Գործունեության վայրի պահանջ չունեցող մի շարք գործունեության տեսակների համար սահմանել էինք պարզեցված ընթացակարգ օտարերկրյա ընկերությունների մասնակցության վերաբերյալ: Այսօր անհրաժեշտություն է առաջացել որոշ ոլորտներում կատարել փոփոխություն: Խոսքը վերաբերում է միջուկային, ռադիոակտիվ նյութերի, ռադիոակտիվ նյութեր պարունակող սարքերի եւ ռադիոակտիվ թափոնների ներմուծմանն ու արտահանմանը: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ի նիստում ներկայացնելով ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծի ընդունմամբ կսահմանվեն կարգավորումներ ատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառի, ինչպես նաեւ միջուկային եւ ճառագայթային անվտանգության մակարդակի վերաբերյալ՝ ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին համապատասխան:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանը հետաքրքրվել է՝ արդյո՞ք հնարավոր չէր նախապես կատարել ազդեցության գնահատում: Վահան Քերոբյանը պատասխանել է, որ ցանկացած կարգավորում որոշ ժամանակ անց կարիք է ունենում լրացուցիչ շտկումների, եւ սա այդ դեպքերից մեկն է, եւ որ համապատասխան գործակալության հետ լրացուցիչ քննարկումների արդյունքում են հանգել այս որոշմանը:

We have defined a simplified procedure on the participation of the foreign companies for the kinds of a number of activities of not having demand of the activity venue. Today, need emerged to make change in some spheres. It refers to the import and export orders of nuclear, radioactive substances, device with radioactive substances and radioactive wastes. The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan said this at September 5 sitting of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs, presenting the draft law on Making Addenda to the law on Licensing.
The adoption of the draft will establish regulations, on the sphere of the atomic power use, as well as the level of the nuclear and ray security in accordance with the international obligations assumed by the Republic of Armenia.
The deputy of the Armenia Faction Tadevos Avetisyan inquired if it was not possible to make impact assessment. Vahan Kerobyan answered that any regulation needs additional rectifications after a while, and this is one of those cases, and as a result of additional discussions with relevant agency they resulted in this decision.