Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է նոր խմբի պետական գրանցման համարանիշները տրամադրել աճուրդային կարգով
Մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում նոր չափորոշիչներ ունեցող համարանիշները: Դրանք իրենց արժեքով, տառերի եւ թվերի համադրություններով կտարբերվեն մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշներից. նշել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Համբարյանը` ներկայացնելով ««Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասինե օրենքի նախագիծը: Այն քննարկվել է հունիսի 26-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում:
Ըստ Դավիթ Համբարյանի` առաջարկվում է նոր խմբի պետական գրանցման համարանիշները տրամադրել  աճուրդային կարգով:
Նա տեղեկացրել է, որ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում առաջարկվել է համարանիշների վաճառքն իրականացնել բացառապես էլեկտրոնային աճուրդի եղանակով: Կառավարությունն ընդունել է առաջարկը. կստեղծվի համապատասխան հարթակ:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը հետաքրքրվել է, թե աճուրդի մեկնարկային գինը ո՞րն է լինելու, ինչին ի պատասխան` զեկուցողը նշել է, որ մեկնարկային գները, աճուրդի կարգը եւ չափորոշիչները պետք է սահմանվեն ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ:
ԱԺ  պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանն անդրադարձել է մոտ 1,5 մլն չվաճառված համարանիշների հարցին: Նրա խոսքով կանխատեսվում է վերանայել բարձր գին ունեցող համարանիշների նախնական գները, իջեցնել դրանք եւ աճուրդային վաճառքի միջոցով հնարավորություն տալ քաղաքացիներին ձեռք բերելու այդ համարանիշները:

Initiative proposes to provide state registration number plates of new group by auction
Number plates with new standards are of great interest. They will differ from the highly demanded number plates by their value, combinations of letters and numbers: the RA Deputy Minister of Internal Affairs David Hambaryan mentioned, presenting the draft law on Making Amendment and Addenda to the law on Ensuring Road Traffic Safety. It was debated at the extraordinary NA session convened on June 26.
According to David Hambaryan, it is proposed to provide the state registration number plates of the new group by auction.
He informed that in the Standing Committee on Defense and Security it was proposed to carry out the sale of number plates exclusively through an electronic auction. The Government adopted the proposal: a relevant platform will be created.
The deputy of the NA Civil Contract Faction Sisak Gabrielyan inquired what the starting price of the auction will be, in response to which the rapporteur stated that the starting prices, auction order and standards will be set by the relevant decision of the RA Government.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security Armen Khachatryan touched upon the issue of about 1.5 million unsold number plates. According to him, it is predicted to review the initial prices of expensive number plates, lower them and give citizens the opportunity to purchase those number plates through auction sales.