Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունները զարգանում են բնականոն ճանապարհով
Հունիսի 13-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը  հանդիպեց ՆԱՏՕ-ի ԽՎ Պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի Ապագա անվտանգության ու պաշտպանական կարողությունների ենթահանձնաժողովի եւ Անվտանգության քաղաքացիական չափման հանձնաժողովի ժողովրդավարական կառավարման ենթահանձնաժողովների համատեղ պատվիրակությունների անդամների հետ:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը պատվիրակությունների այցը Հայաստան գնահատեց որպես եւս մի քայլ ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի Հանրապետության համագործակցության ճանապարհին` նշելով, որ այդ հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են եւ գոհունակություն հայտնելով դրանց մակարդակից: Նշվեց նաեւ, որ այդ շրջանակներում անհատական գործողություների գործընկերության ծրագիրը ունի բացառիկ նշանակություն: Պարոն Թորոսյանը ՆԱՏՕ ԽՎ-ում Հայաստանի ասոցիացված անդամի կարգավիճակը կարեւոր խթան համարեց հարաբերությունների խորացման համար` կարեւորելով, որ այդ հարաբերությունները զարգանում են ոչ միայն պաշտպանական, այլեւ ժողովրդավարական, քաղաքական ու եվրոպական չափանիշներին օրենսդրության ներդաշնակեցման ուղղություններով: Խորհրդարանի նախագահը այս շրջանը Հայաստանի կյանքում առանձնացրեց իբրեւ 2007-ի եւ 2008-ի համապետական ընտրությունների նախապատրաստման եւ սահմանադրական փոփոխություններին օրենսդրության համապատասխանեցման ժամանակ: Այնուհետեւ պարոն Թորոսյանը պատասխանեց պատվիրակությունների անդամների հարցերին, որ վերաբերում էին թե ՆԱՏՕ-ի ու Հայաստանի հարաբերություններին, թե տարածաշրջանին, թե Ազգային ժողովի աշխատանքներին:
Ապագա անվտանգության ու պաշտպանական կարողությունների ենթահանձնաժողովի նախագահ Վահիթ Էրդեմը իրենց առաքելության մասին նշեց, որ խնդիրը Հայաստանի ու ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների վերանայումն է` նկատի ունենալով, որ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների արդյունքում ՆԱՏՕ-ն եւս փոխվել է եւ վերածվել է աշխարհում խաղաղության պաշտպանության կառույցի, որը բաց է ցանկացած երկրի համար: Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչ պարոն Ֆրենկ Քուքը նախապատրաստելու է տարածաշրջանային զեկույց: Պարոն Էրդեմին հետաքրքրում էր, թե Հայաստանը ինչպես է նախապատրաստվում  ընտրություններին: Ի պատասխան ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը մանրամասնեց, որ խորհրդարանն այժմ Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներով է զբաղված, արդեն ստացվել է Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների կարծիքը, որի քննարկումներից ու քաղաքական ուժերի հետ համաձայնեցումից հետո աշնանային նստաշրջանում Ազգային ժողովը արդեն կընդունի Ընտրական օրենսգիրքը: Պարոն Թորոսյանը նաեւ նշեց, որ որոշ դրույթներ փորձարկվում են, որպեսզի գործողության մեջ ճշտվեն եւ կատարելագործվեն: Ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան ընտրությունների անցկացման համար ԱԺ նախագահը կարեւորեց բարենպաստ բարոյահոգեբանական մթնոլոտի ստեղծումը եւ բոլոր կուսակցությունների համագործակցությունը:
Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչ Ֆրենկ Քուքը եւս անդրադարձավ վստահության ու համերաշխության մթնոլորտի անհրաժեշտությանը, որը հիմքեր կստեղծի ժողովրդավարական չափանիշներով ընտրությունների անցկացման համար:
Պորտուգալիայի ներկայացուցիչ Վիտալինո Կանասին հետաքրքրում էր, թե Եվրամիության անդամակցությունը իր արտաքին քաղաքական գերակայությունը համարող Հայաստանը չի՞ պատրաստվում նաեւ ՆԱՏՕ-ին անդամակցել: Պարոն Թորոսյանը հիշեցրեց, որ ԵՄ անդամ երկրներ կան, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ չեն եւ դա նորմալ երեւույթ է: Նա վերահաստատեց, որ Եվրամիության անդամակցությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերակայությունն է եւ բոլոր քայլերը ձեռնարկվում են ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության ուղղությամբ, իսկ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մտադրության մասին Հայաստանը որեւէ հայտարարություն չի արել, այլ ասել է, որհետեւողական է հարաբերությունների խորացման ճանապարհին, ինչը եւ արվում է:
Ժողովրդավարական կառավարման հարցերի ենթահանձնաժողովի նախագահ, Բուլղարիայի ներկայացուցիչ Չեթին Կազակը ցանկանում էր պարզել խորհրդարանի դերը ժողովրդավարության խորացման ճանապարհին եւ Հայաստանի հարաբերությունները իր երկու հարեւանների հետ: ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ Հայաստանը քանիցս հայտարարել է, որ իր հարեւանների հետ նորմալ հարաբերությունների կողմնակից է` առանց նախապայմաններ առաջադրելու, եւ գտնում է, որ հարաբերությունների հաստատման համար անհրաժեշտ են շփումներ, քննարկումներ, բաց երկխոսություն` քննարկելու բոլոր խնդիրները: Որոշ քայլեր արդեն արվել են ԵԽԽՎ-ում եւ Հարավկովկասյան խորհրդարանական նախաձեռնության շրջանակներում, եւ հույս հայտնեց, որ հարեւանները եւս ընդառաջ քայլերի պատրաստակամություն կունենան:
Խոսելով նախապատրաստվելիք զեկույցի մասին` Տիգրան Թորոսյանը նշեց մի շարք դրույթներ, որ անհրաժեշտ է բարելավել. մասնավորապես զեկույցում նշվում էր, որ Հայաստանի «միջազգային համակիրները» համարում են, որ ցեղասպանություն է տեղի ունեցել, մինչդեռ հարկ է նշել ԵՄ անդամ երկրները եւ Եվրախորհրդարանը, որ ճանաչել են ցեղասպանությունը: Ինչին ի պատասխան ՆԱՏՕ-ի Ապագա անվտանգության ու պաշտպանական կարողությունների ենթահանձնաժողովի նախագահ, Թուրքիայի ներկայացուցիչ Վահիթ Էրդեմը փորձեց ժխտել ցեղասպանության փաստը. նրա կարծիքով` 1915 թվականին ոչ միայն հայերի ցեղասպանություն չի եղել, այլեւ պետական հրահանգ չի եղել հայերին սպանելու եւ խոսք կարող է լինել ընդամենը 400-500 հազար մարդկանց մասին, որոնք ռուսների հրահրմամբ իրենք են հարձակվել թուրքերի վրա: ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ընդմիջեց թուրք պատգամավորի «պատմության դասախոսությունը» եւ նրան կոռեկտության կոչ անելով` անհամատեղելի համարեց նման պահվածքը միջազգային կազմակերպությանշրջանակներում զբաղեցրած պաշտոնի հետ: Տիգրան Թորոսյանը Վահիդ Էրդեմին հիշեցրեց, որ ոչ ցեղասպանությանը, ոչ Եվրախորհրդարանին, ոչ ցեղասպանությունը ճանաչած երկրներին գնահատականներ տալու իրավունք նա չունի:

13 июня Председатель НС РА Тигран Торосян встретился с членами совместной делегации подкомиссии будущей безопасности и оборонного потенциала Комиссии по обороне и безопасности и подкомиссии демократического управления Комиссии по гражданскому измерению безопасности ПА НАТО.
Приветствуя гостей, председатель НС  оценил визит делегаций в Армению как еще один шаг на пути сотрудничества Республики Армения с НАТО, отметив, что эти отношения развиваются динамично, и выразив удовлетворение их уровнем. Было также отмечено, что в этих рамках программа индивидуального партнерства имеет исключительное значение. Г-н Торосян статус Армении как ассоциированного члена в ПА НАТО считает важным стимулом  углубления отношений, отметив, что эти отношения развиваются не только в оборонной сфере, но и в направлении гармонизации законодательства с демократическими, политическими и европейскими стандартами. Председатель парламента выделил этот период в жизни Армении как время подготовки к общегосударственным выборам 2007 и 2008 гг. и приведения в соответствие с законодательством  конституционных изменений. Затем г-н Торосян ответил на вопросы членов делегации, касающиеся и отношений НАТО и Армении, и региона, и работе НС.
Председатель подкомиссии будущей безопасности и оборонного потенциала  В.Эрдем в связи с их миссией отметил, что задача  в пересмотре отношений Армении и НАТО, имеч в виду, что в итоге геополитических изменений НАТО также изменилось и превратилось в структуру защиты мира, которая открыта для любой страны. Представитель Великобритании  г-н Ф.Кук  должен подготовить региональный доклад. Г-на Эрдема интерсовало, как Армения готовится к выборам. В ответ Т.Торосян пояснил, что парламент сейчас занят реформами Избирательного кодекса, уже получено мнение экспертов Венецианской комиссии, после обсуждения которого и согласования с политическими силами на осенней сессии НС примет Избирательный кодекс. Г-н Торосян отметил также, что некоторые положения испытываются с тем, чтобы быть уточнены и усовершенствованы. Для проведения выборов, соответствующих демократическим нормам, председатель НС подчеркнул важность создания благоприятной морально-психологической атмосферы и сотрудничество всех партий.
Представитель Великобритании Ф.Кук также обратился к необходимости атмосферы доверия и согласия, что создаст основы для проведения выборов по демократическим критериям.
Представителя Португалии В.Канаса интересовало, не собирается ли Армения, считающая своим внешнеполитическим приоритетом членство в Евросоюзе, вступить в НАТО? Г-н Торосян напомнил, что есть страны-члены ЕС, которые не являются членами НАТО, и это нормальное явление. Он вновь подтвердил, что  членство в ЕС – внешнеполитический приоритет Армении и предпринимаются все шаги для членства Армении в ЕС; насчет намерения членствовать в НАТО  Армения не делала каких-либо заявлений, а говорила, что последовательна в направлении углубления отношений, что и делается.
Председатель подкомиссии по вопросам демократического управления, представитель Болгарии Ч.Казак пожелал выяснить роль парламента в углублении демократии и отношения Армении со своими двумя соседями. Председатель НС отметил, что Армения неоднократно заявляла, что является сторонницей нормальных отношений со своими соседями  без выдвижения предусловий и считает, что для установления отношений необходимы контакты, дебаты, открытый диалог для обсуждения всех проблем. Определенные шаги уже сделаны в ПАСЕ и в рамках Южнокавказской парламентской инициативы и Торосян выразил надежду, что готовность к встречным шагам проявят также соседи.
Говоря о готовящемся докладе, Т.Торосян отметил ряд положений, которые надо усовершенствовать, в частности, в докладе  отмечается, что “международные сочувствующие” Армении считают, что геноцид имел место, в то время как следует указать страны-члены ЕС и Европарламент, которые признали геноцид. В ответ председатель подкомиссии будущей безопасности и оборонного потенциала НАТО, представитель Турции В.Эрдем попытался отрицать факт геноцида: по его мнению, в 1915 г. не только не было геноцида армян, но даже не было инструкции  убивать армян и речь может идти о всего лишь 400-500 тысячах людей, которые по подстрекательству русских сами нападали на турок. Председатель НС Т.Торосян пресек “лекцию по истории” турецкого депутата и, призвав к корректности, посчитал несовместимым подобное поведение в рамках  занимаемой должности в международной организации. Т.Торосян напомнил В.Эрдему, что он не имеет права давать оценок ни геноциду, ни Европарламенту, ни признавшим геноцид странам.