ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 4-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Հասմիկ Հակոբյանի եւ Արփինե Դավոյանի հեղինակած ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ հիմնական զեկուցող Հասմիկ Հակոբյանի՝ առաջարկվում է ԱԺ պատգամավորի եւ Մարդու իրավունքների պաշտպանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն կամ նրանց ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու Գլխավոր դատախազի միջնորդագիրն Ազգային ժողովը կարող է քննարկել նաեւ արտահերթ նստաշրջանում կամ նիստում:
«Այս նախագծով միջնորդագրի քննարկումը չի ձգձգվի՝ պայմանավորված զուտ ձեւական կարգավորումներով»,- ասել է հիմնական զեկուցողը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար, հանձնաժողովի անդամ Արծվիկ Մինասյանը հետաքրքրվել է, թե ինչն է նախագծի ներկայացման հրատապությունը: Ի պատասխան նշվել է, որ նախագծի ներկայացման հրատապություն չկա, այդ իսկ պատճառով օրինագիծը ներկայացվել է հերթական նիստում:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, հանձնաժողովի անդամ Անուշ Քլոյանը նշել է, որ օրենքի նախագիծը, պայմանավորված զուտ ձեւական կարգավորումներով, թույլ չի տալիս անտեղի ձգձգել միջնորդագրի քննարկումը խորհրդարանում: Նա գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:
Ըստ համահեղինակ, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արփինե Դավոյանի՝ օրենքի նախագծով նույն կարգավորումները շարունակվելու են գործել, օրենքի ոգին եւ իմաստը չեն փոխվում:
ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Լեւոն Բալյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական եզրակացությունը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը փաստել է, որ օրինագծի հեղինակները սահմանադրական-իրավական նորմը տեղայնացրել են օրենքում:

The draft law on Making Addenda to the Rules of Procedure of the National Assembly Constitutional Law authored by the deputies of the NA Civil Contract Faction Hasmik Hakobyan and Arpine Davoyan was debated at the regular sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs in the first reading on September 4.
According to the key rapporteur Hasmik Hakobyan, the National Assembly can debate the petition of the Prosecutor General to agree to criminal prosecution against the MP and the Human Rights Defender or to deprive them of their freedom.
“With this draft, the debate of the petition will not be delayed conditioned by purely formal regulations,” the key rapporteur said.
The Secretary of the NA Armenia Faction, the Committee member Artsvik Minasyan inquired what the urgency of presenting the draft is. In response, it was noted that there is no urgency to present the draft, that’s why the bill was presented in the regular sitting.
The co-rapporteur, the deputy of the NA Civil Contract Faction, the Committee member Anush Kloyan mentioned that the draft law, due to merely formal regulations, does not allow the debate of the petition in Parliament to be unnecessarily delayed. She called on her colleagues to vote for it.
According to the co-author, the deputy of the NA Civil Contract Faction Arpine Davoyan, the same regulations will continue to operate according to the draft law, the spirit and meaning of the law will not change.
The RA Deputy Minister of Justice Levon Balyan presented the endorsement of the Government.
The Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan stated that the authors of the bill localized the constitutional-legal norm in the law.