Մարիա Կարապետյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԽՎ տարեկան նստաշրջանում
Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) տարեկան 30-րդ նստաշրջանը: Նստաշրջանի լիագումար նիստում ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանը:
Առաջարկում եմ վերընթերցել Վանկուվերի հռչակագրի 26-րդ պարբերությունը եւ պաշտպանել այս պարբերությունը, որին առաջին կոմիտեն արդեն իսկ հավանություն է տվել:
Այս պարբերությունը ողջունում է Միացյալ Նահանգների եւ Եվրամիության միջնորդությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցություններում: Սա չափազանց կարեւոր է պահպանել: Նույնքան կարեւոր է պահպանել Լաչինի միջանցքով մարդկանց եւ ապրանքների ազատ տեղաշարժը վերականգնելու կոչը: Ի վերջո, պարբերությունը կոչ է անում դուրս բերել ադրբեջանական զորքերը Հայաստանի Հանրապետության տարածքից:
Երբ անցած տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանը հարձակվեց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա, մենք հրավիրեցինք Եվրամիության դիտորդական առաքելություն` դիտարկելու եւ զեկուցելու սահմանին տիրող իրավիճակը: ԵՄ դիտորդներն արդեն մի քանի ամիս է, ինչ Հայաստանում են: Ադրբեջանը հրաժարվել է նման առաքելություն ունենալ իրենց կողմում:
ԵՄ խորհրդարանը երկու բանաձեւ է ընդունել, որոնք կոչ են անում դուրս բերել ադրբեջանական զորքերը մեր տարածքից` հունվարի 18-ին եւ մարտի 15-ին: Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայությունը եւ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը նույնպես բազմիցս կոչ են արել դուրս բերել ադրբեջանական զորքերը Հայաստանի Հանրապետության տարածքից:
Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղն այն ըմբռնմամբ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է քննարկվեն Բաքվի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հայության ներկայացուցիչների միջեւ` նման երկխոսության համար միջազգային ներկայությամբ:
Ես հասկանում եմ, որ Ադրբեջանը չի ցանկանում սա լսել, քանի որ ցանկանում է շարունակել հակամարտությունը: Ադրբեջանը հայտարարել է, որ պատրաստվում է նոր ռազմական գործողություն Լեռնային Ղարաբաղում, որը կոչվում է «Վրեժ 3»: «Վրեժ 3», քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերն արդեն ենթարկվել են «Վրեժ 1» եւ «Վրեժ 2» գործողությունների` որպես Ադրբեջանի «ինտեգրացիոն քաղաքականության» մի մաս: Սա պետք է կանգնեցնել»,- նշել է պատգամավորը:

Выступление М.Карапетян на ежегодной сессии ПА ОБСЕ
В Ванкувере (Канада) прошла 30-я ежегодная сессия Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ПА ОБСЕ). На пленарном заседании сессии выступила член делегации НС в ПА ОБСЕ М.Карапетян:
предлагаю перечитать 26-й параграф Ванкуверской декларации и защитить этот параграф,  уже одобренный первым комитетом.
В этом параграфе приветствуется посредничество США и Евросоюза в переговорах между Арменией и Азербайджаном. Это крайне важно поддержать. Не менее важно поддержать призыв к восстановлению свободного передвижения людей и товаров по Лачинскому коридору. Наконец, в параграфе содержится призыв к выводу азербайджанских войск с территории Республики Армения.
Когда в сентябре прошлого года Азербайджан напал на суверенную территорию Республики Армения, мы пригласили наблюдательную миссию ЕС для наблюдения и информирования о ситуации на границе. Наблюдатели ЕС находятся в Армении уже несколько месяцев. Азербайджан отказался иметь подобную ​​миссию на своей стороне.
Парламент ЕС принял две резолюции, призывающие к выводу азербайджанских войск с нашей территории – 18 января и 15 марта. Европейская служба внешних действий и Госдепартамент США также неоднократно призывали к выводу азербайджанских войск с территории РА.
Армения признает территориальную целостность Азербайджана, в том числе Нагорного Карабаха, при понимании, что права и безопасность нагорно-карабахских армян должны обсуждаться между Баку и представителями армян НК с международным присутствием для подобного диалога.
Я понимаю, что Азербайджан не хочет слышать об этом, поскольку желает продолжения конфликта. Азербайджан заявил, что готовит новую военную операцию в Нагорном Карабахе под названием “Месть 3”. “Месть 3”, потому что армяне Нагорного Карабаха уже подверглись операциям “Месть 1” и “Месть 2” как части “интеграционной политики” Азербайджана. Это должно быть остановлено".