Սարգիս Խանդանյանը հանդիպել է Բունդեսթագի պատգամավոր Մերլե Շպելերբերգի գլխավորած պատվիրակությանը
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հունիսի 27-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Մերլե Շպելերբերգի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին` Սարգիս Խանդանյանն արժեւորել է Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ ակտիվ համագործակցությունը, կարեւորել մեր երկրում հատկապես ժողովրդավարական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող գերմանական կազմակերպությունների արդյունավետ գործունեությունը:
Բունդեսթագի պատգամավորի խնդրանքով հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացը, Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետեւանքով օր օրի վատթարացող հումանիտար իրավիճակը, կարեւորել Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի իրավունքների եւ անվտանգության երաշխավորման հարցը:
Անդրադառնալով Հայաստանում ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման կարեւորությանը` Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանն այդ որոշմանն աջակցելու համար:

Встреча С.Ханданяна с делегацией во главе с депутатом Бундестага Мерле Шпелерберг
27 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян встретился с делегацией, возглавляемой депутатом Бундестага Германии Мерле Шпелерберг.
Приветствуя гостей, С.Ханданян высоко оценил активное сотрудничество между Арменией и Германией, подчеркнул эффективную деятельность немецких организаций, занимающихся вопросами демократии и защиты прав человека в нашей стране.
По просьбе депутата Бундестага председатель комиссии представил мирный процесс с Азербайджаном, ухудшающуюся с каждым днем гуманитарную ситуацию вследствие блокады Лачинского коридора, подчеркнул вопрос гарантий обеспечения прав и безопасности проживающих в Нагорном Карабахе армян.
Коснувшись важности размещения долгосрочной миссии наблюдателей ЕС в Армении, С.Ханданян поблагодарил правительство ФРГ за поддержку этого решения.