ՀՀ կադաստրի կոմիտեի տվյալների համաձայն` վերջին տարիներին աճել են նվիրատվության հիման վրա սեփականության իրավունքի ձեռքբերման դեպքերը: Ըստ այդմ՝ 2020 թվականին գրանցվել է նվիրատվության 4017 գործարք Երեւանում, 8674 գործարք` մարզերում, 2021 թվականին՝ 5882 գործարք Երեւանում, 12.060՝ մարզերում, 2022 թվականին՝ 7334 գործարք Երեւանում, 15.765՝ մարզերում: Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը՝ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 4-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջարկվում է նոտարների եւ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի համար օրենքով նախատեսված դեպքերում նվիրատվությունների մասով ՀՀ կենտրոնական բանկին` լիազոր մարմնին, հաշվետվություններ ներկայացնելու պարտականություն սահմանել:
Ըստ Արա Մկրտչյանի` իրավակարգավորումների անհրաժեշտությունն այն է, որ նվիրատվության գործարք հաստատող, գրանցող լիազոր մարմինը կամ նոտարները սահմանված կարգով լիազոր մարմնին իրենց հաշվետվություններում պարտադիր ներկայացնեն նաեւ նվիրատվության բոլոր գործարքների վերաբերյալ տեղեկություններ` հետագայում դրանց մոնիտորինգի արդյունքում ռիսկերի գնահատման, ինչպես նաեւ առանձին դեպքերում փողերի լվացման դեպքերի կանխման կամ բացահայտման նպատակով:
Նշվել է, որ նախագծի ընդունմամբ մեխանիզմներ կստեղծվեն նվիրատվության գործարքների մասով ռիսկերը կառավարելու համար, արդյունքում` փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարն առավել արդյունավետ կդառնա:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը, մատնանշելով որոշակի ռիսկեր, առաջարկել է առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում ներկայացնել առավել ամբողջական վիճակագրություն` պարզելու համար նվիրատվությունների թվի ավելացման իրական պատճառները: Նա նաեւ հորդորել է Կենտրոնական բանկին` լիազոր մարմնին, հետեւել առեւտրային բանկերի վարքագծին, քանի որ, ըստ Գեւորգ Պապոյանի, որոշ բանկեր վարում են ոչ սպառողամետ քաղաքականություն` գործարքների համար պահանջելով միջնորդավճարներ: Արդյունքում շատերը գերադասում են գործարքները կատարել նվիրատվությունների միջոցով` խուսափելու համար բավականին բարձր միջնորդավճարներ մուծելուց, ինչը նպաստում է նվիրատվությունների թվի ավելացմանը:
Համաձայնելով հանձնաժողովի նախագահի տեսակետների հետ` Արդարադատության նախարարի տեղակալը նշել է, որ նախագծով փորձ է արվում նվազեցնել բոլոր հնարավոր ռիսկերը:

According to the data of the RA Cadastre Committee, the cases of acquisition of property rights based on donations have increased in recent years. Accordingly, in 2020, 4017 donation transactions were registered in Yerevan, 8674 transactions in the regions, in 2021 - 5882 transactions in Yerevan, 12.060 in the regions, in 2022 - 7334 transactions in Yerevan, 15.765 in the regions. The RA Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan stated this presenting the draft law on Making Amendment and Addendum to the Law on Combating Money Laundering and Terrorist Financing for debate at the regular sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs in the first reading on September 4.
It is proposed to establish a duty for notaries and the RA Cadastre Committee to submit reports to the RA Central Bank, the authorized body, in cases provided by law.
According to Ara Mkrtchyan, the necessity for legal regulations is that the authorized body that approves and registers a donation transaction or the notaries must submit information on all donation transactions in their reports to the authorized body in accordance with the established procedure, in order to assess the risks as a result of their monitoring, as well as in individual cases for the purpose of preventing or detecting money laundering cases.
It was noted that with the adoption of the draft, mechanisms will be created to manage risks regarding donation transactions, as a result, the fight against money laundering and terrorist financing will become more effective.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan, pointing out certain risks, suggested presenting more complete statistics during the period from the first to the second reading in order to find out the real reasons for the increase in the number of donations. He also urged the Central Bank, the authorized body, to monitor the behavior of commercial banks, because, according to Gevorg Papoyan, some banks are conducting a non-consumer policy by demanding brokerage fees for transactions. As a result, many prefer to make transactions through donations to avoid paying quite high brokerage fees, which contributes to increasing the number of donations.
Agreeing with the views of the Committee Chair, the Deputy Minister of Justice mentioned that an attempt is made to reduce all possible risks with the draft.