Ֆրանսիան իր քաղաքական բազմազանությամբ հանդերձ միակամ եւ միակարծիք է բարեկամ Հայաստանին աջակցելու հարցում. Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը` Ալեն Սիմոնյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի հետ համատեղ աշխատանքային քննարկում է իրականացրել, որը նախագահել է Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է  հայտնել Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազին այցի եւ հանդիպման կազմակերպման համար:
Դիմելով հանդիպման մասնակից ֆրանսիացի գործընկերներին` Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ նրանց  հավաքական ջանքերի շնորհիվ է Ֆրանսիայի Սենատը 2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին ձայների աննախադեպ աջակցությամբ ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին պատմական բանաձեւը:
Նա հիշատակել է նաեւ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայից հետո, նույն տարվա նոյեմբերի 15-ին Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելուն եւ Հայաստանի տարածքից ադրբեջանական զորքերի անհապաղ դուրսբերմանը վերաբերող բացարձակ մեծամասնությամբ ընդունված ազդեցիկ բանաձեւը եւ մի շարք այլ բանաձեւեր ու փաստաթղթեր:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այս տարվա ապրիլին Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած  պատվիրակության այցը Տեղ համայնք ահազանգի հնչեցում էր միջազգային հանրության համար եւ սթափության կոչ Ադրբեջանին:
Ֆրանսիացի սենատորները նկատել են, որ Ադրբեջանի համար զսպող գործոն չէ ընթացող բանակցային գործընթացը: Այս համատեքստում զրույց է ընթացել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու հնարավորության մասին:
Հայ պատվիրակները նշել են, որ ակնկալում են եվրոպացի գործընկերներից հայ գերիների վերադարձի հարցն ուշադրության կենտրոնում պահելը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությանը: Հանդիպմանը ներկա սենատոր Մարիա-Արլետ Կարլոտին ՀՀ ԱԺ նախագահին է փոխանցել իր համահեղինակած զեկույցը 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ` մատնանշելով, որ այդ պատերազմը պատմության մեջ երբեւէ եղած ամենադաժաններից էր, որը նման չէր որեւէ այլ ռազմական բախման եւ ուսումնասիրության հսկայական նյութ է պարունակում:
Քննարկման ավարտին Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ Ֆրանսիան իր քաղաքական բազմազանությամբ հանդերձ միակամ եւ միակարծիք է բարեկամ Հայաստանին աջակցելու հարցում:

Руководитель группы дружбы Франция-Армения – А.Симоняну: “Несмотря на свое политическое многообразие, Франция целеустремленна и единодушна в содействии дружественной Армении”
Делегация во главе с Председателем НС А.Симоняном провела совместное рабочее обсуждение с группой дружбы Франция-Армения Сената под председательством Жильбера-Люка Девиназа.
Глава парламента Армении поблагодарил руководителя группы дружбы Франция-Армения Жильбера-Люка Девиназа за организацию визита и встречи.
А.Симонян, обращаясь к участвовавшим в заседании французским коллегам, отметил, что благодаря их коллективным усилиям 25 ноября 2020 г. Сенат Франции при беспрецедентной поддержке голосов принял историческую резолюцию о необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики.
Он также упомянул принятую абсолютным большинством голосов весомую резолюцию после азербайджанской агрессии против суверенной территории РА 13 сентября 2022 г.   о введении санкций против Азербайджана и немедленном выводе азербайджанских войск с территории Армении 15 ноября того же года, ряд других резолюций и документов.
А.Симонян отметил, что посещение делегации во главе с Жильбером-Люком Девиназом в апреле этого года общины Тех прозвучало сигналом международному сообществу и призывом к Азербайджану остепениться.
Французские сенаторы заметили, что продолжающийся переговорный процесс не является сдерживающим фактором для Азербайджана. В этом контексте рассмотрена возможность введения санкций против соседней страны.
Армянские делегаты выразили надежду, что европейские партнеры будут держать в центре своего внимания проблему возвращения армянских пленных.
На встрече обсуждалась необходимость установления мира в регионе. Присутствовавшая на встрече сенатор Мария-Арлетт Карлоти передала спикеру НС РА свой содоклад о 44-дневной войне, отметив, что эта война, в отличие от любого другого военного столкновения, явилась одной из жесточайших в истории, и содержит огромный материал для изучения.
В завершение обсуждения руководитель группы дружбы Франция-Армения отметил, что Франция, несмотря на политическое многообразие, целеустремленна и единодушна в содействии дружественной Армении.