«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի մշակումը բխում է տեսչական մարմինների բնականոն գործունեությունն ապահովելու համար համապատասխան նախադրյալներ ստեղծելու, օրենսգրքով նախատեսված իրավախախտումները քննող մարմինների եւ վարչական իրավախախտումների շրջանակը հստակեցնելու, ինչպես նաեւ տեսչական մարմինների վերահսկողության ոլորտներում օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների կատարման եւ անվտանգության ապահովման նպատակով պատշաճ վերահսկողություն իրականացնելու անհրաժեշտությունից: Այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Պետրոս Մարտիրոսյանը՝ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 4-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ «ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծի նպատակն է օրենսգրքով սահմանել, որ համապատասխան ոլորտներում կատարվող իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը քննող եւ/կամ պատասխանատվություն սաhմանող մարմինն այդ ոլորտի նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինն է:
Նախատեսվում է վարչական պատասխանատվության միջոցներ սահմանել աշխատանքային, առողջապահության, սննդամթերքի անվտանգության, ընդերքօգտագործման ոլորտներում նախատեսված պահանջները խախտելու համար:
Ելնելով որոշ վարչական իրավախախտումների վտանգավորության աստիճանից եւ արդարության սկզբունքի արդյունավետ կիրառման անհրաժեշտությունից՝ որոշ իրավախախտումների համար որպես վարչական տույժի տեսակ է նախատեսվում նախազգուշացումը, իսկ որոշների դեպքում՝ նախատեսված տուգանքի չափի վերանայումը, հստակեցվում է տեսչական մարմնի անունից վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործեր քննելու եւ վարչական տույժեր նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձանց շրջանակը:
Առաջարկվում է միասնական կարգավորում նախատեսել վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինների վերահսկողության իրականացմանը խոչընդոտելու, թույլ չտալու կամ հանձնարարականը (կարգադրագիրը, որոշումը, ցուցումը) կամ խախտումները վերացնելու, գործունեության կամ գործողության կասեցման մասին եւ այլ վարչական ակտերը սահմանված ժամկետում չկատարելու համար:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի քննարկումը մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է: Այն հեղինակել են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Արմեն Խաչատրյանը, Անդրանիկ Քոչարյանը, Գուրգեն Մելքոնյանը, Վահագն Ալեքսանյանը եւ Հայկ Սարգսյանը:

The revision of the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Code on Administrative Offences stems from the necessity of creating appropriate preconditions for providing regular activity of the inspectorate bodies, specifying the framework of the bodies and the inspection bodies and administrative legal offences, as well as carrying out demands established by legislation in the control spheres of the inspection bodies and proper control for security. The Head of the Office of Coordination of Inspection Bodies of the Prime Minister's Staff Petros Martirosyan said about this at September 4 sitting, presenting for debate in the first reading the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Code on Administrative Offences.
The purpose of the draft is to set by the Code that the body investigating the cases on legal offences being made in relevant spheres and/or establishing responsibility towards that sphere is the inspection body carrying out control.
It is designed to establish administrative responsibility means for violating the requirements designed in the fields of labour, health care, food security and lithosphere.
Stemming from the degree of danger of some administrative offences and the need of effective use of principle of justice, the warning is envisaged as a kind of administrative penalty for legal offences, in some cases the review of the designed amount of the penalty, the framework investigating cases on administrative legal offences and the officials with authority appointing administrative penalties on behalf of inspection body is specified.
It is proposed to design unified regulation for impeding the implementation of the inspection bodies’ control carrying out control, not letting or removing the assignment (the ordinance, the decision, instruction) or violations, suspending activity or action or not fulfilling other administrative acts within the established term.
The debate of the legislative package on Making Amendments and Addendum to the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly and on Making Addendum to the RA Criminal Code included in the agenda of the sitting was postponed for two months. The deputies of the NA Civil Contract Armen Khachatryan, Andranik Kocharyan, Gurgen Melkonyan, Vahagn Aleksanyan and Hayk Sargsyan authored it.