ՀՀ կադաստրի կոմիտեի տվյալների համաձայն` վերջին տարիներին աճել են նվիրատվության հիման վրա սեփականության իրավունքի ձեռքբերման դեպքերը: Ըստ այդմ՝ 2020 թվականին գրանցվել է նվիրատվության 4017 գործարք Երեւանում, 8674 գործարք` մարզերում, 2021 թվականին՝ 5882 գործարք Երեւանում, 12.060՝ մարզերում, 2022 թվականին՝ 7334 գործարք Երեւանում, 15.765՝ մարզերում: Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը՝ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 4-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջարկվում է նոտարների եւ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի համար օրենքով նախատեսված դեպքերում նվիրատվությունների մասով ՀՀ կենտրոնական բանկին` լիազոր մարմնին, հաշվետվություններ ներկայացնելու պարտականություն սահմանել:
Ըստ Արա Մկրտչյանի` իրավակարգավորումների անհրաժեշտությունն այն է, որ նվիրատվության գործարք հաստատող, գրանցող լիազոր մարմինը կամ նոտարները սահմանված կարգով լիազոր մարմնին իրենց հաշվետվություններում պարտադիր ներկայացնեն նաեւ նվիրատվության բոլոր գործարքների վերաբերյալ տեղեկություններ` հետագայում դրանց մոնիտորինգի արդյունքում ռիսկերի գնահատման, ինչպես նաեւ առանձին դեպքերում փողերի լվացման դեպքերի կանխման կամ բացահայտման նպատակով:
Նշվել է, որ նախագծի ընդունմամբ մեխանիզմներ կստեղծվեն նվիրատվության գործարքների մասով ռիսկերը կառավարելու համար, արդյունքում` փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարն առավել արդյունավետ կդառնա:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը, մատնանշելով որոշակի ռիսկեր, առաջարկել է առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում ներկայացնել առավել ամբողջական վիճակագրություն` պարզելու համար նվիրատվությունների թվի ավելացման իրական պատճառները: Նա նաեւ հորդորել է Կենտրոնական բանկին` լիազոր մարմնին, հետեւել առեւտրային բանկերի վարքագծին, քանի որ, ըստ Գեւորգ Պապոյանի, որոշ բանկեր վարում են ոչ սպառողամետ քաղաքականություն` գործարքների համար պահանջելով միջնորդավճարներ: Արդյունքում շատերը գերադասում են գործարքները կատարել նվիրատվությունների միջոցով` խուսափելու համար բավականին բարձր միջնորդավճարներ մուծելուց, ինչը նպաստում է նվիրատվությունների թվի ավելացմանը:
Համաձայնելով հանձնաժողովի նախագահի տեսակետների հետ` Արդարադատության նախարարի տեղակալը նշել է, որ նախագծով փորձ է արվում նվազեցնել բոլոր հնարավոր ռիսկերը:

“По данным Комитета кадастра РА, в последние годы участились случаи приобретения прав собственности на основе дарения (донорства). Так, в 2020 г. в Ереване было зарегистрировано 4017 подобных операций, в областях – 8674; в 2021 г. в столице – 5882 операции, в областях – 12060; в 2022 г. в Ереване – 7334 операции, в областях – 15765”, - отметил заместитель министра юстиции А.Мкртчян, представляя 4 сентября в первом чтении проект о внесении изменения и дополнения в закон “О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма” на очередном заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Предлагается обязать нотариусов и Комитета кадастра РА представлять отчеты в уполномоченный орган Центрального банка (ЦБ) в случаях, предусмотренных законом.
По Мкртчяну, необходимость правового регулирования в том, что одобряющий и регистрирующий сделку дарения уполномоченный орган или нотариусы должны в своих отчетах представлять в компетентный орган информацию по всем сделкам дарения в установленном порядке, чтобы оценить риски в результате их мониторинга в будущем, а также в отдельных случаях для предотвращения или раскрытия отмывания денег.
Отмечалось, что с принятием проекта создаются механизмы управления рисками, связанными с донорскими операциями, в итоге борьба с отмыванием денег и финансированием терроризма станет более эффективной.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян, отметив определенные риски, предложил представить более полную статистику в период между первым и вторым чтениями, чтобы выяснить истинные причины увеличение количества дарений (донорства). Он также призвал уполномоченный орган ЦБ следить за поведением коммерческих банков, поскольку, по Папояну, некоторые банки проводят непотребительскую политику, требуя комиссий за транзакции. В результате многие предпочитают совершать транзакции посредством дарений, чтобы избежать уплаты достаточно высоких комиссий.
Замминистра юстиции, соглашаясь с мнением председателя комиссии, отметил, что реализацией проекта предпринимается попытка снизить все возможные риски.