Առաջարկվում է օրենքով կանոնակարգել համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպություններին գույքն անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրման գործընթացը: Այդ նպատակով գործող օրենքը նախատեսվում է լրացնել նոր՝ 5.1-ին հոդվածով: Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է սահմանել, որ ՀՀ կառավարությունն իր որոշմամբ hամայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպությանն անժամկետ եւ անհատույց օգտագործման իրավունքով կարող է ամրացնել ցանկացած գույք եւ հետ վերցնել իր կողմից hամայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպությանն ամրացված գույքը, համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպությունն իրավունք չունի ամրացված գույքը կամ դրա նկատմամբ իր իրավունքներն օտարել, գրավ դնել, հանձնել անհատույց օգտագործման եւ այլն:
Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանը՝ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 6-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է կանոնակարգել համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպություններին գույքն անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրման գործընթացը:
Հանձնաժողովի անդամներին հիմնականում հետաքրքրել է վիճակագրությունը, թե որտեղ ինչքան անշարժ գույք կա եւ ինչպես է տեղի ունենալու դրանց անհատույց տրամադրման գործընթացը:
Առնակ Ավետիսյանի հավաստմամբ առաջին ընթերցումից հետո կտրամադրվի այդ վիճակագրությունը: Նա հորդորել է համայնքներին ներկայացնել հստակ ծրագրեր, իսկ Կառավարությունն ամեն ինչով կաջակցի դրանք կյանքի կոչելուն:

Предлагается законодательно урегулировать процесс предоставления имущества общинным некоммерческим организациям с правом безвозмездного пользования. Для этого действующий закон планируется дополнить новой ст.5.1. Соответственно, предлагается предусмотреть, что Правительство РА своим решением может закрепить за общинной некоммерческой организацией любое имущество с правом бессрочного и безвозмездного пользования, а также вернуть закрепленное за общинной некоммерческой организацией имущество. Общинная некоммерческая организация не имеет права на закрепленное имущество или свои права на него отчуждать, закладывать, передавать в безвозмездное пользование и т.п.
6 сентября это отметил председатель Комитета по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктур А.Аветисян, представляя в первом чтении проект о внесении дополнения в закон "О государственных некоммерческих организациях" на заседании Постоянной комиссии НД по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
По словам основного докладчика, с принятием проекта предполагается урегулировать процесс предоставления имущества общинным некоммерческим организациям с правом безвозмездного пользования.
Членов комиссии в основном интересовала статистика – сколько недвижимости имеется и как будет проходить процесс ее бесплатного предоставления.
По Аветисяну, эта статистика будет предоставлена ​​после первого чтения. Он призвал общины представить четкие программы, а правительство всемерно поддержит их реализацию.