Վաղարշակ Հակոբյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաեւին
Ուրախ եմ փաստել, որ հայ-ղազախական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են: Մենք կարեւորում ենք երկկողմ համագործակցության խորացումն ու զարգացումը. այս համատեքստում պետք է ակտիվացնել բարեկամական խմբերի փոխայցելությունները. ասել է ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վաղարշակ Հակոբյանը ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաեւի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Բոլատ Իմանբաեւն իր հերթին գոհունակությամբ է արձանագրել այն փաստը, որ երկկողմ հարաբերությունները գնալով էլ ավելի են ամրապնդվում: Նա նշել է, որ Ղազախստանը ողջունում է բարեփոխումների ուղին, որը Հայաստանը սկսել է 2018 թվականից: Արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը Վաղարշակ Հակոբյանին տեղեկացրել է, որ վերջին ընտրություններից հետո իրենց երկրում արդեն ձեւավորվել է Մաժիլիսը, ներկայացրել բարեկամական խմբի անդամ պատգամավորների ցանկը ու հայտնել, որ իրենց երկրում արդեն սպասում են ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, կողմերը քննարկել են բարեկամական խմբերի փոխայցելություններին ու դրանց ժամանակահատվածին վերաբերող հարցեր:
ԱԺ ութերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել է 54 հարց
Սեպտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի նիստը, որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի եւ սեպտեմբերի 11-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը: Խորհրդի որոշմամբ սահմանվել է նաեւ սեպտեմբերի 11-ին գումար...
Կարեւորվել է Ազգային ժողով-Միջազգային հանրապետական ինստիտուտ համագործակցության շարունակականությունը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 8-ին ընդունել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի տարածաշրջանային ծրագրերի տնօրեն Ստեֆան Նիքսի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի՝ ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցելուն ուղղվ...

В.Акопян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Казахстана в РА Б.Иманбаева
“Рад констатировать, что армяно-казахстанские отношения находятся на высоком уровне. Мы придаем важное значение углублению и развитию двустороннего сотрудничества. В этом контексте следует активизировать взаимные визиты групп дружбы”, - отметил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции В.Акопян на встрече с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Казахстан в РА Б.Иманбаевым и возглавляемой им делегацией.
Б.Иманбаев в свою очередь с удовлетворением подчеркнул укрепление двусторонних отношений. Он отметил, что Казахстан приветствует начатый Арменией в 2018 г. путь реформ. Посол проинформировал В.Акопяна, что после последних выборов в их стране уже сформирован Мажилис, представил список депутатов, входящих в группу дружбы, и сообщил, что они уже ждут делегацию НС РА в своей стране.
В ходе встречи, среди прочих вопросов, стороны обсудили взаимные визиты групп дружбы и время их проведения.
08.09.2023
В проекте повестки дня шестой сессии НС восьмого созыва – 54 вопроса
8 сентября состоялось заседание Совета НС, которое вел Председатель НС А.Симонян.Обсуждены и утверждены проекты повесток дня шестой сессии НС восьмого созыва и созываемых 11 сентября очередных заседаний. Решением Совета  определен также порядок обсуждения повесточных вопросов очередных заседани...
Подчеркнута важность продолжения сотрудничества НС - IRI
8 сентября Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую директором региональных программ Международного республиканского института  (IRI) Стефаном Никсом.Приветствуя гостей, А.Симонян высоко оценил деятельность IRI по поддержке демократических процессов, а также реализуемые структу...