«Երկքաղաքացիության հիմնախնդիրները, միջազգային իրավունքը եւ փորձը» թեմայով խորհրդարանական լսումներ
Հունիսի23-ինԱզգային ժողովում տեղի ունեցան ՀՅԴ խմբակցության առաջարկով ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի  կազմակերպած խորհրդարանական լսումները` «Երկքաղաքացիության հիմնախնդիրները, միջազգային իրավունքը եւ փորձը» թեմայով: Լսումներին մասնակցում էին պատգամավորներ, կառավարության, քաղաքական կուսակցությունների, հասարակական, միջազգային կազմակերպությունների, դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ:
Բացելով խորհրդարանական լսումները` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը վստահեցրեց, որ նախաձեռնությունը շարունակական կլինի` մինչ ամբողջական օրենքի ընդունումը: Նա նշեց, որ հանձնաժողովի խնդիրներից մեկը կարեւորագույն օրենքները միջազգային փորձի եւ չափանիշների ուսումնասիրման, յուրացման եւ տեղայնացման սկզբունքով ընդունելն է: Ըստ նրա` երկքաղաքացիության ինստիտուտի ամրագրումը պատասխանատու եւ կարեւորագույն խնդիր է, որը արդյունավետ կիրականացնի արտերկրի մեր հայրենակիցների պաշտպանությունը: Արմեն Ռուստամյանի կարծիքով` երկիրը պետք է անսխալ իրականացնի հարցի լուծումը, որպեսզի նպաստի ողջ հայության վերադարձին, Հայաստանի ու հայության հզորացմանը: Պարոն Ռուստամյանը ընդգծեց, որ լսումները նպատակ ունեն որոշակիացնել միջազգային չափանիշների այն շրջանակը, որով կեզրագծվի ընդունվելիք օրենքի կարգավորման դաշտը եւ ուսումնասիրել ու յուրացնել այլ երկրների փորձը` արդյունքում ունենալով համապատասխան եզրակացություն, ազգային, պետական շահերից բխող օրենք:
«Երկքաղաքացիության իրավական կարգավորման արտասահմանյան փորձը» ներկայացրեց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը: Նա հիշեցրեց խնդրի վաղեմությունը` փաստելով, որ իրավիճակը նոր ընթացք է ստացել սահմանադրական փոփոխություններից հետո, եւ ընդգծեց, որ այս իմաստով պարտավորված ենք ընդունել օրենք, որով մեր ժողովորդը կստանա աշխարհաքաղաքական զարգացումների տեսակետից անհրաժեշտ հնարավորություններ: ԿԳ նախարարն առանձնացրեց սկզբունքային հարցադրումները` երկքաղաքացիության ինստիտուտն ամրագրելիս ինչպիսի՞ խնդիրներ կան, ինչքանո՞վ են համահունչ ազգային, պետական անվտանգության հիմնախնդիրներին եւ այլն: Ազգային խնդիրների տեսանկյունից պարոն Մկրտչյանը բարոյական կողմը մատնանշեց` իբրեւ հայ ժողովրդի համահավաք պետականություն, եւ իրավաբանական կողմը` որպես համաշխարհային փորձի ուսումնասիրում: Իբրեւ օրինագծի ընդունման խնդիր` արձանագրվեց համաշխարհային գլոբալացման գործընթացները, որոնք հեղափոխում են քաղաքացիական հարաբերությունները եւ ազգային յուրահատկությունները: Զեկուցողի կարծիքով` չկա որեւէ կայուն մոդել, որը հնարավոր է յուրացնել: Լեւոն Մկրտչանն ընդգծեց, որ ցեղասպանությունը կնիք է դրել հայության կեցության եւ կենցաղի վրա: Անդրադառնալով հայկական սփյուռքին` նա փաստեց, որ այն առանց սահմանների հայկական ամբողջությունն է` կենտրոնացած մշակութային ինքնության, լեզվի, կենցաղի ու կյանքի պահպանման, հայրենիք վերադառնալու, պետականությունը վերականգնելու խնդիրների վրա: Այդ ամբողջության քաղաքական իրավունքն է ստիպում, որ երկքաղաքացիության ինստիտուտը ամրագրվի Հայաստանի անկախ պետականության պայմաններում: Պատմական ակնարկում պարոն Մկրտչյանը տեղեկացրեց, որ երկքաղաքացիության վեճը 1918-20 թթ. ընթացքում է լուծում ստացել` Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանի որոշումներով: ԿԳ նախարարը, մատնանշելով անկախության հռչակագիրը, որում ամրագրված է` յուրաքանչյուր հայ իրավունք ունի ստանալ ՀՀ քաղաքացիություն, ասաց, որ նման հենքի վրա իրավական ինստիտուտէ ստեղծվել, շատ խնդիրներ լուծված են` սեփականության, հեշտ քաղաքացիություն ստանալու, տեղաշարժի եւ այլ հարցեր: Կարեւորվեց նաեւ համահայկական ներուժի կուտակման հիմնահարցը. տարածաշրջանային զարգացումները ստիպում են համահայկական ներուժը կենտրոնացնել ՀՀ շուրջ, որպեսզի հնարավոր լինի պատասխանել ծագած մարտահրավերներին ոչ միայն պետության ներուժով: Ըստ զեկուցողի` քաղաքացիություն եւ երկքաղաքացիություն տալու իմաստով պետքեն որոշ սկզբունքներ` արդարություն, իրավահավասարություն, խտրականության բացառում եւ իրավաչափություն: Պարոն Մկրտչյանը հավաստեց, որ որ ՀՀ-ի տարբեր կատեգորիայի քաղաքացիներ չեն լինում, այլ յուրաքանչյուր քաղաքացի պարտականությունների կատարմանը զուգընթաց ստանում է իրավունքներ: Այս սկզբունքի ամրագրմամբ շատ հիմնահարցեր են լուծվում, հարկային պարտավորությունների, զինվորական ծառայության, սերունդների քաղաքացիություն ստանալու իրավունքների, ամուսնաընտանեկան խնդիրները միջազգայնորեն լուծված են կոնվենցիաներով, որոնց մի մասին Հայաստանը միացել է: Այս համատեքստում առանձնացվեցին հետեւյալ խնդիրները` երկքաղաքացու ընտրական իրավունքը, զինվորական եւ հարկային պարտականությունները: Իբրեւ միջազգային փորձի յուրացման աղբյուր` Լեւոն Մկրտչյանը կարեւորեց ԱՊՀ երկրների, Ռուսաստանի, Իսպանիայի, Ֆրանսիայի փորձը: Մատնանշվեցին նաեւ զինապարտության եւ հարկային պարտավորությունների կատարման խնդիրները. պարոն Մկրտչյանը փաստեց, որ անձը չի կարող երկու տեղ ծառայել, երկու տեղ նույն հարկային պարտավորությունները կատարել: Ընտրական կառուցվածքների մասով, ըստ զեկուցողի, խնդիրները կարգավորելի են: Սկզբունքային հիմնահարց դիտվեց երկքաղաքացիության իրավունքի ճանաչմամբ երկու օրենքի ընդունման հնարավորությունը` «Երկքաղաքացիության մասին» եւ «Արտերկրի հայերին ՀՀ-ում երկքաղաքացիության կարգավիճակ տալու մասին»: Լեւոն Մկրտչյանը կարեւորեց միջազգային փորձի ուսումնասիրումը: Հավարտ ելույթի` նա հույս հայտնե ց, որ լսումների արդյունքում կամփոփվի միջազգային փորձը, որը կնպաստի կառավարական պետական հանձնաժողովի աշխատանքների արդյունավետությանը:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը նշեց, որ երկքաղաքացիության հարցը հաճախ քննարկվում է միակողմանի եւ տպավորություն է ստեղծվում, թե երկքաղաքացիության ինստիտուտը ֆետիշացված է:Նա տեղեկացրեց, որ այսօր ՄԱԿ-ի անդամ 191 երկրներից միայն 54-ն է ընդունում երկքաղաքացիությունը, որոնց մի մասը երկքաղաքացիությունն ընդունում է վերացական մոդելի մեջ, մյուսները` այդ ինստիտուտի որոշակի տարրեր: Պարոն Հարությունյանը, վկայակոչելով միջազգային իրավական փորձը, արձանագրեց, որ 1963 թ. ընդունված կոնվենցիայով ԵԽ անդամ երկրներում երկքաղաքացիության կրճատման խնդիր դրվեց`ինստիտուտն այդ ժամանակ ընկալելով որպես անախրոնիկ վիճակների հաղթահարման իրավական հնարավորություն: Իսկ 1997 թ. Ստրասբուրգում ընդունված «Քաղաքացիության մասին» եվրոպական կոնվենցիան փորձեց զարգացնել նախորդի տրամաբանությունը: Գագիկ Հարությունյանի կարծիքով` Հայաստանը, լինելով ԵԽ անդամ, սահմանադրական փոփոխություններից հետո քննարկում է «Երկքաղաքացիության մասին» օրենք, բայց միջազգային այս փաստաթղթերին միանալու եւ դրանց շրջանակում խնդիրները լուծելու նպատակներ չկան: «Եթե մենք միանում ենք այդ փաստաթղթերին, պետք է օրենքի քննարկումը ձեռնարկենք այդ կազմակերպությունների շրջանակում, եթե օրենքն ընդունենք, նոր միայն այդ պարտավորություններն ընդունենք, կհայտնվենք հակասությունների դաշտում»,-ասաց ՍԴ նախագահը: Հետագայում, բազմաքաղաքացիության կամ երկքաղաքացիության ինստիտուտի արմատավորման խնդրին բախվելիս` միջազգային իրավունքը ամրագրում է բազմաքաղաքացիությունը կրճատելու սկզբունքներ, հակառակ պարագայում` այդ ինստիտուտի ընդունման կարգը պետության ներքին խնդիրն էր դիտարկվում: Ըստ զեկուցողի` քաղաքացիների իրավունքներն ու պարտականությունները պետք է ներդաշնակ լինեն, ուստի մեզանում կիրառվող պասիվ քաղաքացիություն, համաքաղաքացիություն, իրավունքներ ունեցող, պարտականություներ չունեցող տերմինները շինծու են: Նշելով, որ ժամանակին թերագնահատվել է հատուկ կարգավիճակի ինստիտուտը, պարոն Հարությունյանը գտնում է, որ այն սփյուռքահայերին հնարավորություն էր տալիս Հայաստանում ձեռք բերել իրավունքներով ու պարտավորություններով ՀՀ քաղաքացիներին հավասար կարգավիճակ, որը ժամանակին առաջադեմ էր:ՍԴ նախագահի կարծիքով` սխալ է այս խնդրի լուծումըհանգեցնել նրան, թե երկքաղաքացիության միջոցով հնարավոր կլինի Հայաստանի բյուջեն տարեկան լրացնել 100 մլն դոլարով: Ըստ նրա` հարցն այլ հարթություն տեղափոխելն ու նման մակարդակով հարցադրում անելը սխալ է, նաեւ` ռոմանտիկ ու միամիտ, որովհետեւ եթե ժամանակին ընդամենը 1000 դոլար վճարելով` մարդիկ կարող էին ձեռք բերել այդ կարգավիճակը, ապա այսօր կգտնվեն մարդիկ, ովքեր իրենց եկամուտներից որոշակի համամասնությամբ մշտական հարկեր կմուծեն, որ քաղաքացիության այս ինստիտուտը ընդունելի լինի իրենց համար: Գագիկ Հարությունյանի բնորոշմամբ` իրավունքների խտրականություն չպետք է առաջանա: Նա չի պատկերացնում առանց բնակության ցենզի համապետական ընտրություններում ընտրական իր ավունքի հարցի լուծումը:
«Ազգային ինքնորոշում միավորում» կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանը երկքաղաքացիության վտանգների մասին խոսողներին հիշեցրեց, որ միաքաղաքացիությունը մեզ ոչ մի վտանգից չի պահպանում: «Երկքաղաքացիության մասին» օրենք պետք չէ ընդունել, հարկավոր է գործող «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքից հանել «ՀՀ քաղաքացին չի կարող միաժամանակ լինել այլ պետության քաղաքացի» դրույթը, այս խնդրի հետ կապված եւս մեկ դրույթ եւ հանգիստ ապրել»,- ասաց պարոն Հայրիկյանը:
ՀԿԿ երկրորդ քարտուղար Ֆրունզե Խառատյանը ազգային պետություն կառուցելու գործում կարեւորեց երկքաղաքացիության ճանաչումը: Ըստ պարոն Խառատյանի` 131 պատգամավորական տեղերից 5-10-ը կարելի է տալ սփյուռքահայերին, որպեսզի նրանք զգան` Հայաստանն իրենց պետությունն է: Ֆրունզե Խառատյանն էլ գտնում է, որ պետք չէ երկքաղաքացիության մասին օրենք ընդունել, երկքաղաքացիության հարցերը հարկավոր է կարգավորել «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքով:
Երկքաղաքացիության իրավական կարգավորման միջազգային փորձին անդրադարձավարդարադատության փոխնախարար Գեւորգ Մալխասյանը: Նա անդրադարձավ օտարերկրյա պետությունների այդ օրենսդրության սկզբունքներին եւ ՀՀ պետության օրենսդրության սկզբունքների խնդիրներին եւ դրանից ելն ելով երկքաղաքացիության մոդելի սկզբունքներին: Նա նշեց, որերկքաղաքացի կամ բազմաքաղաքացի է համարվում այն անձը, որը լինելով մի երկրի քաղաքացի եւ պահպանելով երկրի քաղաքացիությունը` ընդունում է նաեւ այլ երկրի քաղաքացիություն: Այս սկզբունքը կայանում է նրանում, որ յուրաքանչյուրը պահպանում է նաեւ նախորդ երկրի քաղաքացիությունը եւ դրանից ելնելով էլ առաջանում են խնդիրներ, որոնք իրականում շատ բարդ են եւ շատ երկրներ չեն ցանկանում դրան անդրադառնալ, քանի որ դրանք հարաբերություններ են, որոնք դժվար է կարգավորել: Սկզբունքը այն է, որ երկքաղաքացին հանդիսանում է երկու երկրների հավասար քաղաքացի, այսինքն` լինելով տվյալ երկրի եւ մյուս երկրի քաղաքացի` յուրաքանչյուր երկրում նա օգտվում է այդ երկրի քաղաքացիների համար լիարժեք բոլոր իրավունքներից եւ կրում է բոլոր պարտականությունները: Եվ որեւէ սահմանափակում այս բնագավառում բերում է խտրականության եւ մյուս կողմից բերում է կիսաքաղաքացիության, որի մասնակցությունն ընդհանրապես գոյություն չունի, այսինքն` քաղաքացիությունը պետք է լինի լիարժեք:
Աշխարհում երկքաղաքացիության բնագավառում սկզբունքները երեքն են`երկքաղաքացություն չճանաչելը. շատ երկրներ հիմնականում չեն ճանաչում երկքաղաքացիությունը, գտնելով, որիրենց երկրի քաղաքացին իրավունք չունի դուրս գալ քաղաքացիությունից եւ ընդունել այլ քաղաքացիություն եւ ընդհակառակը` այդ երկրի քաղաքացին առանց այլ երկրի քաղաքացիությունից դուրս գալու իրավունք չունի դառնալ տվյալ երկրի քաղաքացի:
Երկրորդ սկզբունքը ճանաչման սկզբունքն է, որը ընդունում են քիչ թվովերկրներ, ինչընշանակում է ճանաչել ոչ միայն այն, որ տվյալ երկրի քաղաքացին այդ երկրի քաղաքացին է, այլ ճանաչել նաեւ այդ քաղաքացու այլ երկրի քաղաքացի լինելու հանգամանքը եւս:
Եվ երրորդ սկզբունքը, որը կա եւ համարյա բոլոր երկրները ընդունում են, հատուցման սկզբունքն է: Հատուցման սկզբունքի էությունը նրանում է, որ երկիրը, ընդունելով իր քաղաքացիության մեջ այլ երկրի քաղաքացու, հանդուրժում է, որ նա լինի այլ երկրի քաղաքացի: Որոշ երկրներ հանդուրժման սկզբունքի առումով մեկ տարբերակ են մտցնում` առաջարկելով այդ պետության քաղաքացուն գրավոր հրաժարվել իր նախոր դ երկրի քաղաքացիությունից, որը, ըստ էության, որեւէ բան չի փոխում, քանի որ գրավոր հրաժարականը մեր երկրի համար որեւէ էական նշանակություն չի կարող ունենալ, քանի որ ամեն մի երկիր ունի քաղաքացիությունից դուրս գալու իր մեխանիզմները:Նրա խոսքով` այս երեք հիմնական սկզբունքները ամեն մի երկրում տարբեր տարատեսակներով են գործում: Եվ մոտեցումը կախված է տվյալ երկրի քաղաքական, տնտեսական վիճակից: Այս առումով պետք է ուսումնասիրել, թե ինչ սկզբունքներից ելնելով պետք է կիրառվի երկքաղաքացիությունը: Առաջին սկզբունքը պետք է կիրառվի` ելնելով ազգային անվտանգության, երկրի պաշտպանության սկզբունքից: Երկրորդ խնդիրը սփյուռքահայերի ՀՀ քաղաքական, տնտեսական հարաբերություններ ներգրավելու սկզբունքնէ: Երրորդ սկզբունքը մեխանիզմներ մշակել, որպեսզի ՀՀ ավելի քիչ քաղաքացիներ դուրս գան ՀՀ քաղաքացիությունից:
Չորրորդ սկզբունքը` հնարավորություն տալ ՀՀ դեռեւս քաղաքացիությունը կորցրած անձանց, որոնք կընդունեն այլ երկրի քաղաքացիություն, վերականգնելու իրենց ՀՀ քաղաքացիությունը:
Երկքաղաքացիության իրավական կարգավորման արտասահմանյան փորձը ներկայացրեց Սահմանադրական դատարանի փորձագետ Նարինե Սոլոմոնյանը: Նա նշեց, որ ոչ բոլոր պետություններ են միանաշանակ վերաբերվում երկքաղաքացիության ինստիտուտին եւ այս առումովբաժանվում են երեք խմբի. երկքաղաքացիությունը ճանաչող պետություններ, որոնց թվում են Բուլղարիան, Հնդկաստանը, Իսպանիան, Իտալիան,Թուրքիան, Ֆինլանդիան, Ֆրանսիան, Իսռայելը , Կիպրոսը եւ այլն: Երկրորդխումբը այն պետություններեն,որոնք որոշ վերապահումներով ենճանաչում երկքաղաքացիությունը: Դրանք են Ավստրալիան, Գերմանիա, Ճապոնիան, Լիտվան, Լատվիան, Նիդեռլանդները, Ռումինիան, Ռուսաստանը եւ այլն: Երրորդ խումբը երկքաղաքացիությունը չճանաչող պետություններն են, որոնց թվում են Ավստրիան, Դանիան, Եգիպտոսը, Շվեդիան, Թայլանդը, Ուկրաինան, Չեխիան, Լեհաստանը, Կուբան, Բելառուսը եւ այլն: Տիկին Սոլոմոնյանը նշեց, որ Ռուսաստանը ճանաչում է երկքաղաքացիությունը այն դեպքերում, երբ առկա էերկքաղաքացիության մասին երկկողմ համաձայնագիր կոնկրետ պետության հետ եւ այն դեպքերում, երբ երկքաղաքացիության շնորհումը թույլատրվում է դաշնային օրենքով: ԱՄՆ չի ճանաչում երկքաղաքացիությունը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ կոնկրետ անձի նկատմամբ գործում են արյան եւ հողի սկզբունքները:Ներկայացնելով Իսրայելի փորձը, նա նշեց, որյուրաքանչյուրհրեա, անկախ Իսրայելում բնակվելուփաստից համարվում էԻսրայլեի քաղաքացի եւ ի տարբերություն բոլոր մյուս պետությունների, եթե տվյալ երկքաղաքացին իր զինվորական պարտավորությունըկատարում է Իսրայելում, ապանա ձեռք է բերում ընտրելու եւ ընտրվելու իրավունք:
ՀՌԱԿ ատենապետ  Հարություն Առաքելյանը կարեւորեց երկքաղաքացիության օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը, նշելով,որ այն մեծ նշանակություն ունի սփյուքի համար եւ հույս հայտնեց, որ խորհրդարանի քաղաքական մեծամասնությունըքաղաքական կամք կդրսեւորիհարցինիրավական, օրենսդրական լուծում տալու համար: ՀՀՇ անդամ Հովհաննես Իգիթյանը դեմ արտահայտվեց երկքաղաքացիության ինստիտուտի կիրառմանը Հայաստանում եւ ներկայացրեց իր մոտեցումները`անդրադառնալովմիջազգային փորձին:
«ՀՀ ստանձնած եւ ակնկալվող միջազգային պարտավորությունները` երկքաղաքացիությամբ պայմանավորված իրավահարաբերությունների կարգավորման առումով » թեմայով զեկույցով հանդես եկավ ԱԳՆ աշխատակազմիղեկավար Շահեն Ավագյանը: Նա նշեց, որ միջազգային իրավունքը հստակ սահմանում է,թե ինչ է քաղաքացիությունը. այնպետութան բացառիկ իրավունքն է, որիհիմքում ընկած է անձի եւ պետության իրավական կապը: Անդրադառնալով ակնկալվող միջազգային պարտավորություններին, պարոն Ավագյանը նշեց, որ երկքաղաքացիությամբ պայմանավորված իրավահարաբերությունները կարող են կարգավորվել երկկողմ եւ բազմակողմ պայմանագրերով` տեխնիկական խնդիրներ լուծելու, այլ ոչ թեավելորդ պարտավորություններ ստանձնելու նպատակով:
Ամփոփելով  խորհրդարանական լսումները` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը նշեց,որ չի հավակնում ամփոփումը ավարտել հընթացս, քանի որ դա լուրջ աշխատանք է եւ հանդիպման հաջորդ առիթը կլինի, երբ հանձնաժողովը հանդես կգա եզրակացությամբ, ուր կամփոփվեն լսումների արդյունքները: Ըստ պարոն Ռուստամյանի` լսումների արդյունքում պարզվեցին երկքաղաքացիության վերաբերյալ թյուրըմբռնումներն ու սուբյեկտիվ ընկալումները: Նա կարեւորեց հարցի քննարկումը առարկայական, մասնագիտական դաշտ տեղափոխելը, որպեսզի ամբողջը ամփոփվի մեկ եզրակացության մեջ, որը հիմք կծառայի հետագայում ԱԺ-ում օրենքի քննարկումն առավել պատրաստված ներկայացնելու համար:

Парламентские слушания на тему “Проблемы двойного гражданства, международное право и опыт”
23 июня по предложению фракции АРФД в НС состоялись парламентские слушания  на тему “Проблемы двойного гражданства, международное право и опыт”, организованные Постоянной комисссией НС по внешним сношениям. В слушаниях  участвовали  депутаты, представители правительства, политических партий, общественных и международных организаций, дипломатических миссий.
Открывая парламентские слушания, председатель комиссии по внешним сношениям А.Рустамян заверил, что инициатива будет носить непрерывный характер – до принятия рамочного закона. Он отметил, что одной из задач комиссии является принятие важнейших законов, опираясь на изучение  международного  опыта и критериев, принципов его внедрения  на месте. По его мнению, закрепление института двойного гражданства – ответственная   и важнейшая задача, которая эффективно защитит наших соотечественников за рубежом. По мнению А.Рустамяна, страна должна безошибочно решить вопрос, чтобы способствовать возвращению всего армянства, усилению Армении и армянства. Г-н Рустамян подчеркнул, что  цель слушаний – определить  тот круг международных стандартов, которым будет очерчено поле урегулирования принимаемого закона,  изучен и усвоен опыт других стран, имея в итоге  соответствующее заключение, закон, вытекающий из национальных, государственных интересов.
Доклад “Зарубежный опыт правового регулирования двойного гражданства” представил  министр образования и науки РА Л.Мкртчян. Он напомнил о давности проблемы, фиксируя, что ситуация получила новый ход после конституционных поправок и подчеркнул, что в этом смысле обязаны принять закон, которым наш народ получит, с точки зрения геополитических развитий, необходимые возможности. С точки зрения  национальных задач г-н Мкртчян указал на нравственную сторону – как консолидированной государственности армянского народа  и на  юридическую сторону – как изучение мирового опыта. Как проблему принятия законопроекта констатировал процессы всемирной глобализации, которые революционизируют гражданские отношения  и национальные особенности. По мнению докладчика, нет какой-то стабильной модели, которую можно освоить. Л.Мкртчян подчеркнул, что геноцид оставил печать на бытие и быт армянства. Обращаясь к армянской диаспоре, он констатировал, что это – армянское целое без границ, сконцентрированное на задачах культурной самобытности, языка, сохранения быта и жизни, репатриации, восстановления государственности. К этой целостности принуждает гражданское право, чтобы институт двойного гражданства был закреплен в условиях государственности независимой Армении. В историческом обзоре  г-н Мкртчян сообщил, что спор о двойном гражданстве получил разрешение в 1918-1920 гг. решениями парламента Первой Республики Армении. Министр образования и науки, указав на Декларацию о независимости, в которой закреплено, что каждый армянин имеет право на получение гражданства РА, сказал, что на подобной базе создан правовой институт, решены многие проблемы – собственности, легкого получения гражданства, передвижения и другие вопросы. По докладчику,  необходимы определенные принципы в смысле предоставления гражданства и двойного гражданства – справедливость, равноправие, исключение дискриминации и др. В качестве источников усвоения международного опыта был назван опыт  страны СНГ, России, Испании, Франции. Были указаны также проблемы исполнения воинской и налоговой обязанностей – Л.Мкртчян  констатировал, что лицо не может служить в двух местх, выполнять в двух местах налоговые обязательства. По части избирательных структур, согласно докладчику, проблемы регулируемы. Как принципиальная для признания права на двойное гражданство рассматривалась проблема возможного принятия двух законов – “О двойном гражданстве” и “О предоставлении статуса двойного гражданства в РА зарубежным армянам”. Л.Мкртчян отметил важность изучения международного опыта. В завершение выступления он выразил надежду, что в итоге  слушаний будет обобщен международный опыт, способствующий  эффективности работ государственной комиссии.
Председатель Конституционного суда (КС) Г.Арутюнян отметил, что вопрос двойного гражданства зачастую обсуждается односторонне и создается впечатление, что институт двойного гражданства фетишизируется. Он сообщил, что из 191 страны ООН только 54 принимают двойное гражданство, часть которых двойное гражданство принимают в абстрактной модели, другая – некоторые элементы этого института. Г-н Арутюнян, свидетельствуя международный правовой опыт, констатировал, что по принятой в 1963 г. конвенции была поставлена задача сокращения двойного гражданства в странах –членах СЕ – воспринимая тогда этот институт как правовую возможность преодоления анахронических ситуаций. А принятая в Страсбурге  в 1997 г.  европейская конвенция  “О гражданстве” попыталась развить логику предыдущей. По мнению Г.Арутюняна, Армения, будучи членом СЕ, после конституционных  изменений обсуждает закон “О двойном гражданстве”, но присоединения к этим международным документам и решению проблем в этих рамках целей нет. По докладчику, права и обязанности  граждан должны быть гармоничны, поэтому употребляемые нами термины пассивное гражданство, согражданство, имеющие права,  не имеющие обязательств  искусственны. Отмечая, что в свое время был недооценен институт особого статуса, г-н Арутюнян   считает, что он давал возможность армянам диаспоры обрести равный с гражданами Армении статус по правам и обязанностям, который в свое время был прогрессивным.  По мнению председателя КС, ошибочно решение этой проблемы  сводить к тому, что вроде бы посредством двойного гражданства можно будет пополнить ежегодно бюджет Армении на 100 млн долларов. По Арутюняну, ошибочен перенос вопроса в другую плоскость  и постановка вопроса на подобном уровне, он также романтичен и наивен, потому что если в свое время, уплатив всего 1000 долларов, люди могли приобрести этот статус, то сегодня  найдутся люди, которые в определенной пропорции  будут выплачивать постоянные налоги со своих доходов, чтобы этот институт двойного гражданства  был приемлем для них. По характеристике Г.Арутюняна, не должно возникнуть дискриминации прав. Он не представляет решения вопроса избирательного права в общегосударственных выборах без ценза оседлости.
Председатель партии “ОНС”  П.Айрикян напомнил говорящим об опасностях двойного гражданства, что единое гражданство не спасает нас ни от каких опасностей. “Не нужно принимать никакого закона “О двойном гражданстве”, просто надо из действующего закона “О гражданстве РА” снять  положение “Гражданин РА не может быть одновременно гражданином другого государства”, связанное с этой проблемой еще одно положение и спокойно жить”, - сказал г-н Айрикян.
Второй секретарь Компартии Армении  Ф.Харатян подчеркнул важность принятия двойного гражданства в создании национального государства. По Харатяну, из 131 депутатского места 5-10 можно отдать зарубежным армянам, чтобы они почувствовали – Армения их государство. Он также считает, что не нужно принимать закон о двойном гражданстве: вопросы двойного гражданства следует регулировать законом “О гражданстве РА”.
К международному опыту  правового регулирования двойного гражданства обратился замминистра юстиции Г.Малхасян. Он коснулся принципов этого законодательства зарубежных государств и проблем принципов  государственного законодательства РА и, исходя из этого, - принципов модели двойного гражданства. Он отметил, что обладателем двойного или множественного гражданства считается то лицо, которое, будучи гражданином одной страны и сохраняя гражданство страны, принимает также гражданство другой страны.
В области двойного гражданства в мире существует три принципа: непризнание двойного гржаданства – многие страны в основном не признают двойное гражданство, считая, что гражданин их страны не имеет права выйти из гражданства и принять другое гражданство, и наоборот – гражданин этой страны без выхода из гражданства другой страны, не может стать гражданином данной страны.
Второй принцип – принцип признания, который принимают немногие страны, что означает признать не только то, что гражданин данной страны – гражданин этой страны но и признать также факт его гражданства другой страны.
И третий принцип, который признают почти все страны, - принцип компенсации.
По его словам, все эти три основных принципа в каждой стране действуют в различных видах. И подход зависит от политического, экономического состояния страны. В этом плане надо изучить, исходя из каких принципов следует применять двойное гражданство. Первый принцип следует применять, исходя из принципов нацбезопасности, обороны страны. Второй принцип – принцип привлечения зарубежных армян в политические, экономические отношения РА. Третий принцип – разработка механизмов, по которым как можно меньше граждан РА выходило из гражданства РА.
Четвертый принцип – дать возможность потерявшим гражданство РА лицам, которые примут гражданство другой страны, восстановить гражданство РА.
Зарубежный опыт правового регулирования двойного гражданства представила эксперт КС Н.Соломонян. Она отметила, что не все государства однозначно относятся к институту двойного гражданства и в этом плане делятся на три группы: признающие двойное гражданство, в числе которых Болгария, Индия, Испания, Италия, Турция, Финляндия, Франция, Израиль, Кипр и др. Вторая группа – государства, которые принимают двойное гражданство с определенными оговорками. Это Австралия, Германия, Япония, Литва, Латвия, Нидерланды, Румыния, Россия и др. Третья группа – государства, не признающие двойного гражданства, в числе которых – Австрия, Дания, Египет, Швеция, Таиланд, Украина, Чехия, Польша, Куба, Беларусь и др. Г-жа Соломонян отметила, что Россия признает двойное гражданство в тех случаях, когда есть двустороннее соглашение о двойном гражданстве с конкретным государством, и в тех случаях, когда присуждение двойного гражданства допускается федеральным законом. США не признают двойное гражданство, за исключением тех случаев, когда в отношении конкретного лица действуют принципы крови и земли. Представляя  опыт Израиля, она отметила, что каждый еврей, независимо от факта проживания в Израиле, считается гражданином Израиля и, в отличие от всех других государств, если лицо с двойным гражданством исполняет свой воинский долг в Израиле, оно приобретает и право избирать и быть избранным.
Лидер партии Рамкавар-Азатакан А.Аракелян подчеркнул важность принятия закона о двойном гражданстве, отметив, что он имеет большое значение для диаспоры и выразил надежду, что парламентское большинство проявит политическую волю для придания вопросу правового, законодательного решения. Член АОД О.Игитян высказался против введения института двойного гражданства в Армении и представил свои подходы, обратившись к международному опыту.
С докладом на тему “Взятые и ожидаемые международные обязательства РА – в  аспекте обусловленных двойным гражданством правовых отношений ” выступил руководитель аппарата МИД Ш. Авагян. Он отметил, что международное право четко определяет, что такое гражданство – это исключительное право государства, в основе которого лежит правовая связь личности и государства.
Обобщая парламентские слушания,  председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Рустамян отметил, что не рассчитывает “походя” завершить подытоживание, так как это серьезная работа и к следующей встрече повод еще будет, когда комиссия выступит с заключением, где будут обобщены итоги    слушаний. По А.Рустамяну, в результате слушаний прояснились касающиеся двойного гражданства неверные понимания и субъективные восприятия. Он подчеркнул важность переноса обсуждения вопроса в предметное, профессиональное поле, чтобы все было обобщено в одном заключении, которое послужит в дальнейшем основой для обсуждения закона в НС в наиболее подготовленном виде.