Նախագծով կսահմանվեն շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի վերահսկողության ոլորտները, շուկայի վերհսկողության հիմնական սկզբունքները, տեսչական մարմնի գործառույթները, իրականացվող վերահսկողության առանձնահատկություններն ու ձեւերը, շուկայի վերահսկման ոլորտում ՀՀ կառավարության լիազորությունները, ինչպես նաեւ տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձանց եւ տնտեսվարող սուբյեկտների իրավունքներն ու պարտականությունները. այս մասին  ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Պետրոս Մարտիրոսյանը «Շուկայի վերահսկողության մասին» օրենքի նախագծի զեկուցման համատեքստում:
Ըստ զեկուցողի՝ նախագծով հստակեցվել են տեսչական մարմնի կողմից իրականացվող վերահսկողության ձեւերը, սահմանվել են ՀՀ սահմանադրության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով վավերացված ՀՀ միջազգային պայմանագրերին համապատասխան ընդունված փաստաթղթերով սահմանված պահանջների խախտման դեպքում տեսչական մարմնի կողմից տրվող կարգադրագրերի տեսակները: Հստակեցվել են նաեւ տնտեսվարող սուբյեկտի պարտավորությունները:
Հարակից զեկույցով հանդես է եկել Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ծովինար Վարդանյանը, ով հայտնել է, որ սույն օրենքը կարգավորում է շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի իրավահարաբերությունները:
«Մինչ այս շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը գործել է առանց մայր օրենքի՝ այլ իրավակարգավորումներով: Նախագիծը քննարկվել է հանձնաժողովում ու ստացել դրական եզրակացություն», - ասել է պատգամավորն ու խնդրել պատեհ պահի հավանության արժանացնել օրենքի նախագիծը:

The draft will define the areas of supervision of market control inspection body, the main principles of market control, the functions of the inspection body, the specifics and forms of control, the powers of the RA Government in the field of market control, as well as the rights and responsibilities of officials of the inspection body and business entities: The Inspection Bodies’ Coordination Bureau Head of the RA Prime Minister’s Office Petros Martirosyan said this in the context of the report on the draft law on Market Control.
According to the rapporteur, the draft specified the forms of control carried out by the inspection body, defined the types of orders issued by the inspection body in case of violation of the requirements set by the documents adopted in accordance with the RA international treaties ratified in accordance with the RA Constitution legislation. The obligations of the business entity were also clarified.
The member of the Standing Committee on Economic Affairs Tsovinar Vardanyan presented a related report and stated that this law regulates the legal relations of the market control inspection body.
“Until now, the market control inspection body operated without the mother law, with other legal regulations. The draft was debated in the Committee and endorsed”, the deputy said and asked to approve the draft law at an opportune moment.