ՀՀ-ում երեխայի իրավունքները սահմանված են ՀՀ Սահմանադրությամբ, Ընտանեկան օրենսգրքով, «Երեխայի իրավունքների մասին»  օրենքով, ինչպես նաեւ միջազգայնորեն վավերացված մի շարք կոնվենցիաներով եւ պայմանագրերով. այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը սեպտեմբերի 11-ի ԱԺ նիստում:
Խորհրդարանը քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Երեխայի իրավունքների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով փաստացի կապահովվեն լիազորող նորմեր համալիր ծրագրերի իրականացման համար: Ըստ Տաթեւիկ Ստեփանյանի՝ Երեխայի իրավունքների մասին գործող համալիր ծրագիրն ավարտվում է, վերլուծել են նախորդիվ գործող բոլոր ռազմավարությունները: «Շուտով ԱԺ քննարկմանը կներկայացվի Ընտանեկան օրենսգիրքը եւ քննարկվող օրենքի նախագիծը՝ հիմնովին փոփոխված. այն վերանվանվելու է «Երեխայի իրավունքների պաշտպանության համակարգ»: Այս համատեքստում ունենալու ենք համալիր ծրագրեր սահմանելու շատ կարեւոր հանձնառություն, որտեղ արտացոլված կլինեն իրավունքներին վերաբերելի բոլոր հնարավոր գործողությունները»,- մանրամասնել է հիմնական զեկուցողը՝ հավելելով. «Քննարկվող նախագծով ուժը կորցրած կճանաչվի տարեկան ծրագրերին վերաբերելի հոդվածը, եւ կսահմանվի համալիր ծրագիր, որպեսզի կարողանանք երեխայի իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրները, ռազմավարական ուղղությունները, նպատակները, երեխայի իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրավիճակի վերլուծությունը, նախնական թիրախները, վերջնական ելակետային տվյալներն ամբողջացնել մեկ փաստաթղթում»:
Հարակից զեկուցող, Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը նշել է, որ Երեխաների իրավունքների պաշտպանության՝ 2023 թվականի տարեկան ծրագիրը բովանդակում է միայն բյուջետային միջոցառումներ, ինչը չի արտացոլում ոլորտում իրականացվող ոչ բյուջետային, սակայն կարեւոր միջոցառումները, որոնց մի մասը ներառված է ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված Երեխայի՝ ընտանիքում ապրելու իրավունքի իրացմանն ու ներդաշնակ զարգացմանն ուղղված 2020-2023 թվականների համալիր ծրագրում եւ ծրագրի իրականացման միջոցառումներում: Ռուստամ Բաքոյանը կարեւորել եւ ողջունել է Երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտը համակարգող մեկ ընդհանուր եւ համալիր ծրագրի մշակումը: Ներկայացնելով գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը՝ նա առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին:

“В РА права ребенка определены Конституцией РА, Семейным кодексом, законом "О правах ребенка", а также рядом ратифицированных международных конвенций и соглашений”, - отметила на заседании НС 11 сентября заместитель министра труда и социальных вопросов Т.Степанян.
В парламенте обсуждался предложенный правительством проект о внесении изменений в закон “О правах ребенка”, фактически обеспечивающий уполномочивающие нормы для реализации комплексных программ. По словам Т.Степанян, действующая комплексная программа по правам ребенка завершается, все предыдущие стратегии проанализированы. "Вскоре на обсуждение НС будут вынесены принципиально измененные Семейный кодекс и обсуждаемый проект закона, переименованный в “Систему защиты прав ребенка”. В этом контексте у нас будет очень важное обязательство определить комплексные программы, отражающие все возможные действия, связанные с правами”, - подчеркнула основной докладчик, добавив: "Обсуждаемым проектом теряет силу статья о годовых программах и определяется комплексная программа для интеграции в едином документе вопросов защиты прав ребенка, стратегическиих направлений, анализа ситуации в сфере защиты прав ребенка, первоначальных целей и окончательных исходных данных”.
Содокладчик заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Р.стам Бакоян отметил, что годовой план по защите прав детей на 2023 г. содержит лишь бюджетные меры, что не отражает реализуемые в стране внебюджетные, но важные мероприятия, некоторые из которых включены в утвержденную постановлением Правительства РА комплексную программу 2020-2023 гг. по реализации права ребенка на жизнь в семье и гармоничного развития. Р.Бакоян подчеркнул и приветствовал разработку одной общей и комплексной программы, координирующей сферу защиты прав детей. Представив положительное заключение профильной комиссии, он предложил проголосовать за проект.