Ֆրանսիան իր քաղաքական բազմազանությամբ հանդերձ միակամ եւ միակարծիք է բարեկամ Հայաստանին աջակցելու հարցում. Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը` Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի հետ համատեղ աշխատանքային քննարկում է իրականացրել, որը նախագահել է Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է  հայտնել Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազին այցի եւ հանդիպման կազմակերպման համար:
Դիմելով հանդիպման մասնակից ֆրանսիացի գործընկերներին` Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ նրանց  հավաքական ջանքերի շնորհիվ է Ֆրանսիայի Սենատը 2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին ձայների աննախադեպ աջակցությամբ ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին պատմական բանաձեւը:
Նա հիշատակել է նաեւ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայից հետո, նույն տարվա նոյեմբերի 15-ին Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելուն եւ Հայաստանի տարածքից ադրբեջանական զորքերի անհապաղ դուրսբերմանը վերաբերող բացարձակ մեծամասնությամբ ընդունված ազդեցիկ բանաձեւը եւ մի շարք այլ բանաձեւեր ու փաստաթղթեր:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այս տարվա ապրիլին Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած  պատվիրակության այցը Տեղ համայնք ահազանգի հնչեցում էր միջազգային հանրության համար եւ սթափության կոչ Ադրբեջանին:
Ֆրանսիացի սենատորները նկատել են, որ Ադրբեջանի համար զսպող գործոն չէ ընթացող բանակցային գործընթացը: Այս համատեքստում զրույց է ընթացել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու հնարավորության մասին:
Հայ պատվիրակները նշել են, որ ակնկալում են եվրոպացի գործընկերներից հայ գերիների վերադարձի հարցն ուշադրության կենտրոնում պահելը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությանը: Հանդիպմանը ներկա սենատոր Մարիա-Արլետ Կարլոտին ՀՀ ԱԺ նախագահին է փոխանցել իր համահեղինակած զեկույցը 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ` մատնանշելով, որ այդ պատերազմը պատմության մեջ երբեւէ եղած ամենադաժաններից էր, որը նման չէր որեւէ այլ ռազմական բախման եւ ուսումնասիրության հսկայական նյութ է պարունակում:
Քննարկման ավարտին Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ Ֆրանսիան իր քաղաքական բազմազանությամբ հանդերձ միակամ եւ միակարծիք է բարեկամ Հայաստանին աջակցելու հարցում:

Head of France-Armenia Friendship Group to Alen Simonyan: Despite its political diversity, France is single-minded and unanimous in supporting friendly Armenia
The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan held a joint working discussion with France-Armenia Friendship Group, which was led by the Head of France-Armenia Friendship Group Gilbert-Luc Devinaz.
The RA NA President thanked the Head of France-Armenia Friendship Group of the Senate Gilbert-Luc Devinaz for the visit and organization of the meeting.
Addressing the French partners present at the meeting, Alen Simonyan noted that thanks to their collective efforts, the French Senate, with an unprecedented support of votes, adopted the historic resolution on the necessity to recognize the Nagorno-Karabakh Republic on November 25, 2020.
He also mentioned the influential resolution adopted by an absolute majority regarding the imposition of sanctions against Azerbaijan and the immediate withdrawal of Azerbaijani troops from the territory of Armenia after the Azerbaijani aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia on September 13, 2022, on November 15 of the same year, and a number of other resolutions and documents.
Alen Simonyan stated that the visit of the delegation led by Gilbert-Luc Devinaz in April of this year to Tegh community was an alarm for the international community and a call for sobriety to Azerbaijan.
The French senators noticed that the ongoing negotiation process is not a deterrent factor for Azerbaijan. In this context, they had a conversation about the possibility of imposing sanctions against Azerbaijan.
The Armenian delegates mentioned that they expect from the European partners to keep the issue of the return of Armenian prisoners of war in the center of attention.
The necessity to establish peace in the region was discussed at the meeting. The Senator Marie-Arlette Carlotti, who was present at the meeting, forwarded her co-authored report on the 44-day war to the RA NA President, pointing out that war was one of the most brutal ever in history, unlike any other military conflict and contains a huge amount of research material.
At the end of the discussion, the Head of France-Armenia Friendship Group noted that France, despite its political diversity, is single-minded and unanimous in supporting friendly Armenia.