Ըստ էության` արձանագրությամբ մահապատիժը վերացվում է եւ ոչ ոք չի կարող դատապարտվել եւ ենթարկվել մահապատժի, իսկ արձանագրության դրույթների վերաբերյալ որեւէ վերապահում կոնվենցիայի 57-րդ հոդվածի իմաստով թույլատրելի չէ: Վավերացումը համահունչ է մահապատիժը Հայաստանում` որպես ամբողջական վերացման կողմնակից պետության դիրքորոշմանը, ավելին` մահապատիժն արդեն իսկ արգելված է սահմանադրական նորմերով եւ դրա սահմանափակումներով: Սեպտեմբերի 11-ի ԱԺ նիստում ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիային կից՝ «Բոլոր դեպքերում մահապատժի վերացման մասին» թիվ 13 արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Նշվել է, որ արձանագրության վավերացումը համահունչ է ՀՀ՝ արդեն իսկ ստանձնած միջազգային պարտավորությունների ենթատեքստում:
Այն ուժի մեջ է մտնում Եվրոպայի խորհրդի անդամ տասը պետությունների կողմից, 4-րդ հոդվածի դրույթներին համապատասխան, արձանագրությամբ պարտավորված լինելու մասին համաձայնություն արտահայտվելու օրվանից հետո` եռամսյա ժամկետի լրանալուն հաջորդող ամսվա առաջին օրը:
Հայաստանի Հանրապետության կողմից այն ստորագրվել է 2006 թվականի մայիսի 19-ին, սակայն մինչ օրս չի վավերացվել:
Փոխնախարարն ընդգծել է, որ արձանագրությունը միջազգային եզակի փաստաթղթերից է, որի առնչությամբ Նախարարների կոմիտեի հանդիպման ընթացքում, տարին մեկ անգամ, մահապատժի վերացման համընդհանուր արշավի շրջանակում գրավոր հարցում է իրականացվում ԵԽ անդամ՝ չստորագրած եւ չվավերացրած երկրների շրջանում, պարզելու համար պատճառները: Նման դեպքերում Հայաստանի պատվիրակությունը ստիպված է լինում հիմնավորումներ ներկայացնել չստորագրելու կամ չվավերացնելու հանգամանքների վերաբերյալ: Արձանագրության ստորագրման եւ վավերացման հարցը պարբերաբար դրվում է նաեւ ԵԽԽՎ օրակարգում: ԵԽ գլխավոր քարտուղարը, գլխավոր քարտուղարի տեղակալները, ԵԽ այլ պաշտոնյաներ քանիցս անդրադարձել են արձանագրության վավերացմանը ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումներին եւ խնդրել անհրաժեշտ ուշադրություն հատկացնել այս հարցին:
Հայաստանը 2003 թվականին վավերացրել է «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիային թիվ 6 արձանագրությունը եւ այս ենթատեքստում, ըստ Կարեն Կարապետյանի, թիվ 13 արձանագրությունը համարվում է դրա տրամաբանական շարունակությունը եւ արտահայտում է Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների վճռականությունը ձեռնարկել վերջնական քայլ՝ ուղղված մահապատժի վերացմանը: Բացի այդ, 2001 թվականի հունիսի 18-ից ՀՀ համար ուժի մեջ է մտել Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի մահապատժի վերացման երկրորդ կամընտիր արձանագրությունը, որին Հայաստանը միացել է առանց վերապահումների:
Ըստ փոխնախարարի՝ Հայաստանի կողմից արձանագրության վավերացումը ԵԽ կողմից կգնահատվի իբրեւ կարեւորագույն դրական քայլ, լուրջ առաջընթաց երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդման առումով, կամրապնդվի Հայաստանի վարկանիշն իբրեւ իր պարտավորությունները հարգող ԵԽ անդամ պետություն:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը հետաքրքրվել է՝ արձանագրության վավերացումը ՀՀ-ի համար որեւէ հավելյալ հանգամանքո՞վ է արդյոք պայմանավորված:
Ի պատասխան՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ արձանագրության վավերացումը լրացուցիչ պարտավորություններ չի առաջացնելու:
Հարակից ելույթում ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ միջազգային փաստաթղթի հիմքում եվրոպական զարգացումներն են Եվրոպայի խորհրդի ձեւավորումից հետո մինչեւ մեր օրերը, որը, ըստ էության, արձանագրում է մեկ ընդհանուր մոտեցում՝ մահապատժից՝ որպես պատժի տեսակից հրաժարում: Ըստ հարակից զեկուցողի՝ փուլային ճանապարհ է անցել մահապատժից հրաժարվելու մոտեցումը: Նրա հավաստմամբ 21-րդ դարի սկզբին եվրոպական պետությունների մեծ մասը մահապատիժը վերացրել էին խաղաղ պայմաններում:
Նշվել է, որ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ երբեք չի կիրառվել մահապատիժ: Ըստ Վլադիմիր Վարդանյանի` սահմանադրական բոլոր քննարկումների ժամանակ մահապատիժը դիտարկվել է որպես բացառիկ պատժամիջոց, որը պետք է վերացվի:
Հարակից զեկուցողի հավաստմամբ միակ մտահոգությունն այն է, որ մեր երկիրը չդառնա ԵԽ վերջին պետությունը, որ վավերացնի այս փաստաթուղթը:
Նա կոչ է արել գործընկերներին վավերացնալ միջազգային փաստաթուղթը:
Մտքերի փոխանակությանը «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն արձանագրության վավերացման շրջանակում կարեւորել է ադրբեջանական ռեժիմի իրականացրած մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների դատապարտումը: «Ի լուր աշխարհի մենք եւս մեկ անգամ պետք է արձանագրենք, թե ինչպես է ադրբեջանական վայրագ ռեժիմը գնդակահարում Հադրութի հրապարակում մարդկանց, տարբեր վայրերում գերեվարված անձանց»,- ասել է նա: Ըստ պատգամավորի՝ այս ամենը միջազգային հանրության համար պետք է դառնա Ալիեւին եւ այդ հանցագործությունները կատարած անձանց պատասխանատվության ենթարկելու իրական հնարարվորություն:

Basically, the death penalty is abolished by the Protocol, and nobody can be condemned and put to death penalty, and any reservation of Protocol provisions is not permissible in terms of Article 57 of the Convention. The ratification is harmonious with the position of the state to consider the death penalty in Armenia as a supporter of complete abolition, moreover the death penalty is already banned with constitutional norms and its restrictions. On September 11, the RA Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan said at the NA sitting during the debate of the draft law on Ratifying the Protocol No 13 on Abolition of the Death Penalty in All Circumstances to the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
It was noted that the ratification of the Protocol is harmonious with the context of the international obligations already assumed by the Republic of Armenia.
It enters into force by ten member states of the Council of Europe, pursuant to the provisions of Article 4, after the day of expressing consent on obligated by the Protocol, on the first day pf the month following the three-month term.
It was signed on May 19, 2006 by the Republic of Armenia, however it has not been ratified until now.
The Deputy Minister underlined that the Protocol is one of the international unique documents, regarding which during the meeting of the Committee of Ministers, once a year, in the framework of the universal campaign of the death penalty inquiry in written form is carried out among the CoE member states that have not signed and ratified for clarifying the reasons. In similar cases, the Armenian delegation is obliged to present substantiations on not signing or not ratifying the circumstances. The signing and ratifying of the Protocol is regularly set also on PACE agenda. The CoE Secretary General, the Deputy Secretaries General, other CoE officials many times touched upon the ratification of the Protocol at the meetings with the high ranking officials of the Republic of Armenia and asked the participants to pay necessary attention to this issue.
In 2003, Armenia ratified the Protocol No 6 of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, and in this context, according to Karen Karapetyan, the Protocol No 13 is considered its logical continuity and expresses the determination of the member states of the Council of Europe to undertake a final step aimed at the abolition of the death penalty. Besides, from June 18, 2001 the Second Optional Protocol of the International Covenant on Civil and Political Rights, aiming at the Abolition of the Death Penalty entered into force for the Republic of Armenia, which Armenia joined without reservations.
According to the Deputy Minister, the ratification of the Protocol by Armenia will be assessed by the CoE as the most important positive step, serious progress in terms of strengthening the protection of human rights in the country, the rating of Armenia will be reinforced as a CoE member state honouring its obligations.
The deputy of the Armenia Faction Agnesa Khamoyan inquired if the ratification of the Protocol is conditioned by any additional circumstance for the Republic of Armenia.
In response, Karen Karapetyan mentioned that the ratification of the Protocol will not cause additional obligations.
In his co-report, the Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan noted that the European developments are on the basis of the international document after the formation of the Council of Europe until nowadays, which in essence, records a general approach as a decline of the death penalty - kind of punishment. According to the co-rapporteur, the approach of declining the death penalty has passed the path phase by phase. As he assured, at the beginning of the 21st century great part of the European states abolished the death penalty in conditions of peace.
It was noted that death penalty has never been in the history of independent Armenia. According to Vladimir Vardanyan, during all constitutional debates the death penalty was observed as a unique means of punishment, which should be abolished.
As the so-rapporteur assured, the only concern is that our country will not become the CoE last state that ratified this document.
He called on his colleagues to ratify the international document.
During the exchange of ideas, within the framework of the Protocol Reification, the Secretary of the Armenia Faction Artsvik Minasyan highlighted the condemnation of the crimes committed aimed against humankind perpetrated by the Azerbaijani regime. “We should state to the whole world how the Azerbaijani brutal regime shoots the people in Hadrut Square, the captives in different places,” he said. According to the MP, all this should become a real opportunity for making Aliyev and those who committed those crimes accountable.