«Շուկայի վերահսկողության մասին» օրենքի նախագծով կսահմանվեն շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի վերահսկողության ոլորտները, շուկայի վերահսկողության հիմնական սկզբունքները, տեսչական մարմնի ստուգումները, իրականացվող վերահսկողության առանձնահատկությունները եւ ձեւերը, շուկայի վերահսկողության ոլորտում ՀՀ կառավարության լիազորությունները, ինչպես նաեւ տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձանց եւ տնտեսվարող սուբյեկտների իրավունքներն ու պարտականությունները: Այս մասին Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ի հերթական նիստի ընթացքում ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Պետրոս Մարտիրոսյանը «Շուկայի վերահսկողության մասին» օրենքի նախագծի զեկուցման համատեքստում:
«Նախագծով հստակեցվել են տեսչական մարմնի կողմից իրականացվող վերահսկողության ձեւերը, որոնք են «ՀՀ-ում ստուգումների կազմակերպման ու անցկացման մասին» օրենքով սահմանված կարգով իրականացվող ուսումնասիրությունը եւ ստուգումը, ինչպես նաեւ «Թմրամիջոցների եւ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» օրենքով սահմանված դեպքերում, արտադրական կանեփի արտադրման, արտադրության, ներմուծման եւ մեծածախ առեւտրի լիցենզավորման, քվոտավորման եւ օրինական շրջանառության ոլորտում վերահսկողության շրջանակում իրականացվող դիտարկումը»,- ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարը:
Ըստ զեկուցողի՝ նախագծով սահմանվել են ՀՀ օրենքներով եւ այլ իրավական ակտերով եւ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով վավերացված ՀՀ միջազգային պայմանագրերին համապատասխան ընդունված փաստաթղթերով սահմանված պահանջների խախտման դեպքում տեսչական մարմնի կողմից տրվող կարգադրագրերի տեսակները, դրանք են՝ «Չափումների միասնականության ապահովման մասին» օրենքով սահմանված չափման միջոցների իրացումը կամ շահագործումն արգելելու եւ արտադրանքի իրացումը կասեցնելու, շուկայից հետ կանչելու, օգտահանելու կամ ոչնչացնելու մասին կարգադրագրերը: Հստակեցվել են նաեւ տնտեսվարող սուբյեկտի պարտավորությունները՝ վտանգավոր արտադրանք շուկա հանելու դեպքում, լիազոր մարմնի պարտականությունը՝ հայտնաբերված վտանգավոր ապրանքի դեպքում եւ վտանգավոր արտադրանքի խմբաքանակի հաշվառումն ու պահպանումը:
«Նախագծի ընդունումը թույլ կտա կանոնակարգել եւ առավել արդյունավետ դարձնել տեսչական մարմնի կողմից ոչ պարենային արտադրանքի, թանկարժեք մետաղների, ինչպես նաեւ արտադրական կանեփի արտադրության, ներմուծման, արտահանման կամ մեծածախ առեւտրի ոլորտներում ռիսկերի կառավարումը, անվտանգության ապահովումը, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների պահպանումը, ինչպես նաեւ կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացումը»,- ասել է Պետրոս Մարտիրոսյանը եւ հավելել, որ նախագիծը բխում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021 թվականի նոյեմբերի 18-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» N 1902-Լ որոշման հավելվածի 14.1 ենթակետի պահանջներից, մասնավորապես, «Շուկայի վերահսկողության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի ներկայացում Կառավարության հաստատմանը»:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը Պետրոս Մարտիրոսյանից հետաքրքրվել է, թե նախագծից հետո ինչ է փոխվելու գերատեսչության եւ քաղաքացու կյանքում, ինչին են միտված փոփոխությունները, ինչին ի պատասխան՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարն ասել է, որ Կառավարությունը որոշել է՝ ավելի լավ է մի օրենք լինի, որը կկարգավորի ամբողջ իրավահարաբերությունները, եւ ցանկացած տնտեսվարող, ով կուզի բիզնես սկսել կամ դադարեցնել այն, «Շուկայի վերահսկողության մասին» օրենքում կգտնի իր հարցերի բոլոր պատասխանները:
«Օրենքի մեջ ներմուծվել է «վտանգավոր արտադրանք» հասկացությունը: Մինչ այս այն գոյություն չուներ ու մեկնաբանությունների տիրույթում էր սահմանվում, թե որ ապրանքն է վտանգավոր: Երկրորդ նորությունը, որ նախագծի սահմանումից հետո տնտեսվարողները կարող են ճիշտ պատկերացնել, արտադրանքի կասեցումն է ու հետկանչի սահմանումը: Մինչ այս վտանգավոր ապրանքի հայտնաբերման պարագայում դրա հետկանչը խնդրանքի եղանակով էր լինում, երրորդ փոփոխությունը փորձանմուշի գնումն է, փորձաքննության ուղարկումը, դրա՝ վտանգավոր լինելու պարագայում հետկանչն ու ոչնչացումը»,- ասել է Պետրոս Մարտիրոսյանը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահը նկատել է, որ ԱԺ փորձագիտական վարչությունը նախագծի վերաբերյալ ծավալուն դիտարկումներ է արել, որոնց հիման վրա փոփոխություններ են արվել, բոլոր առաջարկներն ընդունվել են: Բաբկեն Թունյանը  նկատել է նաեւ, որ օրենքը խախտելու դեպքում տնտեսվարող սուբյեկտին պատասխանատվության ենթարկելու կարգը սահմանված չէ, հնարավո՞ր է՝ դա արվի հարակից օրենքներում փոփոխություն կատարելով, ինչին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարը հավանություն է տվել:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը հայտնել է, որ ««Սահմանամերձ բնակավայրերում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը շրջանառությունից հանվելու է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի կողմից, ուստի օրենքի նախագիծը չի քննարկվի հանձնաժողովի նիստում:

The draft law on Market Control will define the spheres of oversight of the market control inspection body, the main principles of market control, the check-ups of the inspection body, the features and forms of the control carried out, the powers of the RA Government in the field of market control, as well as the rights and responsibilities of officials of the inspection body and business entities. The Inspection Bodies’ Coordination Bureau Head of the RA Prime Minister’s Office Petros Martirosyan said this during the regular sitting of the Standing Committee on Economic Affairs in the context of the report on the draft law on Market Control on September 5.
“The draft specified the forms of control carried out by the inspection body, which are the study and inspection carried out in accordance with the Law on the Organization and Conduct of Inspections in the RA”, the Inspection Bodies’ Coordination Bureau Head of the RA Prime Minister’s Office said.
According to the rapporteur, the draft defined the types of orders issued by the inspection body in case of violation of the requirements set by the RA laws and other legal acts and the RA international treaties ratified by the RA legislation. The obligations of the business entity were also clarified.
“The adoption of the draft will allow to regulate and make more efficient the inspection body’s risk management in the fields of production, import, export or wholesale trade of non-food products, precious metals, as well as industrial hemp, ensuring security, compliance with the requirements set by the legislation of the Republic of Armenia, as well as preventive measures implementation,” Petros Martirosyan noted.
The deputy of the Civil Contract Faction Tsovinar Vardanyan asked Petros Martirosyan what will change in the life of the department and the citizen after the draft, what the changes are aimed at, in response to which the Inspection Bodies’ Coordination Bureau Head said that the Government decided that it is better to have a law that will regulate all legal relations, and any businessman who wants to start or stop a business will find all the answers to his questions in the Law on Market Control.
“The notion of ‘dangerous product’ was introduced into the law. Until now, it did not exist and it was defined in the domain of comments which product is dangerous. The second innovation that businessmen can correctly imagine after defining the draft is product suspension and recall. While the recall of this dangerous product was done by request, the third change is the purchase of a test sample, sending it for examination, its recall and destruction if it is dangerous,” Petros Martirosyan said.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs noticed that the NA Expertise Department made extensive observations on the draft, based on which amendments were made, all the proposals were adopted. Babken Tunyan also noticed that the procedure for holding the business entity accountable in case of violation of the law is not defined, whether it is possible to do this by amending the related laws, which was approved by the Inspection Bodies’ Coordination Bureau Head.
The Deputy Chair of the Committee Babken Tunyan stated that the draft law on Making Addendum to the Law on Tax Exemption for Activities Carried out in Border Settlements will be withdrawn from circulation by the deputy of the Civil Contract Faction Sergey Bagratyan, so the draft law will not be debated at the Committee sitting.