Քննարկվել է ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի՝ որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունների դադարեցման հարցը
Ազգային ժողովը հուլիսի 11-ին գումարված արտահերթ նստաշրջանում քննարկել է «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի՝ որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունների դադարեցման մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը, որի հեղինակը «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն է:
Զեկուցող Հովիկ Աղազարյանի տեղեկացմամբ Թագուհի Թովմասյանն ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվել է 12.08.2021 թվականին:  Նա ԱԺ «Պատիվ ունեմ» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր է:
Հովիկ Աղազարյանը ներկայացրել է նախագիծը ներկայացնելու պատճառներն ու հանգամանքները: Նշվել է, որ Թագուհի Թովմասյանը  8-րդ գումարման Ազգային ժողովի գործունեության ընթացքում կայացած ԱԺ խորհրդի 46 նիստերից մասնակցել է ընդամենը 8-ին՝ այդպիսով չկատարելով հանձնաժողովի նախագահի իր պարտականությունները, ինչը սահմանված է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով:
««Համաձայն Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 2-րդ հոդվածի՝ ԱԺ խորհուրդն ԱԺ մարմիններից մեկն է: Չմասնակցելով ԱԺ խորհրդի աշխատանքներին՝ Թագուհի Թովմասյանը չի կատարել նաեւ ԱԺ խորհրդի հետ հանձնաժողովի աշխատանքների համակարգման իր գործընթացը: Այսպիսով, Թագուհի Թովմասյանը, չկատարելով օրենքով սահմանված իր պարտականությունները, հետեւողականորեն չմասնակցելով ԱԺ խորհրդի նիստերին, խոչընդոտել է հանձնաժողովի լիարժեք եւ բնականոն գործունեությանը, խաթարել հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունավետությունը՝ զրկելով հանձնաժողովին օրենքով իրեն վերապահված իրավունքների լիարժեք իրացումից»,- ասել է նա:
Նշվել է, որ Թագուհի Թովմասյանը, լինելով ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, որի գործունեության առանցքը մարդու իրավունքների պաշտպանությունն է, տարբեր իրավիճակներում, այդ թվում՝ իր նախագահությամբ ընթացող հանձնաժողովի նիստերի ընթացքում, ՀՀ հարյուր հազարավոր քաղաքացիների արժանապատվության վիրավորման եւ ատելության խոսքի նկատմամբ ցուցաբերել է անտարբեր վերաբերմունք՝ իր անգործունեությամբ նպաստելով դրանց կրկնությանը:
Հովիկ Աղազարյանը վստահեցրել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը նպատակ չունի իր կողմից առաջադրելու հանձնաժողովի նախագահ, եթե ԱԺ-ն ընդունի ԱԺ որոշման նախագիծը: «Ըստ քվոտայի՝ այդ տեղը պատկանում է մեր ընդդիմադիր խմբակցություններին, եւ, հետեւաբար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը պատրաստակամ է դիտարկելու ընդդիմադիր խմբակցությունների կողմից առաջադրված ցանկացած թեկնածություն»:
ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները չեն մասնակցել հարցի քննարկմանը:
Հարցի առնչությամբ զեկուցողին հարցեր չեն տրվել, ելույթներ նույնպես չեն եղել:
Գաղտնի քվեարկությանն ԱԺ 107 պատգամավորից մասնակցել է 64-ը: Անվավեր է համարվել 1 քվեաթերթիկ: Կողմ է քվեարկել 62 պատգամավոր, դեմ՝ 1: Որոշումն ընդունվել է:

Обсужден вопрос о прекращении полномочий депутата НС Т.Товмасян как председателя Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам
11 июля на внеочередной сессии парламента обсужден проект постановления НС “О прекращении полномочий депутата НС Т.Товмасян как председателя Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам”, предложенный фракцией “Гражданский договор”.
Согласно докладчику О.Агазаряну, Т.Товмасян избрана председателем Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам 12.08.2021 г. Она депутат оппозиционной фракции НС “Честь имею”.
О.Агазарян представил причины и обстоятельства предлагаемого проекта. Отмечено, что Т.Товмасян участвовала лишь в 8 из 46 заседаний Совета НС, состоявшихся в период деятельности НС восьмого созыва, тем самым не исполнив свои обязанности председателя комиссии, что определено конституционным законом “Регламент НС”.
“Согласно ст.2 Конституционного закона “Регламент НС”,   Совет НС является одним из органов НС. Не участвуя в работе Совета НС, Т.Товмасян не обеспечила процесс координации работы комиссии с Советом НС. Таким образом, Т.Товмасян, не исполняя возложенные на нее законом обязанности, систематически не участвуя в заседаниях Совета НС, воспрепятствовала полноценной и нормальной деятельности комиссии, нарушила эффективность работы комиссии, лишив комиссию права полной реализации прав, закрепленных за ней законом", - подчеркнул докладчик.
Отмечено, что Т.Товмасян, будучи председателем Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам, основной деятельностью которой является защита прав человека, в различных ситуациях, в том числе на заседаниях возглавляемой ею комиссии, проявила безразличное отношение к оскорблению достоинства сотен тысяч граждан РА и риторике ненависти, содействуя своим бездействием их повторению.
О.Агазарян заверил, что фракция "Гражданский договор" не намерена выдвигать председателя комиссии, если НС примет проект постановления НС. “По квоте это место принадлежит нашим оппозиционным фракциям, поэтому фракция ГД готова рассмотреть любую кандидатуру, выдвинутую оппозиционными фракциями”.
Фракции НС "Армения" и "Честь имею" не принимали участия в обсуждении вопроса.
В тайном голосовании приняли участие 64 из 107 депутатов НС: 1 бюллетень признан недействительным, “за” проголосовали 62 депутата, против - 1. Решение принято.