Հունիսի 19-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ  Վահան Հովհաննիսյանը եւ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը հանդիպեցին Հայաստանում  Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի միացյալ թագավորության դեսպան Էնտոնի Ջոն Ջեյմս Քենթորին եւ արտգործնախարարության արեւելյան վարչության պետի տեղակալ Ա. Փեյջին:
Պարոն Փեյջի խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահ ՎահանՀովհաննիսյանն անդրադարձավերկրի ներքին զարգացումներին, եվրաինտեգրմանն ուղղված բարեփոխումներին, քաղաքական դասավորումներին, 2007 եւ 2008 թթ. տեղի ունենալիք խորհրդարանական ու նախագահական ընտրություններին:
Գալիք խորհրդարանական ընտրություններից, պարոն Հովհաննիսյանի գնահատմամբ, մեծապես կախված կլինեն նախագահական ընտրությունները: Դրանք նաեւ երկրի ժողովրդավարացման փորձաքար կլինեն, ուստի բոլոր քաղաքական ուժերը չպետք էջանք խնայեն`խախտումներ թույլ չտալու համար: Երկրում իրականացվող օրենսդրական, տնտեսական ու քաղաքական բարեփոխումները ճիշտ ուղու վրա են, թեեւ դրանց իրականացման մեխանիզմների մեջ թերություններ կան: Հայաստանի տնտեսության զարգացման վրա իրենց բացասական կնիքն են թողնում նաեւ արտաքին գործոնները, մասնավորապես Թուրքիայի շրջափակումն ու ղարաբաղյան հարցի կարգավորման հետ կապված Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշումը:
Պարոն Փեյջի այն հարցին, թե ղարաբաղյան հարցի կարգավորման ինչ կանխատեսումներ կան, պարոն Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ Մինսկի խմբի շրջանակներում եղել են3 առաջարկություններ, որոնքՀայաստանն ընդունել, իսկ Ադրբեջանը մերժել է: Վերջինս ոչ թե հիմնախնդիրն է ուզում տեսնել, այլհետեւանքները վերացնել, ինչն առանց հիմնախնդրի լուծման հնարավոր չէ: Վահան Հովհաննիսյանն անթույլատրելի համարեցնավթային գործոնի հաշվառումով հետագայում ուժային ճանապարհով հարցը լուծելու ադրբեջանական մտայնությունը եւ միջազգային հանրության կողմից այդ երեւույթի դեմ կտրուկ քայլեր չձեռնարկելը:
Պարոն Փեյջը նշեց, որ տնտեսական որոշ շրջանակներ նավթային գործոնի հետ կարող են կապել ղարաբաղյան հարցի լուծումը, բայց դա Մեծ Բրիտանիայի պաշտոնական դիրքորոշումը չէ, եւ հավաստիացրեց, որ իր երկիրը ամեն ինչ անում է խաղաղ ճանապարհովղարաբաղյան հարցի կարգավորման փոխշահավետ լուծում գտնելու համար:
Հունիսի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Վլադիմիր Պրյախինին եւ լրատվամիջոցների ազատության գծով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Միկլոշ Խորոշտիին:Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին զանգվածային լրատվության միջոցներին առնչվող օրենքներին ու օրինագծերին վերաբերող խնդ...
Չեխիայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի անդամները խորհրդարանում
Հունիսի 19-ինԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպեցին աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Չեխիայի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության եւ անվտանգության  հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակության հետ:Ողջունելով հյուրերին` հանձնաժողովի նախագահ Ա...

Meeting With English Diplomats
On June 19 Vahan Hovhannisyan, Vice Speaker of RA National Assembly and Levon Mkrtchyan, RA Minister of Education and Science met Anthony John James Cantor, Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and Andrew Page, Deputy Head of Russia, South Caucasus and Central Asia Directorate of the UK’s FCO.
Upon Mr. Page’s request, Vahan Hovhannisyan, NA Vice Speaker touched upon the inner developments of the country, the reforms directed to Euro integration, the political shuffle, the forthcoming 2007 and 2008 parliamentary and presidential elections.
As Mr. Hovhannisyan evaluated, the presidential elections will greatly depend on the forthcoming parliamentary elections. These elections will also be a cornerstone of the country’s democratisation. So all political forces should make all efforts not to violate the law. The legislative, economic and political reforms implementing in the country are on the right way, though there are drawbacks in the mechanisms of their fulfillment. The external factors, in particular Turkey’s blockade and Azerbaijan’s non-constructive stance connected with the settlement of Karabakh problem have their negative impact on Armenia’s development of economy.
In response to Mr. Page’s question, what forecasts are there for the settlement of the Karabakh problem, Mr. Hovhannisyan informed that within the framework of the Minsk Group there are 3 recommendations, which Armenia adopted, and Azerbaijan denied. The latter doesn’t want to see the key problem, but to eliminate the consequences, which is not possible without key problem. Vahan Hovhannisyan considered impermissible the Azeri’s way of thinking in solving the problem by force later taking into account the oil factor, and not taking strict steps against that phenomenon by the world public.
Mr. Page noted that some economic circles can connect the Karabakh problem with the oil factor, but that is not the official stance of Great Britain, and ensured that his country does everything for finding mutually beneficial settlement of the Karabakh problem in peaceful way.
Members of the Delegation of the Committee on Foreign Affairs, Defence and Security of the Senate of the Czech Republic in Parliament
On June 19 the members of NA Standing Committee on Foreign Relations met the delegation of Committees on Foreign Relations and Defence and Security Affairs of the Senate of the Czech Republic, which arrived in Armenia on an official visit. Welcoming the guests, Armen Roustamyan, Committee Chairman h...