Հունիսի 19-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ  Վահան Հովհաննիսյանը եւ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը հանդիպեցին Հայաստանում  Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի միացյալ թագավորության դեսպան Էնտոնի Ջոն Ջեյմս Քենթորին եւ արտգործնախարարության արեւելյան վարչության պետի տեղակալ Ա. Փեյջին:
Պարոն Փեյջի խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահ ՎահանՀովհաննիսյանն անդրադարձավերկրի ներքին զարգացումներին, եվրաինտեգրմանն ուղղված բարեփոխումներին, քաղաքական դասավորումներին, 2007 եւ 2008 թթ. տեղի ունենալիք խորհրդարանական ու նախագահական ընտրություններին:
Գալիք խորհրդարանական ընտրություններից, պարոն Հովհաննիսյանի գնահատմամբ, մեծապես կախված կլինեն նախագահական ընտրությունները: Դրանք նաեւ երկրի ժողովրդավարացման փորձաքար կլինեն, ուստի բոլոր քաղաքական ուժերը չպետք էջանք խնայեն`խախտումներ թույլ չտալու համար: Երկրում իրականացվող օրենսդրական, տնտեսական ու քաղաքական բարեփոխումները ճիշտ ուղու վրա են, թեեւ դրանց իրականացման մեխանիզմների մեջ թերություններ կան: Հայաստանի տնտեսության զարգացման վրա իրենց բացասական կնիքն են թողնում նաեւ արտաքին գործոնները, մասնավորապես Թուրքիայի շրջափակումն ու ղարաբաղյան հարցի կարգավորման հետ կապված Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշումը:
Պարոն Փեյջի այն հարցին, թե ղարաբաղյան հարցի կարգավորման ինչ կանխատեսումներ կան, պարոն Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ Մինսկի խմբի շրջանակներում եղել են3 առաջարկություններ, որոնքՀայաստանն ընդունել, իսկ Ադրբեջանը մերժել է: Վերջինս ոչ թե հիմնախնդիրն է ուզում տեսնել, այլհետեւանքները վերացնել, ինչն առանց հիմնախնդրի լուծման հնարավոր չէ: Վահան Հովհաննիսյանն անթույլատրելի համարեցնավթային գործոնի հաշվառումով հետագայում ուժային ճանապարհով հարցը լուծելու ադրբեջանական մտայնությունը եւ միջազգային հանրության կողմից այդ երեւույթի դեմ կտրուկ քայլեր չձեռնարկելը:
Պարոն Փեյջը նշեց, որ տնտեսական որոշ շրջանակներ նավթային գործոնի հետ կարող են կապել ղարաբաղյան հարցի լուծումը, բայց դա Մեծ Բրիտանիայի պաշտոնական դիրքորոշումը չէ, եւ հավաստիացրեց, որ իր երկիրը ամեն ինչ անում է խաղաղ ճանապարհովղարաբաղյան հարցի կարգավորման փոխշահավետ լուծում գտնելու համար:

Встреча с английскими дипломатами
19 июня вице-спикер НС РА В.Ованнисян и министр образования и  науки РА Л.Мкртчян встретились с послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении  Энтони Джоном Джеймсом Кентором и замначальника Управления России, Южного Кавказа и Центральной Азии  МИД А.Пейджем.
По просьбе г-на Кейджа зампредседателя НС обратился к внутреннему развитию страны, к направленным на евроинтеграцию реформам, к политическому раскладу, к предстоящим парламентским и президентским выборам 2007-2008 гг.
От грядущих парламентских выборов, по оценке В.Ованнисяна, в значительной мере будут зависеть парламентские выборы. Они также будут испытанием демократии в стране,  поэтому все политические партии не должны жалеть усилий для недопущения нарушений. Осуществляемые в стране законодательные, экономические и политические реформы на верном пути, хотя и в механизмах их реализации есть недостатки. На развитие экономики Армении оказывают свое негативное влияние также внешние факторы, в частности блокада Турцией и деструктивная позиция Азербайджана, связанная с урегулированием карабахского вопроса.
В ответ на вопрос г-на Пейджа, какие прогнозы существуют по урегулированию карабахского вопроса, г-н Ованнисян сообщил, что в рамках Минской группы было 3 предложения, которые Армения приняла, а Азербайджан отверг. Последний хочет видеть не проблему, а ликвидацию последствий, что невозможно без решения основной проблемы. Ваан Ованнисян считает неприемлемым намерение азербайджанцев решить в дальнейшем вопрос силовым методом с  учетом нефтяного фактора и отсутствие решительных шагов международного сообщества по недопущению     подобного явления.
Г-н Пейдж отметил, что определенные экономические круги могут связывать решение карабахского вопроса с нефтяным фактором, но это не официальная позиция Великобритании, и заверил, что его страна делает все возможное для нахождения взаимовыгодного решения по урегулированию карабахского вопроса мирным путем.