Օրենսդրական նախաձեռնությամբ որոշակի գործառույթներ կպատվիրակվեն մասնագիտական ասոցիացիաներին
Օրինագծի ընդունման անհրաժեշտությունը բխում է մասնագիտական ասոցիացիաների մասնակցությունն ու գործունեությունն առողջապահության բնագավառում ապահովելու, գործառույթները կանոնակարգելու, դերակատարումն ամրապնդելու, ինչպես նաեւ ավագ եւ միջին բուժաշխատողների մասնակցությունն առողջապահության բնագավառում որոշումների կայացմանը խթանելու անհրաժեշտությունից: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը: Պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Լուսինե Բադալյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է հուլիսի 11-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում:
Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ ասոցիացիաներն առողջապահության բնագավառի կարեւորագույն բաղկացուցիչ մասերից են, որոնք միավորում են տվյալ երկրի, տարածաշրջանի բուժաշխատողներին: Միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը վկայում է, որ ասոցիացիաները Եվրոպական տարածաշրջանում եւ Հյուսիսային Ամերիկայի բազմաթիվ երկրներում օրենքի ուժով օժտված են մի շարք կարեւոր լիազորություններով, որոնք փոխադարձաբար լրացնում են լիազոր մարմինների կողմից տարվող աշխատանքները՝ նպաստելով առողջապահության համակարգի գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը: Նախագիծը մշակվել է՝ հաշվի առնելով միջազգայնորեն ընդունված եւ մեր երկրում արդեն գործարկված հասարակական կազմակերպությունների հետ սոցիալական համագործակցության լավագույն մոդելը: Նախագծով առաջարկվում է  Հայաստանի առողջապահության բնագավառում ասոցիացիաների հետ լիազոր մարմնի համագործակցության նմանատիպ մոդել: Ասոցիացիաների հետ կկնքվի համագործակցության համաձայնագիր, որում կներառվեն համագործակցության նպատակներն ու սկզբունքները, կողմերի պարտավորությունները, ինչպես նաեւ պարտավորությունների կատարման հսկողության եւ դրանց չկատարման դեպքում համապատասխան միջոցառումների իրականացման մեխանիզմները:
Ասոցիացիաները սկսելու են համագործակցել Առողջապահության նախարարության հետ, ինչը կնպաստի առողջապահության զարգացմանը մեր երկրում:
Նարեկ Զեյնալյանի ներկայացմամբ նախագիծը քննարկվել է Հայաստանում գործող 22 ասոցիացիաների ներկայացուցիչների հետ:
Հարակից զեկուցող, ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ մասնագիտական ասոցիացիաներն առանցքային տեղ են զբաղեցնում բժշկագիտության եւ առողջապահական համակարգերի զարգացման մեջ: Նրա խոսքով ժողովրդավարական երկրների կարեւոր առանձնահատկություններից է հնարավորինս օգտագործել հանրության մտավոր ներուժն ու հնարավորությունները եւ որոշակի գործառույթներ էլ պատվիրակել հասարակական կազմակերպություններին ու մասնագիտական ասոցիացիաներին:

Законодательной инициативой определенные функции делегируются профессиональным ассоциациям
“Принятие законопроекта обусловлено ​​необходимостью обеспечить участие и активность профессиональных ассоциаций (объединений) в сфере здравоохранения, упорядочить их функции, усилить их роль, а также способствовать участию старших и средних медицинских работников в принятие решений в области здравоохранения”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Н.Зейналян. 11 июля на внеочередной сессии НС в первом чтении обсужден проект о внесении изменений и дополнений в закон “О медицинской помощи и обслуживании населения”, в авторстве депутатов Н.Зейналяна и Л.Бадалян.
По словам основного докладчика, ассоциации являются одной из важнейших составляющих сферы здравоохранения, объединяющей работников здравоохранения данной страны и региона. Изучение международного опыта доказывает, что ассоциации в Европейском регионе и многих странах Северной Америки законодательно наделены рядом важных полномочий, которые взаимно дополняют работу, проводимую уполномоченными органами, способствуя повышению эффективности здравоохранения, системы ухода. Проект разработан с учетом оптимальной модели социального сотрудничества с общественными организациями, принятой на международном уровне и уже стартовавшей в РА. Проект предлагает аналогичную модель сотрудничества уполномоченного органа с ассоциациями в сфере здравоохранения страны. С ассоциациями будет подписано соглашение о сотрудничестве, в котором будут указаны цели и принципы сотрудничества, обязательства сторон, а также механизмы контроля за выполнением обязательств и проведения соответствующих мер при   их невыполнении.
Ассоциации начнут сотрудничать с Минздравом, что будет способствовать развитию здравоохранения в РА.
Представленный Н.Зейналяном проект обсуждался с представителями 22 действующих в Армении ассоциаций.
Содокладчик министр здравоохранения А.Аванесян отметила, что профессиональные ассоциации занимают ключевое место в развитии медицины и систем здравоохранения. По ее словам, одной из важных характеристик демократических стран является максимальное использование интеллектуального потенциала и возможностей общества и делегирование определенных функций общественным организациям и профессиональным объединениям.