«ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով նախատեսվում է հստակեցնել հարկային պարտավորության դադարման դեպքերը: Մասնավորապես, նախատեսվում է վերացնել օրենսգրքում առկա հակասությունները՝ դրանք համապատասխանեցնելով «Սնանկության մասին» օրենքի պահանջներին:
Այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Կարեն Թամազյանը՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանի եւ Նարեկ Ղահրամանյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը հեղինակների առաջարկով մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է:

It is designed to specify the tax obligation termination cases by the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code. In particular, it is envisaged to remove the contradictions existing in the Code, complying them with the requirements of the law on Bankruptcy.
The Deputy Head of the RA State Revenue Committee Karen Tamazyan said about this at September 5 sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs, presenting for debate in the first reading the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code.
The debate of the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Organization and Holding Checkups in the Republic of Armenia authored by the deputies of the NA Civil Contract Faction Hovik Aghazaryan and Narek Ghahramanyan was postponed up to two months by the authors’ proposal.