Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է էլեկտրոնային եղանակով ամրագրման ենթակա տվյալների պահպանության համար օգտագործել սերվերային ենթակառուցվածքներ. Լիլիթ Մինասյան
Կառավարության նախաձեռնությամբ հունիսի 26-ին հրավիրված արտահերթ նստաշրջանում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Աժ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Լիլիթ Մինասյանի եւ Արուսյակ Ջուլհակյանի հեղինակած «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ հիմնական զեկուցող Լիլիթ Մինասյանի`  քրեական վարույթի պատշաճ ամրագրման նպատակով առաջարկվում է էլեկտրոնային եղանակով ամրագրման ենթակա տվյալների պահպանության համար օգտագործել սերվերային ենթակառուցվածքներ` միաժամանակ հնարավորություն ընձեռելով դրանք պահպանել շարժական էլեկտրոնային կրիչներում:
Նշվել է նաեւ, որ օրենսգրքի անցումային դրույթների համաձայն` 8-րդ հոդվածով սահմանված վարութային գործողությունների? էլեկտրոնային եղանակով ամրագրմանը վերաբերող դրույթներն ուժի մեջ են մտնելու 2023 թվականի սեպտեմբերի 1-ից:
Օրենսգրքի 8-րդ եւ մի շարք այլ հոդվածներում առկա են կարգավորումներ, որոնց համաձայն` վարութային գործողությունների տեսաձայնագրության կրիչները կցվում են համապատասխան արձանագրությանը:
Լիլիթ Մինասյանի հավաստմամբ` վերոնշյալ իրավակարգավորումների գործնական կիրարկումն ապահովելու համար իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ օրենքով սահմանված պահանջներն ապահովելու համար քննչական գործողությունների պարտադիր տեսաձայնագրման գործընթացի շրջանակներում տեղեկատվության հավաքագրման, մշակման ու պահպանության համար առավել նպատակահարմար է սերվերային ենթակառուցվածքների օգտագործումը:
Նա նշել է, որ ենթակառուցվածքների զգայունության աստիճանով պայմանավորված` առավել նպատակային է դիտարկվել ամրագրման ենթակա տվյալները սերվերային ենթակառուցվածքներում պահպանելու մոդելը, ինչի արդյունքում հնարավոր կլինի ապահովել քրեական վարույթի ամրագրումն  ինչպես թղթային, այնպես էլ էլեկտրոնային կրիչներում:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը նշել է, որ Կառավարությունը նախագծի վերաբերյալ որեւէ առարկություն չունի եւ կոչ է արել կողմ քվեարկել:

Lilit Minasyan: It is proposed to use server infrastructures for preserving data subject to reservation in electronic way by the initiative
At June 26 extraordinary session, on the initiative of the Government the draft law on Making Amendments and Addendum to the RA Criminal Procedure Code authored by the deputies of the NA Civil Contract Faction Lilit Minasyan and Arusyak Julhakyan was debated in the first reading.
According to the key rapporteur, it is proposed to use server infrastructures for preserving the data subject to reservation in electronic way , giving an opportunity to preserve them on the mobileelectronic USBs.
It was also noted that, according to transitive provisions of the Code, from September 1, 2023 the provisions on reservation in electronic way of the proceedings actions established by Article 8, will enter into force.
There are regulations in Article 8, as well as in a number of other articles of the Code, according to which, the recording USBs of the proceedings actions are attached to the relevant protocol
As Lilit Minasyan assured, it was found out by the implemented study for providing the the practical use of the legal regulations that within the framework of the compulsory recording of the investigative actions for providing the requirements established by law the use of the server infrastructures is more purposeful for collecting, revising and preserving the information.
She noted that conditioned by the degree of sensibility of infrastructures, it is more purposeful to observe the model of preserving them in the server infrastructures , as a result of which, it will be possible to provide the reservation of the criminal proceedings on paper, as well as electronic USBs.
T he co-rapporteur , the member of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Alkhas Ghazaryan presented the endorsement of the Head Committee.
The RA Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan not ed that the Government has no objection on the draft and called on his colleagues to vote for it.