Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունները զարգանում են բնականոն ճանապարհով
Հունիսի 13-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը  հանդիպեց ՆԱՏՕ-ի ԽՎ Պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի Ապագա անվտանգության ու պաշտպանական կարողությունների ենթահանձնաժողովի եւ Անվտանգության քաղաքացիական չափման հանձնաժողովի ժողովրդավարական կառավարման ենթահանձնաժողովների համատեղ պատվիրակությունների անդամների հետ:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը պատվիրակությունների այցը Հայաստան գնահատեց որպես եւս մի քայլ ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի Հանրապետության համագործակցության ճանապարհին` նշելով, որ այդ հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են եւ գոհունակություն հայտնելով դրանց մակարդակից: Նշվեց նաեւ, որ այդ շրջանակներում անհատական գործողություների գործընկերության ծրագիրը ունի բացառիկ նշանակություն: Պարոն Թորոսյանը ՆԱՏՕ ԽՎ-ում Հայաստանի ասոցիացված անդամի կարգավիճակը կարեւոր խթան համարեց հարաբերությունների խորացման համար` կարեւորելով, որ այդ հարաբերությունները զարգանում են ոչ միայն պաշտպանական, այլեւ ժողովրդավարական, քաղաքական ու եվրոպական չափանիշներին օրենսդրության ներդաշնակեցման ուղղություններով: Խորհրդարանի նախագահը այս շրջանը Հայաստանի կյանքում առանձնացրեց իբրեւ 2007-ի եւ 2008-ի համապետական ընտրությունների նախապատրաստման եւ սահմանադրական փոփոխություններին օրենսդրության համապատասխանեցման ժամանակ: Այնուհետեւ պարոն Թորոսյանը պատասխանեց պատվիրակությունների անդամների հարցերին, որ վերաբերում էին թե ՆԱՏՕ-ի ու Հայաստանի հարաբերություններին, թե տարածաշրջանին, թե Ազգային ժողովի աշխատանքներին:
Ապագա անվտանգության ու պաշտպանական կարողությունների ենթահանձնաժողովի նախագահ Վահիթ Էրդեմը իրենց առաքելության մասին նշեց, որ խնդիրը Հայաստանի ու ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների վերանայումն է` նկատի ունենալով, որ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների արդյունքում ՆԱՏՕ-ն եւս փոխվել է եւ վերածվել է աշխարհում խաղաղության պաշտպանության կառույցի, որը բաց է ցանկացած երկրի համար: Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչ պարոն Ֆրենկ Քուքը նախապատրաստելու է տարածաշրջանային զեկույց: Պարոն Էրդեմին հետաքրքրում էր, թե Հայաստանը ինչպես է նախապատրաստվում  ընտրություններին: Ի պատասխան ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը մանրամասնեց, որ խորհրդարանն այժմ Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներով է զբաղված, արդեն ստացվել է Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների կարծիքը, որի քննարկումներից ու քաղաքական ուժերի հետ համաձայնեցումից հետո աշնանային նստաշրջանում Ազգային ժողովը արդեն կընդունի Ընտրական օրենսգիրքը: Պարոն Թորոսյանը նաեւ նշեց, որ որոշ դրույթներ փորձարկվում են, որպեսզի գործողության մեջ ճշտվեն եւ կատարելագործվեն: Ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան ընտրությունների անցկացման համար ԱԺ նախագահը կարեւորեց բարենպաստ բարոյահոգեբանական մթնոլոտի ստեղծումը եւ բոլոր կուսակցությունների համագործակցությունը:
Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչ Ֆրենկ Քուքը եւս անդրադարձավ վստահության ու համերաշխության մթնոլորտի անհրաժեշտությանը, որը հիմքեր կստեղծի ժողովրդավարական չափանիշներով ընտրությունների անցկացման համար:
Պորտուգալիայի ներկայացուցիչ Վիտալինո Կանասին հետաքրքրում էր, թե Եվրամիության անդամակցությունը իր արտաքին քաղաքական գերակայությունը համարող Հայաստանը չի՞ պատրաստվում նաեւ ՆԱՏՕ-ին անդամակցել: Պարոն Թորոսյանը հիշեցրեց, որ ԵՄ անդամ երկրներ կան, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ չեն եւ դա նորմալ երեւույթ է: Նա վերահաստատեց, որ Եվրամիության անդամակցությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերակայությունն է եւ բոլոր քայլերը ձեռնարկվում են ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության ուղղությամբ, իսկ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մտադրության մասին Հայաստանը որեւէ հայտարարություն չի արել, այլ ասել է, որհետեւողական է հարաբերությունների խորացման ճանապարհին, ինչը եւ արվում է:
Ժողովրդավարական կառավարման հարցերի ենթահանձնաժողովի նախագահ, Բուլղարիայի ներկայացուցիչ Չեթին Կազակը ցանկանում էր պարզել խորհրդարանի դերը ժողովրդավարության խորացման ճանապարհին եւ Հայաստանի հարաբերությունները իր երկու հարեւանների հետ: ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ Հայաստանը քանիցս հայտարարել է, որ իր հարեւանների հետ նորմալ հարաբերությունների կողմնակից է` առանց նախապայմաններ առաջադրելու, եւ գտնում է, որ հարաբերությունների հաստատման համար անհրաժեշտ են շփումներ, քննարկումներ, բաց երկխոսություն` քննարկելու բոլոր խնդիրները: Որոշ քայլեր արդեն արվել են ԵԽԽՎ-ում եւ Հարավկովկասյան խորհրդարանական նախաձեռնության շրջանակներում, եւ հույս հայտնեց, որ հարեւանները եւս ընդառաջ քայլերի պատրաստակամություն կունենան:
Խոսելով նախապատրաստվելիք զեկույցի մասին` Տիգրան Թորոսյանը նշեց մի շարք դրույթներ, որ անհրաժեշտ է բարելավել. մասնավորապես զեկույցում նշվում էր, որ Հայաստանի «միջազգային համակիրները» համարում են, որ ցեղասպանություն է տեղի ունեցել, մինչդեռ հարկ է նշել ԵՄ անդամ երկրները եւ Եվրախորհրդարանը, որ ճանաչել են ցեղասպանությունը: Ինչին ի պատասխան ՆԱՏՕ-ի Ապագա անվտանգության ու պաշտպանական կարողությունների ենթահանձնաժողովի նախագահ, Թուրքիայի ներկայացուցիչ Վահիթ Էրդեմը փորձեց ժխտել ցեղասպանության փաստը. նրա կարծիքով` 1915 թվականին ոչ միայն հայերի ցեղասպանություն չի եղել, այլեւ պետական հրահանգ չի եղել հայերին սպանելու եւ խոսք կարող է լինել ընդամենը 400-500 հազար մարդկանց մասին, որոնք ռուսների հրահրմամբ իրենք են հարձակվել թուրքերի վրա: ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ընդմիջեց թուրք պատգամավորի «պատմության դասախոսությունը» եւ նրան կոռեկտության կոչ անելով` անհամատեղելի համարեց նման պահվածքը միջազգային կազմակերպությանշրջանակներում զբաղեցրած պաշտոնի հետ: Տիգրան Թորոսյանը Վահիդ Էրդեմին հիշեցրեց, որ ոչ ցեղասպանությանը, ոչ Եվրախորհրդարանին, ոչ ցեղասպանությունը ճանաչած երկրներին գնահատականներ տալու իրավունք նա չունի:

On June 13 Tigran Torosyan, RA NA President met members of the joint delegations of the NATO PA Subcommittee on Democratic Governance (CDSDG) and Subcommittee on Future Security and Defence Capabilities (DSCFC).
Welcoming the guests, the NA President assessed the delegations’ visit to Armenia as one more step on the path of cooperation of the Republic of Armenia with NATO, noting that those relations dynamically develop and expressing satisfaction from their level. It was also noted that within that framework the Individual Partnership Actions Plan is of unique importance. Mr. Torosyan considered an important impetus the status of Armenia’s associate member for deepening relations, highlighting that those relations develop not only in harmonizing the laws with defensive, but democratic, political and European standards. The Parliament President specified this period in Armenia’s life as a period of preparation of 2007 and 2008 general elections and complying the legislation with the constitutional amendments. Then Mr. Torosyan answered the questions of the delegations’ members, which related to NATO and Armenia relationship, the region and activities of the National Assembly.
Vahit Erdem (Turkey), Chairman of the Sub-Committee on Future Security and Defence Capabilities, noted about their mission that the problem is the review of Armenia and NATO relationship, meaning that as a result of geopolitical changes, NATO has also been changed and turned into the structure of peace protection in the world, which is open for any country. Mr. Frank Cook, representative of Great Britain, will prepare a regional report. Mr. Erdem was interested in Armenia’s preparation in the elections. In response to that, NA President Tigran Torosyan detailed that the parliament is involved now in the reforms of the Electoral Code, the opinion of the Venice Commission experts have already been received, and after the debates of which and agreement of political forces the National Assembly will already adopt the Electoral Code at the autumn session. In response to NA President Tigran Torosyan detailed that the parliament now is involved in the Electoral Code reforms, the opinion of the Venice Commission Experts have been received, after the debates and agreement of political forces the National Assembly will adopt the Electoral Code at the autumn session. Mr. Torosyan also noted that some provisions are tested to be specified and improved in action. The NA President highlighted the creation of favourable moral-psychological atmosphere and cooperation of all parties for holding elections in compliance with democratic standards.
Frank Cook, representative of Great Britain, also touched upon the necessity of atmosphere of confidence and friendship, which will create grounds for holding elections in compliance with democratic standards.
Vitalino Canas, representative of Portugal, was interested in the issue if Armenia considering of priority its foreign policy the membership of the European Union will join the NATO too. Mr. Torosyan reminded that there are EU member-countries that are not NATO members, and it’s a normal phenomenon. He re-affirmed that membership of the European Union is the priority of Armenia’s foreign policy, all the steps are undertaken in the membership of Armenia to EU, and Armenia has not made any statement about the intention of joining NATO, but said about deepening consistent relations, what is done.
Tchetin Kazak, representative of Subcommittee on Democratic Governance wanted to clarify the role of the parliament on the way of deepening democracy and Armenia’s relations with tow neighbours. The NA President Tigran Torosyan noted that Armenia repeatedly declared that it is in favour of normal relations with the neighbours without proposing preconditions and believes that contacts, debates are necessary for the establishment of relations and dialogue – for debating all the problems. Some steps have been undertaken in PACE and within the framework of South Caucasus parliamentary initiative, and he expressed a hope that the neighbours too will have readiness for the steps to be undertaken.
Speaking about the report to be prepared, Tigran Torosyan noted a number of provisions that are necessary to improve: in particular in the report it is noted that Armenia’s “international supporters” consider that genocide took place, whereas it should be noted that EU member-countries and the European Parliament recognized the genocide. In response to this, Vahit Erdem, Chairman of the Subcommittee on Future Security and Defence Capabilities (DSCFC), representative of Turkey tried to deny the fact of genocide: in his opinion, in 1915 there was no Armenian Genocide, moreover there was no state order to kill the Armenians and one can say about only 400.000 – 500.000 people, who by the Russians provocation attacked the Turks. Tigran Torosyan, RA NA President interrupted the Turk MP’s ‘lecture of history” and calling him on being correct, considered incompatible such behaviour within the framework of international organization for occupying the post. Tigran Torosyan reminded Vahit Erdem that he has no right to give estimations neither to genocide, nor European Parliament and the countries, which recognized the genocide.