Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Հանրակրթության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններին
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 26-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է  ««Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ առաջին ընթերցմամբ այսօր քննարկվելուց եւ ընդունվելուց հետո նախագծում կատարվել են որոշ հստակեցումներ, որոնք նախագծի էությունը չեն փոխում: Առաջարկները ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը:
Հարակից զեկուցող Թագուհի Ղազարյանը պարզաբանել է, որ  նախագիծը վերաբերում է միջին մասնագիտական կրթություն ունեցող այն 1300-ից ավելի ուսուցիչներին, որոնք այս պահի դրությամբ աշխատում են դպրոցներում:
Հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանն անդրադարձել է ԱԺ նիստում հնչած այն տեսակետներին, թե հնարավոր է, որ ուսուցիչները զրկվեն իրենց աշխատանքից: Հանձնաժողովի նախագահը փաստել է, որ  նախարարությունն այս նախագծով եւս մեկ հնարավորություն է տալիս բարձրագույն կրթություն չունեցող ուսուցիչներին, քանի որ, եթե այս նախաձեռնությունը չլիներ, ապա միջին մասնագիտական կրթություն ունեցող մանկավարժներն օգոստոսի 20-ից  ինքնաբերաբար դուրս էին  գալու աշխատանքից, ինչպես սահմանված է գործող օրենքով: Սիսակ Գաբրիելյանը ուսուցիչներին հորդորել է օգտվել տրված հնարավորությունից:
Նշենք, որ 12 տարի առաջ «Հանրակրթության մասին» օրենքով պետությունը սահմանել է պահանջ, որպեսզի ուսուցիչները պարտադիր բարձրագույն կրթություն ունենան: Բարձրագույն կրթություն ստանալու համար տրվել է որոշակի ժամանակահատված, եւ շատ ուսուցիչներ օգտվել են այդ հնարավորությունից:  Սակայն ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ավելի քան 1300 ուսուցիչ չի ստացել բարձրագույն կրթություն, եւ այսօր դպրոցներում դասավանդում են` ունենալով միջին մասնագիտական կրթություն:
Նախագծով առաջարկվում է այդ ուսուցիչներին հնարավորություն տալ, որպեսզի նրանք եւս կարողանան մասնակցել կամավոր ատեստավորման գործընթացին: Եթե կամավոր ատեստավորման արդյունքում տվյալ ուսուցիչը հավաքի 60 տոկոս եւ ավելի, ապա նրան հնարավորություն կտրվի շարունակելու ուսուցչական աշխատանքը:

Положительное заключение комиссии по поправкам в закон “Об общем образовании”
26 июня Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта на внеочередном заседании обсудила проект о внесении изменений и дополнений в закон “Об общем образовании".
Министр образования, науки, культуры и спорта Ж.Андреасян сообщила, что после обсуждения и принятия в первом чтении в проект внесены некоторые уточнения, которые не меняют сути документа. Предложения представил председатель комиссии С.Габриелян.
Содокладчик Т.Казарян уточнила, что проект касается более 1300 учителей со средним специальным образованием, в настоящее время работающих в школах.
Председатель комиссии С.Габриелян, коснувшись высказанных на заседании мнений о возможности лишения учителей работы, заявил, что рассматриваемым проектом министерство дает дополнительную возможность учителям без высшего образования –если   бы этой инициативы не было, учителя со средним специальным образованием автоматически увольнялись бы с работы 20 августа, как это определено действующим законодательством. С.Габриелян призвал учителей воспользоваться предоставленной возможностью.
Как известно, 12 лет назад, согласно закону “Об общем образовании" государство установило требование к педагогам иметь обязательное высшее образование. На получение высшего образования давался определенный срок, и многие преподаватели воспользовались этой возможностью. Однако исследования показали, что более 1300 учителей не получили высшего образования и сегодня преподают в школах со средним спецобразованием.
Проект предлагает дать этим педагогам возможность участвовать в процессе добровольной аттестации. Если в результате добровольной аттестации данный учитель наберет 60% и более, ему предоставляется возможность продолжить преподавательскую деятельность.