Քննարկվել է իգական սեռի քաղաքացիների՝ կամավոր զինծառայություն անցնելու վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությունը
««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ  ««Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությամբ սահմանվում են կամավոր հիմունքներով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու ցանկություն հայտնած իգական սեռի քաղաքացիների կողմից այդ նպատակով դիմելու, նրանց զինվորական հաշվառման, զորակոչի, ծառայության վայրի  նշանակման, ծառայության ավատից հետո պատվովճարի հաշվարկման հետ կապված հարաբերությունները:
ՀՀ պաշտպանության  նախարար Սուրեն Պապիկյանի տեղեկացմամբ իգական սեռի ներկայացուցիչները ցանկություն հայտնելու դեպքում ծառայելու են վեց ամիս, իսկ դիմում կարող են ներկայացնել 18-27 տարեկան իգական սեռի քաղաքացիները: Դիմում ներկայացնելու ժամկետներ են սահմանվում մինչեւ համապատասխան տարվա մարտի  1-ը կամ հոկտեմբերի 1-ը,  դիմողներն իրավունք են ունենալու մինչեւ զորակոչի օրը հրաժարվել պարտադիր զինվորական ծառայությունից: Վեց ամիս ծառայելու դեպքում պատվովճարը կազմելու է 1 մլն դրամ, իսկ ծառայությունից առողջական վիճակի հետ կապված վաղաժամկետ ազատվելու դեպքում նշված 1 մլն դրամը բաժանվելու է 6-ամսյա ծառայության ամիսների վրա եւ հատկացվելու է ծառայած ժամկետի չափով:
Նախարարը հայտնել է, որ զորակոչված  իգական սեռի զինծառայողներն առանց վիճակահանության նշանակվում են ուսումնական զորամաս, եւ զինծառայությունն իրականացվում է բացառապես այդ զորամասում: Այդ նպատակով  ընթանում են առանձին զորամասի տեսքով կանանց գումարտակի ձեւավորման գործընթաց:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո բովանդակային փոփոխություններ չեն իրականացվել: Օրենքի նախագիծն ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ:

Обсуждена законодательная инициатива о добровольной воинской службе граждан женского пола
Законодательная инициатива о внесении изменений и дополнений в законы “О воинской службе и статусе военнослужащего” и “Об обороне” предусматривает, что граждане женского пола, выразившие желание пройти срочную военную службу в добровольном порядке. могут обращаться с соответствующим заявлением, по вопросам постановки на воинский учёт, призыва на военную службу, указания места службы, начисления наградных после завершения службы.
По словам министра обороны РА С.Папикяна, представители женского пола при желании будут служить шесть месяцев, а заявление могут подать гражданки в возрасте 18-27 лет. Сроки подачи заявлений устанавливаются до 1 марта или 1 октября соответствующего года, поступающие будут иметь право отказаться от обязательной военной службы до дня призыва. В случае шести месяцев наградные по окончании   службы составят 1 млн драмов, а при досрочном увольнении от службы по состоянию здоровья указанный 1 млн драмов будет разделен на месяцы службы 6 месяцев и выделен по стажу службы.
Министр сообщил, что военнослужащие срочной службы без жеребьевки распределяются в учебную воинскую часть, и военная служба проходит исключительно в этой воинской части. С этой целью идет процесс формирования женского батальона в виде отдельной воинской части.
После первого чтения существенных изменений внесено не было. Законопроект принят во втором чтении и полностью.