Հունիսի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Վլադիմիր Պրյախինին եւ լրատվամիջոցների ազատության գծով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Միկլոշ Խորոշտիին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին զանգվածային լրատվության միջոցներին առնչվող օրենքներին ու օրինագծերին վերաբերող խնդիրներ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ տեղեկատվության ազատության մասին, զանգվածային լրատվամիջոցների մասին եւ հեռուստատեսության ու ռադիոյի մասին երեք օրենքներն են հիմնականում կանոնակարգում  զանգվածային լրատվամիջոցների գործունեությունը: ԵԽ եւ ԵԱՀԿ փորձագետների գնահատմամբ` այդ օրենքները համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին:  Առաջիկայում այս ոլորտում սպասվող օրենսդրական աշխատանքը ներառելու է սահմանադրական փոփոխությունների արտացոլումը հայաստանյան օրենքներում: Պարոն Թորոսյանը նաեւ նշեց, որ  թեեւ ցանկացած օրենք կարելի է անվերջ բարելավել,  բայց կյանքում եղած իրողությունները օրենքների թերությունների հետ չեն կապված: Նախ` պետք է ճշտել, թե որն է լրատվամիջոցների  առաքելությունը. լրատվամիջոցների ճնշող մեծամասնությունը իրենց դերը տեսնում են որպես կուսակցությունների դերի արտացոլում` մի մասը իշխանական, մի մասը` ընդդիմադիր, մինչդեռ զանգվածային լրատվամիջոցները պիտի հասարակությանն անաչառ ներկայացնեն իրադարձությունները: Լրատվամիջոցները պետք է լինեն ազատ եւ անաչառ` այս խնդրի լուծումը ուղղակիորեն կապված է բազմակուսակցական համակարգի ու քաղաքացիական հասարակության կայացման հետ: Բացի այդ` ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորեց լրագրողների մասնագիտացումը եւ համապատասխան գիտելիքների առկայությունը այն որորտում, որին վերաբերող հարցերը լուսաբանվում են:
Պարոն Միկլոշ Խորոշտին, նշելով, որ հետխորհրդային տարածքում տեղեկատվության ազատության մասին հայկական օրենքը լավագույնն է, իր համաձայնությունն արտահայտելով ներկայացված մոտեցումներին, կարեւորեց թափանցիկության եւ բազմակարծության ապահովումը, լրատվամիջոցների աշխատանքի համար հավասար պայմանների ստեղծումը:

19 июня Председатель НС РА Тигран Торосян встретился с руководителем Ереванского офиса ОБСЕ, Послом Владимиром Пряхиным и представителем ОБСЕ по свободе СМИ Миклошем Хороштием.
В ходе встречи были обсуждены проблемы, касающиеся законов и законопроектов СМИ. Председатель НС РА Тигран Торосян отметил, что деятельность средств массовой информации регламентируют, в основном, три закона: ,,О свободе информации”, ,,О средствах массовой информации” и ,,О телевидении и радио”. Эти законы, по оценке экспертов СЕ и ОБСЕ, соответствуют международным критериям. Законодательная работа, намеченная на  ближайшее время, будет отображать конституционную реформу в армянских законах. Г-н Торосян также отметил, что любой закон можно бесконечно усовершенствовать и существующие жизненные реалии не связанны с недочетами в законах. Во-первых, необходимо уточнить, в чем заключается миссия средств массовой информации? Подавляющее большинство СМИ видит свою роль в отражении роли партий: одна часть большинства – властвующих, а вторая - оппозиционных, между тем они должны представлять общественности события объективно. СМИ должны быть свободными и беспристрастными и решение этой проблемы непосредственно связано с установлением многопартийной системы и гражданского общества. Кроме того, Председатель НС РА отметил важность наличия профессионализма и соответствующих знаний в сфере, вопросы по которой ими освещаются.
Г-н Миклош Хороштий, отметив, что армянский закон о свободе информации является лучшим на постсоветской территории и  согласившись с предстваленными позициями, подчеркнул важность обеспечения прозрачности и плюрализма и создания равных условий для средств массовой информации.