ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի որոշմամբ եւ Կառավարության նախաձեռնությամբ խորհրդարանը հունիսի 26-ին գումարել է արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Մինչ օրակարգային հարցերի քննարկմանն անցնելը պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանի հիշատակը:
Խորհրդարանը հաստատել է նստաշրջանի օրակարգը, որում ընդգրկված որոշ հարցերի քննարկումն ԱԺ որոշմամբ կիրականացվի հատուկ ընթացակարգով. դրանց երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում:

По решению Председателя НС А.Симоняна и по инициативе правительства парламент 26 июня созвал внеочередное заседание с повесткой дня инициатора.
Перед обсуждением вопросов повестки дня депутаты почтили минутой молчания память депутата фракции "Гражданский договор" В.Хачатряна.
Парламент утвердил повестку дня сессии, на которой по решению НС рассмотрение некоторых вопросов будет проведено в особом порядке – их обсуждение во втором чтении будет осуществлено в течение 24 часов после их принятия в первом чтении.