Առաջարկվում է ընդհանուր իրավասության դատարանին ենթակա գումարի բռնագանձման որոշ քաղաքացիական գործեր հանձնել նոտարների իրավասությանը
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է ընդհանուր իրավասության դատարանին ենթակա գումարի բռնագանձման որոշ քաղաքացիական գործեր հանձնել նոտարների իրավասությանը. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը` ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մաuին» եւ կից օրինագծերի փաթեթը:
Նախարարի համոզմամբ` դատավորը նման գործերով, ըստ էության, արդարադատություն չի իրականացնում, վեճ չի լուծում, քանի որ նշված գործերը հիմնված են լինում գրավոր գործարքի վրա, որով դատարանից պահանջվում է կայացնել դատական ակտ գումարի բռնագանձման մասին, իսկ պատասխանողը մեծամասամբ չի էլ առարկում ներկայացված պահանջի դեմ:
Զեկուցողը նշել է, որ 2020-2022 թթ. ընդհանուր իրավասության դատարան ներկայացված շուրջ 441 հազար հայցադիմումից մոտ 395 հազարը եղել են նմանատիպ գործեր. «Այս գործերն այժմ քննվում են դատարանում, եւ օրենքը սահմանում է, որ այս վեճերը պետք է լուծվեն 3 ամսվա ընթացքում: Ստացվում է իրավիճակ, երբ դատավորները ծանրաբեռնվում են փոքր գործերով եւ դրա արդյունքում տուժում են նույն դատավորի վարույթում գտնվող այլ կարեւոր գործերը»:
Ըստ Գրիգոր Մինասյանի` վերոնշյալ պատճառներով Կառավարության ծրագրով կարեւոր է համարվել փոքր գործերը դուրս բերել դատարաններից եւ մտածել դրանց այլընտրանքային լուծումների մասին:
«Այս քայլին գնալով` դատավորները հնարավորություն կունենան իրենց ժամանակը եւ ռեսուրսները հատկացնել իրական վեճեր լուծելուն»,- ընդգծել է Արդարադատության նախարարը:
Փաթեթով առաջարկվում է նոտարների իրավասությանը վերապահել միայն այն քաղաքացիական գործերը, որոնցով գումարի բռնագանձման պահանջը չի գերազանցում երկու միլիոն դրամը:
Պատգամավորները հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկել եւ ընդունել են հունիսի 26-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում:

Предлагается передать отдельные гражданские дела о конфискации денежных средств, подлежащие рассмотрению судом общей юрисдикции, в полномочия нотариусов
“Инициатива предлагает передать отдельные гражданские дела о конфискации денежных средств, подлежащие рассмотрению судом общей юрисдикции, в полномочия нотариусов”, - отметил министр юстиции РА Г.Минасян, представляя предложение о внесении изменений и дополнений в Гражданский процессуальный кодекс РА и пакет прилагаемых законопроектов.
По Г.Минасяну, судья фактически не осуществляет правосудие по таким делам, не разрешает споры, поскольку указанные дела основаны на письменном соглашении, по которому суд обязан вынести судебный акт о конфискации денег, а ответчик даже не возражает против предъявленного требования.
Докладчик отметил, что в 2020-2022 гг. 395 тысяч из 441 тысячи исков, поданных в суд общей юрисдикции, были аналогичными делами. “Эти дела сейчас рассматриваются в суде, и законом предусмотрено, что эти споры должны быть разрешены в течение 3 месяцев. Складывается ситуация, когда судьи обременены мелкими делами, и в результате страдают другие важные дела, находящиеся в производстве того же судьи”.
По словам Г.Минасяна, по вышеуказанным причинам сочтено важным выводить из судов мелкие дела и думать об их альтернативных решениях.
“Сделав этот шаг, судьи получат возможность посвятить свое время и ресурсы решению реальных споров”, — подчеркнул министр юстиции.
Пакетом предлагается сохранить полномочия нотариусов только по тем гражданским делам, по которым требование о конфискации денег не превышает двух миллионов драмов.