Առաջարկվում է ընդհանուր իրավասության դատարանին ենթակա գումարի բռնագանձման որոշ քաղաքացիական գործեր հանձնել նոտարների իրավասությանը
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է ընդհանուր իրավասության դատարանին ենթակա գումարի բռնագանձման որոշ քաղաքացիական գործեր հանձնել նոտարների իրավասությանը. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը` ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մաuին» եւ կից օրինագծերի փաթեթը:
Նախարարի համոզմամբ` դատավորը նման գործերով, ըստ էության, արդարադատություն չի իրականացնում, վեճ չի լուծում, քանի որ նշված գործերը հիմնված են լինում գրավոր գործարքի վրա, որով դատարանից պահանջվում է կայացնել դատական ակտ գումարի բռնագանձման մասին, իսկ պատասխանողը մեծամասամբ չի էլ առարկում ներկայացված պահանջի դեմ:
Զեկուցողը նշել է, որ 2020-2022 թթ. ընդհանուր իրավասության դատարան ներկայացված շուրջ 441 հազար հայցադիմումից մոտ 395 հազարը եղել են նմանատիպ գործեր. «Այս գործերն այժմ քննվում են դատարանում, եւ օրենքը սահմանում է, որ այս վեճերը պետք է լուծվեն 3 ամսվա ընթացքում: Ստացվում է իրավիճակ, երբ դատավորները ծանրաբեռնվում են փոքր գործերով եւ դրա արդյունքում տուժում են նույն դատավորի վարույթում գտնվող այլ կարեւոր գործերը»:
Ըստ Գրիգոր Մինասյանի` վերոնշյալ պատճառներով Կառավարության ծրագրով կարեւոր է համարվել փոքր գործերը դուրս բերել դատարաններից եւ մտածել դրանց այլընտրանքային լուծումների մասին:
«Այս քայլին գնալով` դատավորները հնարավորություն կունենան իրենց ժամանակը եւ ռեսուրսները հատկացնել իրական վեճեր լուծելուն»,- ընդգծել է Արդարադատության նախարարը:
Փաթեթով առաջարկվում է նոտարների իրավասությանը վերապահել միայն այն քաղաքացիական գործերը, որոնցով գումարի բռնագանձման պահանջը չի գերազանցում երկու միլիոն դրամը:
Պատգամավորները հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկել եւ ընդունել են հունիսի 26-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում:

It is proposed to transfer certain civil cases of confiscation of money subject to Court of General Jurisdiction to jurisdiction of notaries
The initiative proposes to transfer certain civil cases of confiscation of money subject to the Court of General Jurisdiction to the jurisdiction of notaries: the RA Minister of Justice Grigor Minasyan said presenting the draft law on Making Amendments and Addenda to the Code of Civil Procedure of the Republic of Armenia and the package of the attached bills.
According to the Minister, the judge does not, in fact, administer justice in such cases, does not resolve disputes, because the mentioned cases are based on a written transaction, by which the court is required to make a judicial act on confiscation of money, and the defendant does not even object to the presented requirement.
The rapporteur noted that in 2020-2022 395 thousand out of 441 thousand lawsuits submitted to the Court of General Jurisdiction were similar cases. "These cases are now being examined in court, and the law stipulates that these disputes must be resolved within 3 months. There is a situation when judges are burdened with small cases and as a result other important cases in the same judge's proceedings suffer."
According to Grigor Minasyan, for the aforementioned reasons, it was considered important to take small cases out of the courts and think about their alternative solutions.
"By taking this step, judges will have the opportunity to allocate their time and resources to solving real disputes," the Minister of Justice underlined.
With the package, it is proposed to reserve the competence of notaries only for those civil cases in which the demand for confiscation of money does not exceed two million AMD.
The deputies debated and adopted the issue in the first reading at the extraordinary NA session convened on June 26.