Նախագծի նպատակը ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով՝ ՍԵՊԱ-ով, մեր երկրի ստանձնած պարտավորությունների կատարումն է, մասնավորապես, ՀՀ օրենսդրությունը ԵՄ օրենսդրությանը մոտարկելու պարտավորության կատարումը: Այս մասին ««Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի զեկուցման ընթացքում ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը՝ ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 4-ին կայացած հերթական նիստի ընթացքում:
Գերատեսչության ներկայացուցչի համոզմամբ օրենքի նախագծի վրա աշխատել է միջազգային փորձագիտական խումբ, ուսումնասիրվել է նման մեխանիզմներ գործարկած երկրների՝ Ուկրաինայի, Մոլդովայի եւ Վրաստանի փորձը:
«Ընտրել ենք ՀՀ համար առավել կիրառելի եւ լավագույն տարբերակը, այն է, երբ ոլորտի քաղաքականությունը մշակող մարմինն ինքը պետք է հանդես գա օրենսդրական նախաձեռնությամբ, այսինքն՝ առաջարկի փոփոխություններ, որոնցով իր ոլորտի համապատասխան հարաբերությունները կարգավորող օրինագծերը պետք է մոտարկվեն ԵՄ օրենսդրությանը: Առաջինից երկրորդ ընթերցում մի քանի տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ են կատարվել»,- ասել է Արա Մկրտչյանը:
Հարակից զեկուցմամբ հանդես է եկել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը: Նա հիշեցրել է, որ նախագծի հիմնական նպատակն է լիազոր մարմնին նշանակել պատասխանատու՝ ՀՀ օրենսդրությունը ԵՄ օրենսդրությանը մոտարկելու ճշգրտությանը հետեւելու համար:

The purpose of the draft is to fulfill the obligations undertaken by our country under the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) signed between the RA and the EU, in particular, the fulfillment of the obligation to approximate the RA legislation to the EU legislation. The RA Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan said this during the report of the draft law on Making Addenda to the Law on Normative Legal Acts during the regular sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs held on September 4.
With the conviction of the representative of the Ministry, an international expert group worked on the draft law, and the experience of the countries that launched such mechanisms - Ukraine, Moldova and Georgia - was studied.
“We have chosen the most applicable and the best option for the RA, that is, when the body that develops the policy of the sector should come up with a legislative initiative, that is, propose amendments, by which the bills regulating the relevant relations of its sector should be brought closer to the EU legislation. Several technical amendments were made from the first to the second reading,” Ara Mkrtchyan said.
The deputy of the Civil Contract Faction Arusyak Julhakyan gave a related report. She reminded that the main aim of the draft is to appoint the authorized body responsible to monitor the accuracy of approximation of the RA legislation to the EU legislation.