ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի որոշմամբ եւ Կառավարության նախաձեռնությամբ խորհրդարանը հունիսի 26-ին գումարել է արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Մինչ օրակարգային հարցերի քննարկմանն անցնելը պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանի հիշատակը:
Խորհրդարանը հաստատել է նստաշրջանի օրակարգը, որում ընդգրկված որոշ հարցերի քննարկումն ԱԺ որոշմամբ կիրականացվի հատուկ ընթացակարգով. դրանց երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում:

On 26 June, the parliament convened an extraordinary session by the decision of the RA NA President. Alen Simonyan and on the initiative of the Government by the initiator’s established agenda.
Before passing to the debate of the agenda items, the deputies with one-minute silence honoured the memory of the deputy of the Civil Contract Faction Vigen Khachatryan.
The parliament approved the agenda of the session, where the debate of the included some items will be carried out in special procedure by the NA decision: the debate of them in the second reading will be carried out after adopting them in the first reading within twenty-four hours.