Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ-ում Լեհաստանի նորանշանակ դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն օգոստոսի 23-ին ընդունել է ՀՀ-ում Լեհաստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պյոտր Սքվեչինսկիին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանի նորամուտը Հայաստան՝ մաղթելով արգասաբեր գործունեություն: Հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանի եւ Լեհաստանի խորհրդարանների ակտիվ փոխգործակցությունը: Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է նախորդ ամսին Լեհաստան կատարած իր պաշտոնական այցին՝ այն գնահատելով արդյունավետ եւ կարեւոր: Խոսելով օրենսդիրների միջեւ փոխգործակցությունից՝ անհրաժեշտ է համարվել ամրապնդել խորհրդարանական պատվիրակությունների փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում, մասնավորապես, միմյանց համար զգայուն հարցերում: Հանդիպմանը կարեւորվել է Լեհաստանի հայ համայնքի դերն ու նշանակությունը:
Քննարկվել են տարածաշրջանում գոյություն ունեցող բազմաթիվ անվտանգային մարտահրավերները, Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի հետեւանքները, ինչպես նաեւ անդրադարձ է եղել Ադրբեջանի իշխանությունների ռազմատենչ հայտարարություններին եւ զինուժի կողմից շարունակական ռազմական սադրանքներին: Այս համատեքստում Ալեն Սիմոնյանն անչափ կարեւորել է Հայաստանում Եվրամիության դիտորդական առաքելության տեղակայումն անվտանգության եւ տարածաշրջանում կայունության ապահովման հարցում:

Alen Simonyan receives newly appointed Ambassador of Poland to Armenia
On August 23, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to the Republic of Armenia Piotr Skwieciński.
The RA NA President congratulated the Ambassador on his arrival in Armenia, wishing him a fruitful activity. The active cooperation between the parliaments of Armenia and Poland was discussed at the meeting. Alen Simonyan referred to his official visit to Poland last month, assessing it as effective and important. Speaking of the interaction between the legislators, it was considered necessary to strengthen the interaction of the parliamentary delegations on international platforms, in particular, in sensitive issues for each other. The role and significance of the Armenian community in Poland was highlighted at the meeting.
The numerous security challenges existing in the region, the consequences of the Lachin Corridor crisis, as well as the bellicose statements of the Azerbaijani authorities and the continuous military provocations by their armed forces were discussed. In this context, Alen Simonyan attached great importance to the deployment of the EU Observation Mission in Armenia in terms of ensuring security and stability in the region.