертой в случае с Азербайджаном? При каком сценарии Комитет министров проявит больше решимости, заставив Азербайджан уважать нормы международного права и предотвращая новые военные преступления?
Спасибо".
Министр иностранных дел Латвии, председатель Комитета министров Э.Ринкевич среагировал: "Отвечая на вопрос уважаемого члена от Армении, позвольте мне сказать, что в нашей роли председательства Комитета у нас есть общий принцип: все нормы международного права, а также решения Европейского суда по правам человека должны быть реализованы. Каждое государство-член должно соблюдать эти нормы.
Как я уже ответил на предыдущие вопросы наших уважаемых членов Армении и Азербайджана, мы намерены просить все страны-члены выполнять все конвенции, а также соблюдать все обязательства, которые взяли на себя страны при вступлении в эту организацию, и мы будем всегда ставить этот принцип превыше всего.
Не думаю, что разделение по цветным линиям – наилучший   подход, соответствующий духу этой весомой организации. Мы полны решимости обеспечить соблюдение каждым государством-членом основных положений и конвенций международного права, а также европейских конвенций.