«ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով նախատեսվում է հստակեցնել հարկային պարտավորության դադարման դեպքերը: Մասնավորապես, նախատեսվում է վերացնել օրենսգրքում առկա հակասությունները՝ դրանք համապատասխանեցնելով «Սնանկության մասին» օրենքի պահանջներին:
Այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Կարեն Թամազյանը՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանի եւ Նարեկ Ղահրամանյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը հեղինակների առաջարկով մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է:

Проект закона о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА призван уточнить случаи прекращения налогового обязательства. В частности, планируется устранить противоречия в кодексе, приведя их в соответствие с требованиями закона "О банкротстве".
5 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам об этом сообщил заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) К.Тамазян, представляя в первом чтении проект поправок в Налоговый кодекс РА.
Обсуждение проекта депутатов фракции "Гражданский договор" О.Агазаряна и Н.Каграманяна о внесении изменений и дополнений в закон "Об организации и проведении проверок в РА" по предложению авторов отложено на срок до двух месяцев.