Ո՞ր սցենարի դեպքում Նախարարների կոմիտեն առավել վճռականություն կցուցաբերի` ստիպելով Ադրբեջանին հարգել միջազգային իրավունքի նորմերը եւ կկանխի նոր պատերազմական հանցագործությունները. Արմեն Գեւորգյանի հարցը Էդգար Ռինկեւիչին
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մշտական անդամ, ԵԽԽՎ տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գեւորգյանը վեհաժողովի  ամառային նստաշրջանում հարց  է ուղղել Լատվիայի ԱԳ նախարար, Նախարարների կոմիտեի նախագահ Էդգար Ռինկեւիչին.
«Պարոն նախարար,
ԱՄՆ նախագահ Բայդենը երկու անգամ հյուրընկալել է Ժողովրդավարության գագաթնաժողովը, որտեղ որոշ անդամ երկրներ չեն հրավիրվել ժողովրդավարական սկզբունքներից նահանջելու պատճառով: Դրանցից մեկը Ադրբեջանի Հանրապետությունն է, որը ոչ միայն խարխլել է ժողովրդավարության չափորոշիչներն ու օրենքի գերակայությունը, այլեւ տարածաշրջանում բնիկ հայ ժողովրդի էթնիկական զտման գործունեություն է ծավալում:
Այս առումով կցանկանայի հարցնել` Ադրբեջանի պարագայում Ձեզ համար ո՞րն է կարմիր գիծը: Ո՞ր սցենարի դեպքում Նախարարների կոմիտեն առավել վճռականություն կցուցաբերի` ստիպելով  Ադրբեջանին հարգել միջազգային իրավունքի նորմերը եւ կկանխի նոր պատերազմական հանցագործությունները:
Լատվիայի ԱԳ նախարար, Նախարարների կոմիտեի նախագահ Էդգար Ռինկեւիչը պատասխանել է. «Ի պատասխան Հայաստանից հարգարժան անդամի հարցին` թույլ տվեք ասել, որ Կոմիտեի նախագահության մեր դերում ընդհանուր մի սկզբունք ունենք` միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը, նաեւ` Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռները պետք է ի կատար ածվեն: Յուրաքանչյուր անդամ պետություն պետք է պահպանի այդ նորմերը:
Ինչպես եւ արդեն պատասխանեցի Հայաստանի ու Ադրբեջանի մեր հարգելի անդամների նախորդ հարցերին, մտադիր ենք խնդրել բոլոր անդամ երկրներին, որպեսզի իրականացնեն բոլոր կոնվենցիաները, նաեւ` հարգեն բոլոր այն պարտավորությունները, որ երկրները ստանձնել են այս կազմակերպությանն անդամակցելիս, եւ միշտ այս սկզբունքն ամեն ինչից վեր ենք դասելու:
Չեմ կարծում, թե գունավոր գծերով տարանջատումն այս մեծ կազմակերպության ոգուն համահունչ լավագույն մոտեցումն է: Մենք լի ենք վճռականությամբ` ապահովելու, որպեսզի յուրաքանչյուր անդամ-պետություն հավատարիմ մնա միջազգային իրավունքի հիմնական կանոնադրություններին եւ կոնվենցիաներին, ինչպես նաեւ` Եվրոպական կոնվենցիաներին:

The Full Member of Armenian delegation to PACE, General Rapporteur on local and regional authorities Armen Gevorgyan addressed a question to the Minister of Foreign Affairs of Latvia, the Chair of the Committee of Ministers Edgars Rinkēvičs at the Summer Session of the Assembly:
“Mister Minister,
US President Biden twice hosted the Summit for Democracy where some member states were not invited because of backsliding from democratic credentials. One of them is the Republic of Azerbaijan, which has not only undermined democratic standards and rule of law but also is engaged in activities to ethnically cleanse the region of its indigenous Armenian people.
In this regard I would like to ask what is the red line for you in the case of Azerbaijan? In what scenario will the Committee of Ministers show more determination to make Azerbaijan respect the norms of international law and prevent new war crimes?
Mr Edgars Rinkēvičs, Minister of Foreign Affairs of Latvia and Chair of the Committee of Ministers answered: “On the question that was posed by distinguished member from Armenia, let me say that we have a general principle as the Presidency of the Committee that all norms of international law, also rulings of the European Court of Human Rights, must be implemented. That each and every Member State needs to abide by those norms.
We already, as I said also replying to the previous questions by our distinguished members from both Armenia and Azerbaijan, we are inclined to ask all Member States to implement all the conventions and also to honour all the commitments that countries have made when they acceded to this organisation, and will continue to put this principle above all.
I do not believe that outlining kind of coloured lines would be the best approach of the spirit of the work of this great organisation. We are very much determined to make sure that each and every Member State fully complies with basic statutes and conventions of international law and also European Conventions.