Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է էլեկտրոնային եղանակով ամրագրման ենթակա տվյալների պահպանության համար օգտագործել սերվերային ենթակառուցվածքներ. Լիլիթ Մինասյան
Կառավարության նախաձեռնությամբ հունիսի 26-ին հրավիրված արտահերթ նստաշրջանում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Աժ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Լիլիթ Մինասյանի եւ Արուսյակ Ջուլհակյանի հեղինակած «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ հիմնական զեկուցող Լիլիթ Մինասյանի`  քրեական վարույթի պատշաճ ամրագրման նպատակով առաջարկվում է էլեկտրոնային եղանակով ամրագրման ենթակա տվյալների պահպանության համար օգտագործել սերվերային ենթակառուցվածքներ` միաժամանակ հնարավորություն ընձեռելով դրանք պահպանել շարժական էլեկտրոնային կրիչներում:
Նշվել է նաեւ, որ օրենսգրքի անցումային դրույթների համաձայն` 8-րդ հոդվածով սահմանված վարութային գործողությունների? էլեկտրոնային եղանակով ամրագրմանը վերաբերող դրույթներն ուժի մեջ են մտնելու 2023 թվականի սեպտեմբերի 1-ից:
Օրենսգրքի 8-րդ եւ մի շարք այլ հոդվածներում առկա են կարգավորումներ, որոնց համաձայն` վարութային գործողությունների տեսաձայնագրության կրիչները կցվում են համապատասխան արձանագրությանը:
Լիլիթ Մինասյանի հավաստմամբ` վերոնշյալ իրավակարգավորումների գործնական կիրարկումն ապահովելու համար իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ օրենքով սահմանված պահանջներն ապահովելու համար քննչական գործողությունների պարտադիր տեսաձայնագրման գործընթացի շրջանակներում տեղեկատվության հավաքագրման, մշակման ու պահպանության համար առավել նպատակահարմար է սերվերային ենթակառուցվածքների օգտագործումը:
Նա նշել է, որ ենթակառուցվածքների զգայունության աստիճանով պայմանավորված` առավել նպատակային է դիտարկվել ամրագրման ենթակա տվյալները սերվերային ենթակառուցվածքներում պահպանելու մոդելը, ինչի արդյունքում հնարավոր կլինի ապահովել քրեական վարույթի ամրագրումն  ինչպես թղթային, այնպես էլ էլեկտրոնային կրիչներում:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը նշել է, որ Կառավարությունը նախագծի վերաբերյալ որեւէ առարկություն չունի եւ կոչ է արել կողմ քվեարկել:

Л.Минасян: “Инициатива предлагает использовать серверную инфраструктуру для хранения данных, которые будут закрепляться в электронном виде”
26 июня на внеочередной сессии, созванной по инициативе правительства, обсуждался в первом чтении проект закона о внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения, авторами которого являются депутаты Национального Собрания от фракции “Гражданский договор” Л.Минасян и А.Джулакян.
По словам главного докладчика Л.Минасян, в целях надлежащего закрепления уголовных производств рекомендуется использовать серверные инфраструктуры для хранения регистрируемых данных в электронном виде, предусмотрев при этом возможность их сохранения на портативных электронных носителях.
Также отмечено, что, согласно переходным положениям Кодекса, оперативные действия, определенные ст.8 положения об электронном бронировании вступят в силу с 1 сентября 2023 года.
В ст.8 Кодекса и ряде других есть положения, согласно которым видеозаписи операций прилагаются к соответствующему протоколу.
По словам Л.Минасян, исследование, проведенное для обеспечения практической реализации вышеуказанных правовых норм, показало, что использование серверных инфраструктур более целесообразно для сбора, обработки и хранения информации в рамках процесса обязательной видеозаписи производства следственных действий для обеспечения установленных законом требований.
Она отметила, что из-за степени чувствительности инфраструктур целесообразнее рассматривать модель хранения регистрируемых данных в серверных инфраструктурах, в результате чего можно будет обеспечить закрепление уголовных производств как в бумажные, так и электронные носители.
Положительное заключение профильной комиссии представила содокладчик, член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Казарян.
Заместитель министра юстиции РА А.Мкртчян отметил, что правительство не возражает против проекта и призвал проголосовать за документ.