«Երկքաղաքացիության հիմնախնդիրները, միջազգային իրավունքը եւ փորձը» թեմայով խորհրդարանական լսումներ
Հունիսի23-ինԱզգային ժողովում տեղի ունեցան ՀՅԴ խմբակցության առաջարկով ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի  կազմակերպած խորհրդարանական լսումները` «Երկքաղաքացիության հիմնախնդիրները, միջազգային իրավունքը եւ փորձը» թեմայով: Լսումներին մասնակցում էին պատգամավորներ, կառավարության, քաղաքական կուսակցությունների, հասարակական, միջազգային կազմակերպությունների, դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ:
Բացելով խորհրդարանական լսումները` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը վստահեցրեց, որ նախաձեռնությունը շարունակական կլինի` մինչ ամբողջական օրենքի ընդունումը: Նա նշեց, որ հանձնաժողովի խնդիրներից մեկը կարեւորագույն օրենքները միջազգային փորձի եւ չափանիշների ուսումնասիրման, յուրացման եւ տեղայնացման սկզբունքով ընդունելն է: Ըստ նրա` երկքաղաքացիության ինստիտուտի ամրագրումը պատասխանատու եւ կարեւորագույն խնդիր է, որը արդյունավետ կիրականացնի արտերկրի մեր հայրենակիցների պաշտպանությունը: Արմեն Ռուստամյանի կարծիքով` երկիրը պետք է անսխալ իրականացնի հարցի լուծումը, որպեսզի նպաստի ողջ հայության վերադարձին, Հայաստանի ու հայության հզորացմանը: Պարոն Ռուստամյանը ընդգծեց, որ լսումները նպատակ ունեն որոշակիացնել միջազգային չափանիշների այն շրջանակը, որով կեզրագծվի ընդունվելիք օրենքի կարգավորման դաշտը եւ ուսումնասիրել ու յուրացնել այլ երկրների փորձը` արդյունքում ունենալով համապատասխան եզրակացություն, ազգային, պետական շահերից բխող օրենք:
«Երկքաղաքացիության իրավական կարգավորման արտասահմանյան փորձը» ներկայացրեց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը: Նա հիշեցրեց խնդրի վաղեմությունը` փաստելով, որ իրավիճակը նոր ընթացք է ստացել սահմանադրական փոփոխություններից հետո, եւ ընդգծեց, որ այս իմաստով պարտավորված ենք ընդունել օրենք, որով մեր ժողովորդը կստանա աշխարհաքաղաքական զարգացումների տեսակետից անհրաժեշտ հնարավորություններ: ԿԳ նախարարն առանձնացրեց սկզբունքային հարցադրումները` երկքաղաքացիության ինստիտուտն ամրագրելիս ինչպիսի՞ խնդիրներ կան, ինչքանո՞վ են համահունչ ազգային, պետական անվտանգության հիմնախնդիրներին եւ այլն: Ազգային խնդիրների տեսանկյունից պարոն Մկրտչյանը բարոյական կողմը մատնանշեց` իբրեւ հայ ժողովրդի համահավաք պետականություն, եւ իրավաբանական կողմը` որպես համաշխարհային փորձի ուսումնասիրում: Իբրեւ օրինագծի ընդունման խնդիր` արձանագրվեց համաշխարհային գլոբալացման գործընթացները, որոնք հեղափոխում են քաղաքացիական հարաբերությունները եւ ազգային յուրահատկությունները: Զեկուցողի կարծիքով` չկա որեւէ կայուն մոդել, որը հնարավոր է յուրացնել: Լեւոն Մկրտչանն ընդգծեց, որ ցեղասպանությունը կնիք է դրել հայության կեցության եւ կենցաղի վրա: Անդրադառնալով հայկական սփյուռքին` նա փաստեց, որ այն առանց սահմանների հայկական ամբողջությունն է` կենտրոնացած մշակութային ինքնության, լեզվի, կենցաղի ու կյանքի պահպանման, հայրենիք վերադառնալու, պետականությունը վերականգնելու խնդիրների վրա: Այդ ամբողջության քաղաքական իրավունքն է ստիպում, որ երկքաղաքացիության ինստիտուտը ամրագրվի Հայաստանի անկախ պետականության պայմաններում: Պատմական ակնարկում պարոն Մկրտչյանը տեղեկացրեց, որ երկքաղաքացիության վեճը 1918-20 թթ. ընթացքում է լուծում ստացել` Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանի որոշումներով: ԿԳ նախարարը, մատնանշելով անկախության հռչակագիրը, որում ամրագրված է` յուրաքանչյուր հայ իրավունք ունի ստանալ ՀՀ քաղաքացիություն, ասաց, որ նման հենքի վրա իրավական ինստիտուտէ ստեղծվել, շատ խնդիրներ լուծված են` սեփականության, հեշտ քաղաքացիություն ստանալու, տեղաշարժի եւ այլ հարցեր: Կարեւորվեց նաեւ համահայկական ներուժի կուտակման հիմնահարցը. տարածաշրջանային զարգացումները ստիպում են համահայկական ներուժը կենտրոնացնել ՀՀ շուրջ, որպեսզի հնարավոր լինի պատասխանել ծագած մարտահրավերներին ոչ միայն պետության ներուժով: Ըստ զեկուցողի` քաղաքացիություն եւ երկքաղաքացիություն տալու իմաստով պետքեն որոշ սկզբունքներ` արդարություն, իրավահավասարություն, խտրականության բացառում եւ իրավաչափություն: Պարոն Մկրտչյանը հավաստեց, որ որ ՀՀ-ի տարբեր կատեգորիայի քաղաքացիներ չեն լինում, այլ յուրաքանչյուր քաղաքացի պարտականությունների կատարմանը զուգընթաց ստանում է իրավունքներ: Այս սկզբունքի ամրագրմամբ շատ հիմնահարցեր են լուծվում, հարկային պարտավորությունների, զինվորական ծառայության, սերունդների քաղաքացիություն ստանալու իրավունքների, ամուսնաընտանեկան խնդիրները միջազգայնորեն լուծված են կոնվենցիաներով, որոնց մի մասին Հայաստանը միացել է: Այս համատեքստում առանձնացվեցին հետեւյալ խնդիրները` երկքաղաքացու ընտրական իրավունքը, զինվորական եւ հարկային պարտականությունները: Իբրեւ միջազգային փորձի յուրացման աղբյուր` Լեւոն Մկրտչյանը կարեւորեց ԱՊՀ երկրների, Ռուսաստանի, Իսպանիայի, Ֆրանսիայի փորձը: Մատնանշվեցին նաեւ զինապարտության եւ հարկային պարտավորությունների կատարման խնդիրները. պարոն Մկրտչյանը փաստեց, որ անձը չի կարող երկու տեղ ծառայել, երկու տեղ նույն հարկային պարտավորությունները կատարել: Ընտրական կառուցվածքների մասով, ըստ զեկուցողի, խնդիրները կարգավորելի են: Սկզբունքային հիմնահարց դիտվեց երկքաղաքացիության իրավունքի ճանաչմամբ երկու օրենքի ընդունման հնարավորությունը` «Երկքաղաքացիության մասին» եւ «Արտերկրի հայերին ՀՀ-ում երկքաղաքացիության կարգավիճակ տալու մասին»: Լեւոն Մկրտչյանը կարեւորեց միջազգային փորձի ուսումնասիրումը: Հավարտ ելույթի` նա հույս հայտնե ց, որ լսումների արդյունքում կամփոփվի միջազգային փորձը, որը կնպաստի կառավարական պետական հանձնաժողովի աշխատանքների արդյունավետությանը:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը նշեց, որ երկքաղաքացիության հարցը հաճախ քննարկվում է միակողմանի եւ տպավորություն է ստեղծվում, թե երկքաղաքացիության ինստիտուտը ֆետիշացված է:Նա տեղեկացրեց, որ այսօր ՄԱԿ-ի անդամ 191 երկրներից միայն 54-ն է ընդունում երկքաղաքացիությունը, որոնց մի մասը երկքաղաքացիությունն ընդունում է վերացական մոդելի մեջ, մյուսները` այդ ինստիտուտի որոշակի տարրեր: Պարոն Հարությունյանը, վկայակոչելով միջազգային իրավական փորձը, արձանագրեց, որ 1963 թ. ընդունված կոնվենցիայով ԵԽ անդամ երկրներում երկքաղաքացիության կրճատման խնդիր դրվեց`ինստիտուտն այդ ժամանակ ընկալելով որպես անախրոնիկ վիճակների հաղթահարման իրավական հնարավորություն: Իսկ 1997 թ. Ստրասբուրգում ընդունված «Քաղաքացիության մասին» եվրոպական կոնվենցիան փորձեց զարգացնել նախորդի տրամաբանությունը: Գագիկ Հարությունյանի կարծիքով` Հայաստանը, լինելով ԵԽ անդամ, սահմանադրական փոփոխություններից հետո քննարկում է «Երկքաղաքացիության մասին» օրենք, բայց միջազգային այս փաստաթղթերին միանալու եւ դրանց շրջանակում խնդիրները լուծելու նպատակներ չկան: «Եթե մենք միանում ենք այդ փաստաթղթերին, պետք է օրենքի քննարկումը ձեռնարկենք այդ կազմակերպությունների շրջանակում, եթե օրենքն ընդունենք, նոր միայն այդ պարտավորություններն ընդունենք, կհայտնվենք հակասությունների դաշտում»,-ասաց ՍԴ նախագահը: Հետագայում, բազմաքաղաքացիության կամ երկքաղաքացիության ինստիտուտի արմատավորման խնդրին բախվելիս` միջազգային իրավունքը ամրագրում է բազմաքաղաքացիությունը կրճատելու սկզբունքներ, հակառակ պարագայում` այդ ինստիտուտի ընդունման կարգը պետության ներքին խնդիրն էր դիտարկվում: Ըստ զեկուցողի` քաղաքացիների իրավունքներն ու պարտականությունները պետք է ներդաշնակ լինեն, ուստի մեզանում կիրառվող պասիվ քաղաքացիություն, համաքաղաքացիություն, իրավունքներ ունեցող, պարտականություներ չունեցող տերմինները շինծու են: Նշելով, որ ժամանակին թերագնահատվել է հատուկ կարգավիճակի ինստիտուտը, պարոն Հարությունյանը գտնում է, որ այն սփյուռքահայերին հնարավորություն էր տալիս Հայաստանում ձեռք բերել իրավունքներով ու պարտավորություններով ՀՀ քաղաքացիներին հավասար կարգավիճակ, որը ժամանակին առաջադեմ էր:ՍԴ նախագահի կարծիքով` սխալ է այս խնդրի լուծումըհանգեցնել նրան, թե երկքաղաքացիության միջոցով հնարավոր կլինի Հայաստանի բյուջեն տարեկան լրացնել 100 մլն դոլարով: Ըստ նրա` հարցն այլ հարթություն տեղափոխելն ու նման մակարդակով հարցադրում անելը սխալ է, նաեւ` ռոմանտիկ ու միամիտ, որովհետեւ եթե ժամանակին ընդամենը 1000 դոլար վճարելով` մարդիկ կարող էին ձեռք բերել այդ կարգավիճակը, ապա այսօր կգտնվեն մարդիկ, ովքեր իրենց եկամուտներից որոշակի համամասնությամբ մշտական հարկեր կմուծեն, որ քաղաքացիության այս ինստիտուտը ընդունելի լինի իրենց համար: Գագիկ Հարությունյանի բնորոշմամբ` իրավունքների խտրականություն չպետք է առաջանա: Նա չի պատկերացնում առանց բնակության ցենզի համապետական ընտրություններում ընտրական իր ավունքի հարցի լուծումը:
«Ազգային ինքնորոշում միավորում» կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանը երկքաղաքացիության վտանգների մասին խոսողներին հիշեցրեց, որ միաքաղաքացիությունը մեզ ոչ մի վտանգից չի պահպանում: «Երկքաղաքացիության մասին» օրենք պետք չէ ընդունել, հարկավոր է գործող «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքից հանել «ՀՀ քաղաքացին չի կարող միաժամանակ լինել այլ պետության քաղաքացի» դրույթը, այս խնդրի հետ կապված եւս մեկ դրույթ եւ հանգիստ ապրել»,- ասաց պարոն Հայրիկյանը:
ՀԿԿ երկրորդ քարտուղար Ֆրունզե Խառատյանը ազգային պետություն կառուցելու գործում կարեւորեց երկքաղաքացիության ճանաչումը: Ըստ պարոն Խառատյանի` 131 պատգամավորական տեղերից 5-10-ը կարելի է տալ սփյուռքահայերին, որպեսզի նրանք զգան` Հայաստանն իրենց պետությունն է: Ֆրունզե Խառատյանն էլ գտնում է, որ պետք չէ երկքաղաքացիության մասին օրենք ընդունել, երկքաղաքացիության հարցերը հարկավոր է կարգավորել «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքով:
Երկքաղաքացիության իրավական կարգավորման միջազգային փորձին անդրադարձավարդարադատության փոխնախարար Գեւորգ Մալխասյանը: Նա անդրադարձավ օտարերկրյա պետությունների այդ օրենսդրության սկզբունքներին եւ ՀՀ պետության օրենսդրության սկզբունքների խնդիրներին եւ դրանից ելն ելով երկքաղաքացիության մոդելի սկզբունքներին: Նա նշեց, որերկքաղաքացի կամ բազմաքաղաքացի է համարվում այն անձը, որը լինելով մի երկրի քաղաքացի եւ պահպանելով երկրի քաղաքացիությունը` ընդունում է նաեւ այլ երկրի քաղաքացիություն: Այս սկզբունքը կայանում է նրանում, որ յուրաքանչյուրը պահպանում է նաեւ նախորդ երկրի քաղաքացիությունը եւ դրանից ելնելով էլ առաջանում են խնդիրներ, որոնք իրականում շատ բարդ են եւ շատ երկրներ չեն ցանկանում դրան անդրադառնալ, քանի որ դրանք հարաբերություններ են, որոնք դժվար է կարգավորել: Սկզբունքը այն է, որ երկքաղաքացին հանդիսանում է երկու երկրների հավասար քաղաքացի, այսինքն` լինելով տվյալ երկրի եւ մյուս երկրի քաղաքացի` յուրաքանչյուր երկրում նա օգտվում է այդ երկրի քաղաքացիների համար լիարժեք բոլոր իրավունքներից եւ կրում է բոլոր պարտականությունները: Եվ որեւէ սահմանափակում այս բնագավառում բերում է խտրականության եւ մյուս կողմից բերում է կիսաքաղաքացիության, որի մասնակցությունն ընդհանրապես գոյություն չունի, այսինքն` քաղաքացիությունը պետք է լինի լիարժեք:
Աշխարհում երկքաղաքացիության բնագավառում սկզբունքները երեքն են`երկքաղաքացություն չճանաչելը. շատ երկրներ հիմնականում չեն ճանաչում երկքաղաքացիությունը, գտնելով, որիրենց երկրի քաղաքացին իրավունք չունի դուրս գալ քաղաքացիությունից եւ ընդունել այլ քաղաքացիություն եւ ընդհակառակը` այդ երկրի քաղաքացին առանց այլ երկրի քաղաքացիությունից դուրս գալու իրավունք չունի դառնալ տվյալ երկրի քաղաքացի:
Երկրորդ սկզբունքը ճանաչման սկզբունքն է, որը ընդունում են քիչ թվովերկրներ, ինչընշանակում է ճանաչել ոչ միայն այն, որ տվյալ երկրի քաղաքացին այդ երկրի քաղաքացին է, այլ ճանաչել նաեւ այդ քաղաքացու այլ երկրի քաղաքացի լինելու հանգամանքը եւս:
Եվ երրորդ սկզբունքը, որը կա եւ համարյա բոլոր երկրները ընդունում են, հատուցման սկզբունքն է: Հատուցման սկզբունքի էությունը նրանում է, որ երկիրը, ընդունելով իր քաղաքացիության մեջ այլ երկրի քաղաքացու, հանդուրժում է, որ նա լինի այլ երկրի քաղաքացի: Որոշ երկրներ հանդուրժման սկզբունքի առումով մեկ տարբերակ են մտցնում` առաջարկելով այդ պետության քաղաքացուն գրավոր հրաժարվել իր նախոր դ երկրի քաղաքացիությունից, որը, ըստ էության, որեւէ բան չի փոխում, քանի որ գրավոր հրաժարականը մեր երկրի համար որեւէ էական նշանակություն չի կարող ունենալ, քանի որ ամեն մի երկիր ունի քաղաքացիությունից դուրս գալու իր մեխանիզմները:Նրա խոսքով` այս երեք հիմնական սկզբունքները ամեն մի երկրում տարբեր տարատեսակներով են գործում: Եվ մոտեցումը կախված է տվյալ երկրի քաղաքական, տնտեսական վիճակից: Այս առումով պետք է ուսումնասիրել, թե ինչ սկզբունքներից ելնելով պետք է կիրառվի երկքաղաքացիությունը: Առաջին սկզբունքը պետք է կիրառվի` ելնելով ազգային անվտանգության, երկրի պաշտպանության սկզբունքից: Երկրորդ խնդիրը սփյուռքահայերի ՀՀ քաղաքական, տնտեսական հարաբերություններ ներգրավելու սկզբունքնէ: Երրորդ սկզբունքը մեխանիզմներ մշակել, որպեսզի ՀՀ ավելի քիչ քաղաքացիներ դուրս գան ՀՀ քաղաքացիությունից:
Չորրորդ սկզբունքը` հնարավորություն տալ ՀՀ դեռեւս քաղաքացիությունը կորցրած անձանց, որոնք կընդունեն այլ երկրի քաղաքացիություն, վերականգնելու իրենց ՀՀ քաղաքացիությունը:
Երկքաղաքացիության իրավական կարգավորման արտասահմանյան փորձը ներկայացրեց Սահմանադրական դատարանի փորձագետ Նարինե Սոլոմոնյանը: Նա նշեց, որ ոչ բոլոր պետություններ են միանաշանակ վերաբերվում երկքաղաքացիության ինստիտուտին եւ այս առումովբաժանվում են երեք խմբի. երկքաղաքացիությունը ճանաչող պետություններ, որոնց թվում են Բուլղարիան, Հնդկաստանը, Իսպանիան, Իտալիան,Թուրքիան, Ֆինլանդիան, Ֆրանսիան, Իսռայելը , Կիպրոսը եւ այլն: Երկրորդխումբը այն պետություններեն,որոնք որոշ վերապահումներով ենճանաչում երկքաղաքացիությունը: Դրանք են Ավստրալիան, Գերմանիա, Ճապոնիան, Լիտվան, Լատվիան, Նիդեռլանդները, Ռումինիան, Ռուսաստանը եւ այլն: Երրորդ խումբը երկքաղաքացիությունը չճանաչող պետություններն են, որոնց թվում են Ավստրիան, Դանիան, Եգիպտոսը, Շվեդիան, Թայլանդը, Ուկրաինան, Չեխիան, Լեհաստանը, Կուբան, Բելառուսը եւ այլն: Տիկին Սոլոմոնյանը նշեց, որ Ռուսաստանը ճանաչում է երկքաղաքացիությունը այն դեպքերում, երբ առկա էերկքաղաքացիության մասին երկկողմ համաձայնագիր կոնկրետ պետության հետ եւ այն դեպքերում, երբ երկքաղաքացիության շնորհումը թույլատրվում է դաշնային օրենքով: ԱՄՆ չի ճանաչում երկքաղաքացիությունը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ կոնկրետ անձի նկատմամբ գործում են արյան եւ հողի սկզբունքները:Ներկայացնելով Իսրայելի փորձը, նա նշեց, որյուրաքանչյուրհրեա, անկախ Իսրայելում բնակվելուփաստից համարվում էԻսրայլեի քաղաքացի եւ ի տարբերություն բոլոր մյուս պետությունների, եթե տվյալ երկքաղաքացին իր զինվորական պարտավորությունըկատարում է Իսրայելում, ապանա ձեռք է բերում ընտրելու եւ ընտրվելու իրավունք:
ՀՌԱԿ ատենապետ  Հարություն Առաքելյանը կարեւորեց երկքաղաքացիության օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը, նշելով,որ այն մեծ նշանակություն ունի սփյուքի համար եւ հույս հայտնեց, որ խորհրդարանի քաղաքական մեծամասնությունըքաղաքական կամք կդրսեւորիհարցինիրավական, օրենսդրական լուծում տալու համար: ՀՀՇ անդամ Հովհաննես Իգիթյանը դեմ արտահայտվեց երկքաղաքացիության ինստիտուտի կիրառմանը Հայաստանում եւ ներկայացրեց իր մոտեցումները`անդրադառնալովմիջազգային փորձին:
«ՀՀ ստանձնած եւ ակնկալվող միջազգային պարտավորությունները` երկքաղաքացիությամբ պայմանավորված իրավահարաբերությունների կարգավորման առումով » թեմայով զեկույցով հանդես եկավ ԱԳՆ աշխատակազմիղեկավար Շահեն Ավագյանը: Նա նշեց, որ միջազգային իրավունքը հստակ սահմանում է,թե ինչ է քաղաքացիությունը. այնպետութան բացառիկ իրավունքն է, որիհիմքում ընկած է անձի եւ պետության իրավական կապը: Անդրադառնալով ակնկալվող միջազգային պարտավորություններին, պարոն Ավագյանը նշեց, որ երկքաղաքացիությամբ պայմանավորված իրավահարաբերությունները կարող են կարգավորվել երկկողմ եւ բազմակողմ պայմանագրերով` տեխնիկական խնդիրներ լուծելու, այլ ոչ թեավելորդ պարտավորություններ ստանձնելու նպատակով:
Ամփոփելով  խորհրդարանական լսումները` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը նշեց,որ չի հավակնում ամփոփումը ավարտել հընթացս, քանի որ դա լուրջ աշխատանք է եւ հանդիպման հաջորդ առիթը կլինի, երբ հանձնաժողովը հանդես կգա եզրակացությամբ, ուր կամփոփվեն լսումների արդյունքները: Ըստ պարոն Ռուստամյանի` լսումների արդյունքում պարզվեցին երկքաղաքացիության վերաբերյալ թյուրըմբռնումներն ու սուբյեկտիվ ընկալումները: Նա կարեւորեց հարցի քննարկումը առարկայական, մասնագիտական դաշտ տեղափոխելը, որպեսզի ամբողջը ամփոփվի մեկ եզրակացության մեջ, որը հիմք կծառայի հետագայում ԱԺ-ում օրենքի քննարկումն առավել պատրաստված ներկայացնելու համար:

Parliamentary Hearings on the Theme “Key Problems of Dual Citizenship, International Law and Experience”
On June 23, at the National Assembly the hearings organized by the NA Standing Committee on Foreign Relations on the proposal of ARF faction on the theme “Key Problems of Dual Citizenship, International Law and Experience” were held. The MPs, representatives of the Government, political parties, social, international organizations, diplomatic missions attended the hearings.
In his opening speech, Armen Roustamyan, Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations, assured that the initiative would have continuous character until the complete law is adopted. He noted, that one of the issues of the Committee is the adoption of one of the most important laws within the investigation, understanding and localization of principles of international experience and standards. In his opinion, the affirmation of the institute of dual citizenship is responsible and most important problem, which will effectively implement our compatriots’ protection of in foreign countries. In Armen Roustamyan’s opinion, the country has to solve the problem correctly, promote to the return of whole Armenians, to the strengthening of Armenia and Armenians.
Levon Mkrtchyan, Minister of Education and Science, presented the “Foreign Experience of Legal Regulation of Dual Citizenship.” He reminded the limitation of the problem, informing that after constitutional reforms the situation took a new turn, and mentioned that in this regard we are obliged to adopt a law, by which our people will get necessary opportunities from the point of geopolitical development. Mr. Mkrtchyan pointed favorable sides of the national problems’ view as Armenian people’s unified statehood, and the legal side - as study of international experience. As a problem of draft adoption the processes of international globalization were reported, which revolutionize civil relationships and national peculiarities. In his opinion, there is no stable model, which is possible to learn. Levon Mkrtchyan underlined that the genocide put a stamp on Armenians’ existence and everyday life. Referring to Armenian Diaspora he informed that this is an Armenian entity without borders, which is focused on cultural identity, language, preservation of lifestyle and existence, return to the motherland, restoration of statehood. The political right of this entity makes us to reinforce the institute of dual citizenship in independent statehood of Armenia. In historical review Mr. Mkrtchyan informed that the dispute over dual citizenship got its solution in 1918-1920, upon the first Armenian parliamentary decisions. Minister of Science and Education, pointing out at the declaration of independence, which states that “every Armenian has the right to get Armenian citizenship” said, that legal institution was created on that basis and there are many problems solved: property, getting easily a citizenship, replacement and other issues. According to him, some principles are necessary while awarding citizenship and dual citizenship: fairness, equality of rights, absence of discrimination and legal framework. Levon Mkrtchyan also highlighted the experience of CIS countries, Russia, Spain, and France. The issues of execution of military service and tax obligations were also pointed. Mr. Mkrtchyan mentioned, that a person cannot serve in 2 places, cannot execute tax obligations in 2 places. According to the speaker, the elections related issues are possible to regulate. The opportunity to adopt 2 laws (the Law on Dual citizenship and on Giving RA Dual Status to Armenians Living Abroad) in recognition of Dual Citizenship law was considered as a principal issue. Levon Mkrtchyan highlighted the study of international experience. At the end of his speech he hoped that after the hearings the international experience would be summed up, which will promote the effectiveness of state governmental Commission’s work.
Gagik Harutyunyan, President of the Constitutional Court, noted that the dual citizenship issue is often debated unilaterally, and there is an impression that the institute of dual citizenship is worshipped. He informed that today only 54 out of 191 UN member states adopt the dual citizenship: part of them accepts dual citizenship as an abstract model, the others - some elements of the institute. Mr. Harutyunyan, citing the international legal experience, said that, according to the convention adopted in 1963, the issue of cutting the dual citizenship was raised in the member states of the Council of Europe, at that time considering the institute as a legal opportunity to conquer anachronistic situations. And the European Convention on Citizenship adopted in 1997 in Strasbourg tried to develop the logic of the previous one. In Gagik Harutyunyan’s opinion, Armenia being a CE member, after constitutional reforms is discussing the law on Dual Citizenship, but there are no purposes to join these international documents and solve problems within their framework. According to the speaker, the rights and obligations of citizens must be in harmony; consequently such terms like passive citizenship, co-citizenship, having rights, having no obligations are false. Noting, that the Institute on Special Status has been underestimated once, Mr. Harutyunyan believes, that the Institute enabled the Diaspora Armenians to get the status with rights and obligations equal to Armenian citizens, which was progressive at that time. In Gagik Harutyunyan’s opinion it is not correct to bring the solution of the issue to the fact, that by means of dual citizenship it will be possible to fill the budget of Armenia by $100mln. According to him, to replace the issue into another level and the way to put the question is not correct, and also it is romantic and naïve, because if once, by paying only $1000 people were able to get that status, today there definitely will be people who will pay proportionally stable taxes out of their incomes, so that the Institute of Citizenship is acceptable for them. In Gagik Harutyunyan’s words, there should not be rights’ discrimination. He does not see the solution of the right to election in general elections without residential qualification.
Paruyr Hayrikyan, Head of National Self-Determination Union, reminded to those who spoke about the dangers of dual citizenship that single citizenship does not protect of any danger. “We should not adopt the Law on Dual Citizenship. We should just withdraw the provision “RA citizen cannot simultaneously be a citizen of another country” from the acting Law on RA Citizenship. One more provision regarding this issue and we can live quietly,” said Mr. Hayrikyan.
Frunze Kharatyan, the second secretary of Communist Party of Armenia (CPA), highlighted the recognition of dual citizenship in the creation of national republic. According to Mr. Kharatyan, 5-10 MPs seats out of 131 can be given to Diaspora Armenians, so they would feel that Armenia is their country. F. Kharatyan also believes, that we should not adopt a Law on Dual Citizenship. The Law on Armenian Citizenship should regulate the issues of dual citizenship.
Gevorg Malkhasyan, Deputy Minister of Justice, referred to the international experience of legal regulation of dual citizenship. He referred to the foreign countries’ legislative principles and the RA legislative principles’ problems, and proceeded from this to the principle of dual citizenship model. He mentioned that dual citizen or multi citizen is a person who being a citizen of one country adopts a citizenship of another country.
There are 3 principles in the sphere of dual citizenship in the world:
1. Non-recognition of dual citizenship: Many countries mainly do not recognize dual citizenship, believing that their country citizen does not have right to withdraw from the citizenship and adopt other citizenship and vice versa, the citizen of that country does not have the right to become the citizen of this country without withdrawal from his citizenship.
2. The principle of recognition: This principle is adopted by few countries, which means to recognize not only the fact that the citizen of given country is a citizen of that country, but also to recognize condition of this citizen to become a citizen of another country.
3. The principle of repayment: Almost all countries accept this principle.
These 3 main principles function by different ways in any country. And the approach depends on the political, economic situation of the country. We have to study what principles we have to rely on to apply the dual citizenship. To apply the first principle we have to come from the principles of national security, principle of country protection. The second principle is a principle of involving Diaspora into the RA political, economic relations. The third principle – to elaborate mechanisms, so fewer citizens withdraw their citizenship in Armenia.
The fourth principle is to give opportunity to the RA persons who lost their citizenship and who will adopt citizenship of other country to restore their Armenian citizenship.
Narine Solomonyan, Expert of the Constitutional Court, presented foreign experience of legal regulation of dual citizenship. She noted that not all countries identically relate to the Institute of dual citizenship and in this regard they are divided into 3 groups: 1. Countries which adopt dual citizenship, including Bulgaria, India, Spain, Italy, Turkey, Finland, France, Israel, Cyprus and others. 2. Countries, which recognize dual citizenship with some reserving. These are: Australia, Germany, Japan, Lithuania, Latvia, the Netherlands, Romania, Russia and others. 3. Countries which do not adopt dual citizenship, including Austria, Denmark, Egypt, Sweden, Thailand, Ukraine, Czech Republic, Poland, Cuba, Belarus and others. Mrs. Solomonyan mentioned that Russia recognizes dual citizenship only when bilateral agreement on dual citizenship with the specific country is available and when dual citizenship is permitted by the federal law. The USA does not adopt dual citizenship, excluding cases, when principles of blood and land are employed toward specific individual. Presenting Israel experience, she noted that every Jew, in spite of the residence in Israel is considered a citizen of Israel and on the contrast to other countries, if this dual citizen performs his military responsibility in Israel, then he gets right to elect and be elected.
Chairman of Ramkavar Azatakan Party in Armenia, Harutyun Arakelyan highlighted the necessity of adoption of dual citizenship law, noting that it is of great importance for Diaspora and expressed a hope that the political majority of the parliament will display political wish to give legal, legislative solution to this issue. Hovhannes Igityan, member of Armenian National Movement (ANM), was against the Institute of Dual Citizenship and presented his approach referring to international experience.
Shahen Avagyan, head of Staff of MFA, reported on the theme:“The RA International Obligations Undertaken and Anticipated in the Aspect of Regulation of Legal Relationship Conditioned by Dual Citizenship.” He noted that international law clearly defines the citizenship. It is an exclusive right of the country on the basis of which there is legal connection between an individual and country.
Summing up parliamentary hearings, Armen Roustamyan, Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations, noted that he doesn’t pretend to finish summing up in the meantime, since it is a serous work and the next reason of the meeting will be when the Committee presents the conclusion where the hearings’ results will be summed up. According to Mr. Roustamyan, in the result of hearings distorted and subjective perceptions were clarified. He highlighted the move of the discussion of the issue into subjective, specialized field, so the whole issue is summed up in one conclusion, which in future will be the basis to present the Law debate in more prepared way.