Առաջարկվում է քրեակատարողական ծառայողների համար սահմանել ատեստավորման համակարգ, որի արդյունքներով պայմանավորված քրեակատարողական ծառայողին կհաշվարկվի հավելավճար: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 4-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանի տեղեկացմամբ գործընթացի շրջանակում նախատեսվում է ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանել ատեստավորման կարգ, որի համաձայն կներդրվի քրեակատարողական ծառայողների ատեստավորման համակարգը, կսահմանվեն համապատասխան հավելավճարների չափերը, վճարման եւ հաշվարկման կարգերը, հաշվարկվող հավելավճարների դադարման պայմանները: Օրենքով նախատեսվող կարգավորումներն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ քրեակատարողական ծառայության համապատասխան պաշտոններ զբաղեցնող անձիք պարտավոր են լինելու անցնել ատեստավորում երեք տարվա ընթացքում: Միաժամանակ, հավելավճարի հաշվարկման եւ վճարման հնարավորությունն առկա է լինելու բացառապես քրեակատարողական ծառայողի կողմից ատեստավորման դրական արդյունքների արձանագրման դեպքում: Ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար ստանալու կամ հավելավճարի հաշվարկումը շարունակելու իրավունք ձեռք չբերած քրեակատարողական ծառայողը կարող է կրկնակի ատեստավորում անցնելու համար դիմել տարեկան ոչ ավելի, քան երկու անգամ, որի արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք բերելու դեպքում հավելավճարը հաշվարկվում է այդ իրավունքի ձեռքբերման օրվանից:
Ատեստավորման արդյունքներով երեք տարվա ընթացքում (օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո) հավելավճար ստանալու կամ հավելավճարի հաշվարկումը շարունակելու իրավունք ձեռք չբերելն ամրագրվում է որպես ծառայությունից ազատման հիմք:
Հանձնաժողովի անդամ Գեղամ Նազարյանը հետաքրքրվել է ոլորտում աշխատավարձերի չափով, ինչին ի պատասխան՝ Լեւոն Բալյանը հայտնել է, որ միջին աշխատավարձի չափը համակարգում կազմում է 220-230 հազար դրամ:

Предлагается создать систему аттестации сотрудников уголовно-исполнительных учреждений (УИУ), по результатам которой сотруднику системы будет начисляться доплата. 4 сентября Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила в первом чтении пакет законодательных актов о внесении изменений и дополнений в законы "Об   уголовно-исполнительной службе" и "Об оплате труда лиц, занимающих   государственные должности и должности государственных служащих".
По словам заместителя министра юстиции Л.Баляна, в рамках процесса решением Правительства РА намечается установить порядок аттестации, согласно которому будет внедрена система аттестации сотрудников УИУ, размеры соответствующих доплат (надбавок). Будут определены порядок уплаты и расчета, условия прекращения их начисления. Со дня вступления в силу предусмотренных законом норм лица, занимающие соответствующие должности в УИУ, будут обязаны пройти аттестацию в течение трех лет. При этом возможность расчета и уплаты надбавки будет доступна только в случае фиксации сотрудником УИУ положительных результатов аттестации. Сотрудник УИУ, не получивший в результате аттестации права на получение доплаты или на продолжение расчета доплаты, может обращаться за переаттестацией не чаще двух раз в год, а в случае получения права на получение доплата, в результате чего надбавка исчисляется со дня приобретения этого права.
Основанием для увольнения со службы закрепляется неполучение права на получение доплаты или продолжение начисления ее в течение трех лет (после вступления закона в силу) по результатам аттестации.