Առաջարկվում է երկարաձգել առանց ծնողական խնամքի մնացած անձանց անվճար բարձրագույն կրթություն ստանալու իրավունքը
Ներկայումս բարձրագույն ուսումնական հաստատությունում առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաները կամ նրանց թվին պատկանող անձինք կարող են անվճար հիմունքներով սովորել մինչեւ 23 տարեկանը լրանալը: Սակայն հաշվի առնելով անձանց բանակ զորակոչվելու եւ վերադարձից հետո կրկին ուսումնառությունը շարունակելու հանգամանքը` երբեմն ստացվում է, որ ակամա տարիքային այդ սահմանաչափը (23 տարեկան) արդեն իսկ գերազանցում է եւ քաղաքացին զրկվում է սոցիալական երաշխիքներից: Այս մասին ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը  հունիսի 26-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում ««Առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների սոցիալական պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ` հարցը բարձրաձայնվել է քաղաքացիների կողմից եւ որպես լուծման ենթակա խնդիր` ներկայացվել է թե' Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությանը, թե' Ազգային ժողովին: Այն քննարկվել է նաեւ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության հետ:
«Առաջարկվում է կատարել համապատասխան օրենսդրական փոփոխություն, որի արդյունքում կընդլայնվի առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների թվին պատկանող զինվորական ծառայությունից վերադարձած, ինչպես նաեւ մինչեւ 3 տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների թվին պատկանող անձանց անվճար բարձրագույն կրթություն ստանալու իրավունքը` 23 տարեկանից հետո մինչեւ ուսումնառության ավարտը: Կապահովվի առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների անվճար կրթություն ստանալու իրավունքի իրացումը նաեւ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) ուսումնական հաստատություններում», - նշել է նախարարի տեղակալն ու հավելել, որ վերը նշվածից բացի նախագծում կիրականացվեն նաեւ որոշ տեխնիկական շտկումներ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը ողջունել է նախագիծն ու ասել, որ առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների կյանքը բարելավելու ու աղքատությունից դուրս գալու հնարավորություն է տրվում:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը հայտնել է, որ մեր երկրում երկնիշ տնտեսական աճը շարունակվում է: «Քիչ առաջ Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է մայիս եւ հունվար-մայիս ամիսների վիճակագրությունները, ըստ որոնց` մայիս ամսվա ընթացքում մեր երկիրն ունի 13,7 տոկոս տնտեսական ակտիվության աճ. գնաճը հաշվետու տարում նվազել է 1,3 տոկոսով: Նշված տոկոսով մեր երկիրն աշխարհում ամենացածր գնաճ ունեցող երկրներից մեկն է համարվում: Հունվար-մայիս ժամանակահատվածի համար ՀՀ-ն ունի 13,5 տոկոս տնտեսական ակտիվության աճ, որը հավասար է նախորդ ողջ տարվա տնտեսական ակտիվության աճին», - նշել է Գեւորգ Պապոյանը:

It is proposed to extend the right of receiving free higher education the persons left without parental care
At present, in the higher educational institution the children left without parental care or persons belonging to their number in the higher educational institutions can study free of charge until the age of 23. However, taking into consideration, the fact of continuing the study again after being drafted into the army the persons and returning, sometimes it turns out that the age limit (23) is already exceeded unintentionally and the citizen is deprived of social guarantees. The Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan said about this during the debate of the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Social Protection of Children Left Without Parental Care at the extraordinary session of the Standing Committee on Labor and Social Affairs on June 26.
As the Deputy Minister informed, the issue was voiced by the citizens and as a problem subject to solution, was presented to the Ministry of Labor and Social Affairs and the National Assembly. It was also debated with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport.
β€œIt is also proposed to include in this regulation the students who are on maternity leave, as well as the students who have children under 3 years of age without parental care. The exercise of the right to receive free education of the children left without parental care will be provided also in the preliminary professional educational institutions,” the Deputy Minister noted and added that besides the abovementioned some technical rectifications will also be implemented in the draft.
The deputy of the Civil Contract Faction Stepanyan welcomed the draft and said that an opportunity is given to improve the life of the children left without parental care and get out of poverty.
The Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan informed that the digital economic growth in our country continues. β€œA few minutes ago, the Statistics Committee published the statistical data of May and January-May months, according to which, during May our country has 13.7 percent economic activeness growth: in the financial year, the inflation fell to 1.3%, which is equal to the economic activeness growth of the previous whole year,” Gevorg Papoyan noted.