Առաջարկվում է օրենքով կանոնակարգել համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպություններին գույքն անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրման գործընթացը: Այդ նպատակով գործող օրենքը նախատեսվում է լրացնել նոր՝ 5.1-ին հոդվածով: Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է սահմանել, որ ՀՀ կառավարությունն իր որոշմամբ hամայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպությանն անժամկետ եւ անհատույց օգտագործման իրավունքով կարող է ամրացնել ցանկացած գույք եւ հետ վերցնել իր կողմից hամայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպությանն ամրացված գույքը, համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպությունն իրավունք չունի ամրացված գույքը կամ դրա նկատմամբ իր իրավունքներն օտարել, գրավ դնել, հանձնել անհատույց օգտագործման եւ այլն:
Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանը՝ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 6-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է կանոնակարգել համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպություններին գույքն անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրման գործընթացը:
Հանձնաժողովի անդամներին հիմնականում հետաքրքրել է վիճակագրությունը, թե որտեղ ինչքան անշարժ գույք կա եւ ինչպես է տեղի ունենալու դրանց անհատույց տրամադրման գործընթացը:
Առնակ Ավետիսյանի հավաստմամբ առաջին ընթերցումից հետո կտրամադրվի այդ վիճակագրությունը: Նա հորդորել է համայնքներին ներկայացնել հստակ ծրագրեր, իսկ Կառավարությունն ամեն ինչով կաջակցի դրանք կյանքի կոչելուն:

Initiative to regulate process of providing property to community non-commercial organizations with right to use it free of charge
It is proposed to regulate the process of providing property to community non-commercial organizations with the right to use it free of charge by law. For this purpose, the existing law is planned to be supplemented with a new Article 5.1. Accordingly, it is proposed to define that the RA Government can, by its decision, attach any property to a community non-commercial organization with the right to use it indefinitely and free of charge and take back the property attached to the community non-commercial organization, the community non-commercial organization does not have the right to expropriate the secured property or its rights to it, pledge it, give it for free use, etc.
The Head of the State Property Management Committee of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure Arnak Avetisyan said this while presenting the draft law on Making Addendum to the Law on Non-Commercial State Organizations at the September 6 sitting of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection for debate in the first reading.
According to the key rapporteur, with the adoption of the draft, it is expected to regulate the process of providing property to community non-commercial organizations with the right to use it free of charge.
The members of the Committee were mainly interested in the statistics of how many real estates there are and how the process of providing them free of charge will take place.
According to Arnak Avetisyan, these statistics will be provided after the first reading. He urged the communities to present clear plans, and the Government will do everything possible to support their implementation.