Օրենսդրական նախաձեռնությամբ որոշակի գործառույթներ կպատվիրակվեն մասնագիտական ասոցիացիաներին
Օրինագծի ընդունման անհրաժեշտությունը բխում է մասնագիտական ասոցիացիաների մասնակցությունն ու գործունեությունն առողջապահության բնագավառում ապահովելու, գործառույթները կանոնակարգելու, դերակատարումն ամրապնդելու, ինչպես նաեւ ավագ եւ միջին բուժաշխատողների մասնակցությունն առողջապահության բնագավառում որոշումների կայացմանը խթանելու անհրաժեշտությունից: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը: Պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Լուսինե Բադալյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է հուլիսի 11-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում:
Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ ասոցիացիաներն առողջապահության բնագավառի կարեւորագույն բաղկացուցիչ մասերից են, որոնք միավորում են տվյալ երկրի, տարածաշրջանի բուժաշխատողներին: Միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը վկայում է, որ ասոցիացիաները Եվրոպական տարածաշրջանում եւ Հյուսիսային Ամերիկայի բազմաթիվ երկրներում օրենքի ուժով օժտված են մի շարք կարեւոր լիազորություններով, որոնք փոխադարձաբար լրացնում են լիազոր մարմինների կողմից տարվող աշխատանքները՝ նպաստելով առողջապահության համակարգի գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը: Նախագիծը մշակվել է՝ հաշվի առնելով միջազգայնորեն ընդունված եւ մեր երկրում արդեն գործարկված հասարակական կազմակերպությունների հետ սոցիալական համագործակցության լավագույն մոդելը: Նախագծով առաջարկվում է  Հայաստանի առողջապահության բնագավառում ասոցիացիաների հետ լիազոր մարմնի համագործակցության նմանատիպ մոդել: Ասոցիացիաների հետ կկնքվի համագործակցության համաձայնագիր, որում կներառվեն համագործակցության նպատակներն ու սկզբունքները, կողմերի պարտավորությունները, ինչպես նաեւ պարտավորությունների կատարման հսկողության եւ դրանց չկատարման դեպքում համապատասխան միջոցառումների իրականացման մեխանիզմները:
Ասոցիացիաները սկսելու են համագործակցել Առողջապահության նախարարության հետ, ինչը կնպաստի առողջապահության զարգացմանը մեր երկրում:
Նարեկ Զեյնալյանի ներկայացմամբ նախագիծը քննարկվել է Հայաստանում գործող 22 ասոցիացիաների ներկայացուցիչների հետ:
Հարակից զեկուցող, ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ մասնագիտական ասոցիացիաներն առանցքային տեղ են զբաղեցնում բժշկագիտության եւ առողջապահական համակարգերի զարգացման մեջ: Նրա խոսքով ժողովրդավարական երկրների կարեւոր առանձնահատկություններից է հնարավորինս օգտագործել հանրության մտավոր ներուժն ու հնարավորությունները եւ որոշակի գործառույթներ էլ պատվիրակել հասարակական կազմակերպություններին ու մասնագիտական ասոցիացիաներին:

Legislative initiative to delegate certain functions to professional associations
The necessity to adopt the bill stems from the need to ensure the participation and activity of professional associations in the field of health care, to regulate their functions, to strengthen their role, as well as to promote the participation of senior and middle health workers in decision-making in the field of health care. The Chair of the RA NA Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan said this. The draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Medical Assistance and Service to the Population authored by the deputies Narek Zeynalyan and Lusine Badalyan was debated in the first reading at the NA extraordinary session convened on July 11.
According to the key rapporteur, the associations are one of the most important constituent parts of the healthcare sphere, which unite the healthcare workers of the given country and region. The study of international experience proves that associations in the European region and in many countries of North America are endowed with a number of important powers by law. The draft was developed taking into consideration the best model of social cooperation with non-governmental organizations accepted internationally and already implemented in our country. The draft proposes a similar model of cooperation of the authorized body with associations in the field of healthcare in Armenia. A cooperation agreement will be signed with the associations.
Associations will begin to cooperate with the Ministry of Health, which will contribute to the development of health care in our country.
Presented by Narek Zeynalyan, the draft was debated with the representatives of 22 associations operating in Armenia.
The co-rapporteur, RA Minister of Health Anahit Avanesyan mentioned that professional associations occupy a key place in the development of medicine and healthcare systems.