Գործունեության վայրի պահանջ չունեցող մի շարք գործունեության տեսակների համար սահմանել էինք պարզեցված ընթացակարգ օտարերկրյա ընկերությունների մասնակցության վերաբերյալ: Այսօր անհրաժեշտություն է առաջացել որոշ ոլորտներում կատարել փոփոխություն: Խոսքը վերաբերում է միջուկային, ռադիոակտիվ նյութերի, ռադիոակտիվ նյութեր պարունակող սարքերի եւ ռադիոակտիվ թափոնների ներմուծմանն ու արտահանմանը: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ի նիստում ներկայացնելով ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծի ընդունմամբ կսահմանվեն կարգավորումներ ատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառի, ինչպես նաեւ միջուկային եւ ճառագայթային անվտանգության մակարդակի վերաբերյալ՝ ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին համապատասխան:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանը հետաքրքրվել է՝ արդյո՞ք հնարավոր չէր նախապես կատարել ազդեցության գնահատում: Վահան Քերոբյանը պատասխանել է, որ ցանկացած կարգավորում որոշ ժամանակ անց կարիք է ունենում լրացուցիչ շտկումների, եւ սա այդ դեպքերից մեկն է, եւ որ համապատասխան գործակալության հետ լրացուցիչ քննարկումների արդյունքում են հանգել այս որոշմանը:

“Для ряда видов деятельности, не требующих места деятельности, мы установили упрощенный порядок участия иностранных компаний. Сегодня существует необходимость внесения изменений в некоторые сферы. Речь о ввозе и вывозе ядерных, радиоактивных материалов, устройств, содержащих радиоактивные материалы, и радиоактивных отходов”, - отметил министр экономики В.Керобян, представляя 5 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам проект о внесении дополнений в закон “О лицензировании".
С принятием проекта будут установлены правила в сфере использования атомной энергии, а также уровень ядерной и радиационной безопасности в соответствии с международными обязательствами, принятыми РА.
Депутат фракции "Армения" Т.Аветисян поинтересовался, нельзя ли было заранее провести оценку воздействия. В.Керобян ответил, что любое регулирование через какое-то время требует дополнительных корректировок, и это один из таких случаев, и что подобное решение принято в результате дополнительных обсуждений с соответствующим агентством.