Նախագծի նպատակը ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով՝ ՍԵՊԱ-ով, մեր երկրի ստանձնած պարտավորությունների կատարումն է, մասնավորապես, ՀՀ օրենսդրությունը ԵՄ օրենսդրությանը մոտարկելու պարտավորության կատարումը: Այս մասին ««Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի զեկուցման ընթացքում ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը՝ ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 4-ին կայացած հերթական նիստի ընթացքում:
Գերատեսչության ներկայացուցչի համոզմամբ օրենքի նախագծի վրա աշխատել է միջազգային փորձագիտական խումբ, ուսումնասիրվել է նման մեխանիզմներ գործարկած երկրների՝ Ուկրաինայի, Մոլդովայի եւ Վրաստանի փորձը:
«Ընտրել ենք ՀՀ համար առավել կիրառելի եւ լավագույն տարբերակը, այն է, երբ ոլորտի քաղաքականությունը մշակող մարմինն ինքը պետք է հանդես գա օրենսդրական նախաձեռնությամբ, այսինքն՝ առաջարկի փոփոխություններ, որոնցով իր ոլորտի համապատասխան հարաբերությունները կարգավորող օրինագծերը պետք է մոտարկվեն ԵՄ օրենսդրությանը: Առաջինից երկրորդ ընթերցում մի քանի տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ են կատարվել»,- ասել է Արա Մկրտչյանը:
Հարակից զեկուցմամբ հանդես է եկել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը: Նա հիշեցրել է, որ նախագծի հիմնական նպատակն է լիազոր մարմնին նշանակել պատասխանատու՝ ՀՀ օրենսդրությունը ԵՄ օրենսդրությանը մոտարկելու ճշգրտությանը հետեւելու համար:

“Цель проекта – выполнение   обязательств, взятых на себя нашей страной в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, подписанного между РА и ЕС, в частности, выполнение обязательства по гармонизации законодательства РА с законодательством ЕС”, - отметил заместитель министра юстиции А.Мкртчян в ходе доклада по проекту о внесении изменений в закон “О нормативных правовых актах" на состоявшемся 4 сентября очередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
По повестке заседания обстоятельно выступил заместитель министра юстиции А.Мкртчян, заметив, что над проектом закона работала международная экспертная группа, изучался опыт стран, запустивших подобные механизмы, - Украины, Молдовы и Грузии.
С содокладом выступила депутат фракции "Гражданский договор" А.Джулакян. Она напомнила, что основная цель проекта – назначение ответственного уполномоченного органа, призванного проследить за соблюдением процесса гармонизации законодательства РА с законодательством ЕС.
Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам вынесла положительное заключение по проекту.