«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի մշակումը բխում է տեսչական մարմինների բնականոն գործունեությունն ապահովելու համար համապատասխան նախադրյալներ ստեղծելու, օրենսգրքով նախատեսված իրավախախտումները քննող մարմինների եւ վարչական իրավախախտումների շրջանակը հստակեցնելու, ինչպես նաեւ տեսչական մարմինների վերահսկողության ոլորտներում օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների կատարման եւ անվտանգության ապահովման նպատակով պատշաճ վերահսկողություն իրականացնելու անհրաժեշտությունից: Այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Պետրոս Մարտիրոսյանը՝ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 4-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ «ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծի նպատակն է օրենսգրքով սահմանել, որ համապատասխան ոլորտներում կատարվող իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը քննող եւ/կամ պատասխանատվություն սաhմանող մարմինն այդ ոլորտի նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինն է:
Նախատեսվում է վարչական պատասխանատվության միջոցներ սահմանել աշխատանքային, առողջապահության, սննդամթերքի անվտանգության, ընդերքօգտագործման ոլորտներում նախատեսված պահանջները խախտելու համար:
Ելնելով որոշ վարչական իրավախախտումների վտանգավորության աստիճանից եւ արդարության սկզբունքի արդյունավետ կիրառման անհրաժեշտությունից՝ որոշ իրավախախտումների համար որպես վարչական տույժի տեսակ է նախատեսվում նախազգուշացումը, իսկ որոշների դեպքում՝ նախատեսված տուգանքի չափի վերանայումը, հստակեցվում է տեսչական մարմնի անունից վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործեր քննելու եւ վարչական տույժեր նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձանց շրջանակը:
Առաջարկվում է միասնական կարգավորում նախատեսել վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինների վերահսկողության իրականացմանը խոչընդոտելու, թույլ չտալու կամ հանձնարարականը (կարգադրագիրը, որոշումը, ցուցումը) կամ խախտումները վերացնելու, գործունեության կամ գործողության կասեցման մասին եւ այլ վարչական ակտերը սահմանված ժամկետում չկատարելու համար:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի քննարկումը մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է: Այն հեղինակել են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Արմեն Խաչատրյանը, Անդրանիկ Քոչարյանը, Գուրգեն Մելքոնյանը, Վահագն Ալեքսանյանը եւ Հայկ Սարգսյանը:

“Необходимость разработки проекта закона о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях обусловлена ​​необходимостью создания соответствующих предпосылок для обеспечения нормальной работы инспекционных органов, уточнения сферы деятельности органов, расследующих правонарушения и административные правонарушения, предусмотренные Кодексом, а также для выполнения требований, установленных законодательством в сфере надзора за проверяющими органами и необходимостью осуществления надлежащего контроля в целях обеспечения безопасности”, - подчеркнул руководитель офиса по координации работ инспекционных органов Аппарата Премьер-министра РА П.Мартиросян, представляя в первом чтении проект закона о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях на заседании 4 сентября Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
Цель проекта – закрепить Кодексом, что органом, расследующим дела и/или определяющим ответственность за правонарушения, совершенные в соответствующих сферах, является инспекционный орган, осуществляющий контроль в данной сфере.
Намечается установить меры административной ответственности за нарушение требований в сфере труда, здравоохранения, безопасности пищевых продуктов, использования недр.
Учитывая степень опасности некоторых административных правонарушений и необходимость эффективного применения принципа справедливости, за определенные правонарушения в качестве вида административного взыскания предусмотрено предупреждение, а за некоторые – пересмотр   размера административного взыскания, указаны размер налагаемого штрафа, должностное лицо, уполномоченное расследовать дела об административных правонарушениях, приводятся и другие положения.
Обсуждение включенного в повестку дня заседания законодательного пакета о внесении поправок в конституционный закон "Регламент НС" и в Уголовный кодекс РА, предложенного депутатами фракции "Гражданский договор" А.Хачатряном, А.Кочаряном, Г.Мелконяном, В.Алексаняном и А.Саргсяном, отложено на срок до двух месяцев.