Կառավարությունը փոփոխություններ է առաջարկում Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում: Նոր կարգավորումները ներկայացրել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Պետրոս Մարտիրոսյանը:
Ներկայումս օրենսգրքի 47.1-ին հոդվածի 2-րդ մասով սահմանվում է ախտաբանաանատոմիական հերձումների, հետազոտությունների պայմանների խախտումների համար պատասխանատվություն, հղում է արվում «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքի 24-րդ հոդվածի համապատասխան մասերին: Նշված օրենքը, սակայն, 2020 թվականի մայիսին խմբագրվել է, եւ շարադրված նոր հոդվածն ամբողջությամբ այլ կարգավորում է սահմանում: Արդյունքում՝ Առղջապահության տեսչական մարմինը խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում փաստացի վարչական պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու հնարավորություն չի ունենում: Գործող օրենքով տվյալ կարգավորումները նախատեսվել են 41-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որով ախտաբանաանատոմիական գործունեությունն իրականացվում է ձեւաբանական հետազոտությունների եւ ախտաբանաանատոմիական դիահերձումների միջոցով: Առաջարկվում է օրենքում առկա անհամապատասխանությունը շտկել:
Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացության մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լուսինե Բադալյանը:

Правительство предлагает внести изменения в Кодекс РА об административных правонарушениях. Новые правила представил руководитель офиса по координации работ инспекционных органов Аппарата Премьер-министра РА П. Мартиросян.
В настоящее время ч.2 ст.47.1 Кодекса определяет ответственность за нарушение условий патологоанатомических вскрытий и исследований со ссылкой на соответствующие части ст.24 закона “О медицинской помощи и обслуживании населения”. Однако в мае 2020 г. указанный закон был отредактирован, и новая статья устанавливает совершенно иное регулирование. В результате инспекционный орган здравоохранения не имеет возможности применять реальные административные меры в случае нарушений. По действующему закону, данные положения предусмотрены ч.1 ст.41, согласно которой патологоанатомическая деятельность осуществляется путем морфологических исследований и патологоанатомических вскрытий. Предлагается исправить существующее в законе несоответствие.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения представила заместитель председателя комиссии Л.Бадалян.