Factor TV-ում փորձաշրջան անցնող լրագրող-ուսանողներն այցելել են խորհրդարան
Հունիսի 26-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում Ազգային ժողով են այցելել «Ֆակտոր տեղեկատվական կենտրոն» ՀԿ-ի Factor Tv-ում փորձաշրջան անցնող լրագրող-ուսանողները: Նրանց հետ  հանդիպել է ԱԺ  «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր,  Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մարիամ Պողոսյանը:
Փորձնակները հետաքրքրվել են Մարիամ Պողոսյանի՝ որպես խորհրդարանի երիտասարդ պատգամավորի՝ քաղաքականություն մուտք գործելու հարցով: «Իսկապես մեծ պատասխանատվություն է լինել օրենսդիր մարմնի անդամ: Քաղաքականությամբ հետաքրքրվել եմ 2008 թ. մարտի 1-ի ահասարսուռ իրադարձություններից հետո, մինչ պատգամավոր դառնալը մշտապես մասնակից եմ եղել քաղաքական գործընթացներին», - ասել է Մարիամ Պողոսյանը: Նա առանձնացրել է քաղաքական գործչին բնորոշ երեք հատկանիշ՝ զսպվածությունը, սկզբունքայնությունն ու համբերատարությունը:
Երիտասարդները խոսել են Հայաստանում խոսքի ազատության, ապատեղեկատվության տարածման, ԶԼՄ-ների բեւեռացման, անաչառ ու անկողմնակալ տեղեկատվության հաստատման եւ ոլորտի վերահսկողության խնդիրների մասին: Անդրադարձ է եղել նաեւ կրթության ոլորտի բարեփոխումներին, ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման հարցին:
Հավելենք, որ «Եվրոպական մեդիահարթակ. հուսալի եւ պրոֆեսիոնալ լրատվամիջոցի կառուցում» ծրագրի շրջանակում երկու տարի անընդմեջ Factor TV-ն BBC Media Action-ի եւ Deutsche Welle Akademie-ի հետ համատեղ իրականացնում է Հայաստանի բուհերի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետների ուսանողների գործնական հմտությունների զարգացման եռամսյա փորձաշրջան, ինչին արդեն մասնակցել են շուրջ 30 երիտասարդներ:

В парламенте журналисты-студенты, проходящие практику на Factor TV
26 июня Национальное Собрание в рамках программы “Открытый урок” посетили студенты-журналисты, проходящие практику на Factor TV ОО “Информационный центр Factor”. С ними встретилась депутат фракции "Гражданский договор", член Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам М.Погосян.
Практикантов интересовало вхождение М.Погосян в политику в качестве молодого парламентария. “Быть ​​членом законодательного органа – действительно большая ответственность. Политикой заинтересовалась в 2008 г. После ужасных событий 1 марта, прежде чем стать депутатом, всегда была участницей политических процессов", - поделилась М.Погосян. Она выделила три качества, характерные для политика – сдержанность, принципиальность и терпение.
Молодежь в беседе коснулась свободы слова в Армении, распространения дезинформации, поляризации СМИ, подтверждения непредвзятой и беспристрастной информации, проблем контроля над сферой. Также были затронуты реформы образования, добровольная аттестация учителей.
В рамках проекта “Европейская медиаплатформа: создание надежного и профессионального медиа” уже два года подряд Factor TV совместно с BBC Media Action и Deutsche Welle Akademie реализует трехмесячный испытательный срок для отработки практических навыков студентов факультетов журналистики армянских вузов, в которых уже приняли участие около 30 молодых людей.