Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն են ստացել Կառավարության հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնությունները
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 26-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Թմրամիջոցների եւ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հիշեցնենք, որ փաթեթի քննարկումը հանձնաժողովի նախորդ նիստում լրամշակման նպատակով հետաձգվել էր մինչեւ երկամսյա ժամկետով:
Օրենսդրական փաթեթն ուղղված է արտադրական կանեփի արտադրության, ներմուծման, արտահանման եւ մեծածախ առեւտրի լիցենզավորման համար առավել բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը եւ այդ ուղղությամբ ծագող իրավահարաբերությունների կանոնակարգմանը: Առաջարկվում է հստակեցնել նշված գործունեության լիցենզավորման պահանջները, ինչպես նաեւ հանվում է քվոտաների խախտման դեպքում լիցենզիայի դադարեցման հիմքը եւ լիցենզավորված անձին տրվում է քվոտաները վերանայելու հնարավորություն:
Ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանի` առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունն առաջարկել էր խմբագրական փոփոխություններ, որոնք ընդունվել են: Արդյունքում` ներկայացվել է լրամշակված տարբերակ:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ  ՀՀ հարկային  եւ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքերում լրացումներ եւ փոփոխություններ նախատեսող նախագծերի փաթեթը:
Առաջարկվում է վերանայել ակցիզային հարկով հարկվող ապրանքատեսակների համար սահմանված ակցիզային հարկի դրույքաչափերը: Գների աճով պայմանավորված` առաջարկվում է որոշակիորեն ինդեքսավորել ենթաակցիզային ապրանքների ակցիզային հարկի դրույքաչափերը` ինդեքսավորումը յուրաքանչյուր տարվա համար սահմանելով 8 տոկոս, իսկ ծխախոտային արտադրանքի դրույքաչափերը բարձրացնել` յուրաքանչյուր տարի 10 տոկոսով, էլեկտրական ծխախոտների դեպքում` 18 եւ ավելի տոկոսով: Օղու եւ էթիլային սպիրտի ակցիզային հարկի դրույքաչափերը յուրաքանչյուր տարի կբարձրացվի 10 տոկոսով:
Վարչական պատասխանատվություն է նախատեսվել ծխախոտի առավելագույն մանրածախ գնից բարձր գնով ծխախոտի արտադրանք վաճառելու դեպքերի համար:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ չեն ընդունվել պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի երկու առաջարկները, որոնք վերաբերվել են ծխախոտային արտադրատեսակների դրույքաչափերի բարձրացմանը: Նշվել է, որ այս հարցով Կառավարությունը վարում է հավասարակշված քաղաքականություն` հնարավոր ռիսկերից խուսափելու համար:

Во втором чтении обсуждены и получили положительное заключение законодательные инициативы правительства
26 июня на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам обсужден во втором чтении пакет проектов о внесении изменений и дополнений в закон “О наркотических средствах и психотропных (психоактивных) веществах", Кодекс РА об административных правонарушениях.
Обсуждение пакета было отложено на предыдущем заседании комиссии на срок до двух месяцев.
Законодательный пакет направлен на создание максимально благоприятных условий для лицензирования производства, импорта, экспорта и оптовой торговли технической коноплей и регулирование правоотношений, возникающих в этом направлении. Предлагается уточнить лицензионные требования по указанному виду деятельности, а также убрать основания для прекращения действия лицензии в случае нарушения квот и предоставить лицензиату возможность пересматривать квоты.
По словам первого заместителя министра здравоохранения Л.Нанушян, после первого чтения правительство предложило редакционные правки, которые были приняты. В итоге представлена ​​доработанная версия.
Во втором чтении обсуждался также пакет поправок в Налоговый кодекс и в Кодекс РА в об административных правонарушениях.
Предлагается пересмотреть ставки акцизов на товары, облагаемые акцизами. В связи с ростом цен предлагается индексировать ставки акцизов подакцизных товаров путем установления индексации в размере 8% ежегодно, а ставки табачных изделий повышать на 10% каждый год, а в случае электронных сигарет – на   18% и более. Ставки акцизов на водку и этиловый спирт будут ежегодно повышаться на 10%.
Административная ответственность предусмотрена за случаи реализации табачных изделий по цене выше предельной розничной цены сигарет.
Заместитель министра финансов А.Погосян сообщил, что два предложения депутата А.Торосяна по повышению тарифов на табачные изделия, не приняты. Отмечено, что правительство проводит взвешенную политику в данном вопросе во избежание возможных рисков.