Նախագծի նպատակն է առողջապահական՝ պետությանը հարյուր տոկոս սեփականության իրավունքով պատկանող, պետական կամ համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպություններում բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող հաստատությունների համար սահմանել իրավակազմակերպչական միասնական ձեւեր, որով հնարավոր կլինի արդյունավետ կազմակերպել նրանց աշխատանքները: Միաժամանակ, առաջարկվում է ստեղծել միասնական օրենսդրական դաշտ: Վերջինս իրավաչափ կդարձնի առողջապահական ոլորտի կազմակերպությունների կառավարումն ու արդյունավետ՝ բնակչության բժշկական օգնությունն ու սպասարկումը:
««Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը: Օրենքների նախագծերի փաթեթի համահեղինակներն են Լուսինե Բադալյանը եւ Էմմա Պալյանը:
«Ըստ էության՝ համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպությունները (ՀՈԱԿ) եւ պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունները (ՊՈԱԿ) իրականացնում են միանման գործառույթ եւ նրանց մի մասն այս պահին առաջնորդվում է ՏԻՄ-երի մասին օրենքով, մյուսը՝ ՊՈԱԿ-ների մասին օրենքով: Իրականացնելով համանման գործառույթ՝ տնօրենների թեկնածուների պահանջները տարբերվում են իրարից՝ կախված ենթակայությունից»,- ասել է Նարեկ Զեյնալյանն ու հայտնել, որ նախագծով առաջարկվում է միասնական դարձնել տնօրենի թեկնածուների համար դրվող պահանջները:
Զեկուցողի խոսքով անկախ կազմակերպաիրավական ձեւից՝ ՀՈԱԿ-ների, ՊՈԱԿ-ների եւ ՓԲԸ-ների տնօրենների թեկնածուներ կարող են լինել բժշկական բարձրագույն կրթություն ունեցող կամ Առողջապահության կառավարում եւ կազմակերպում մասնագիտացում ունեցող անձինք, որոնք ունեն առնվազն 3 տարվա հանրային ծառայության կամ 4 տարվա բժշկական մասնագիտական ստաժ: Մրցույթների համար նախատեսվող հարցերի մշակումը վերապահվել է Առողջապահության նախարարությանը, մրցույթի հայտարարման եւ այլնի ամբողջ գործընթացը կկազմակերպի այն պետական մարմինը, որի ենթակայության տակ է տվյալ մարմինը:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանի հարցը վերաբերել է ՀՈԱԿ-ի եւ ՊՈԱԿ-ի տնօրենների հավասարեցված պայմաններին: Պատգամավորը հետաքրքրվել է՝ ե՛ւ ՀՈԱԿ-ի, ե՛ւ ՊՈԱԿ-ի տնօրենները համատեղության կարգով մասնագիտական գործունեության ծավալման հավասա՞ր իրավունքներ ունեն, ինչին ի պատասխան՝ Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ նախագծով հնարավորություն է տրվել ե՛ւ ՀՈԱԿ-ների, ե՛ւ ՊՈԱԿ-ների տնօրեններին տվյալ կազմակերպությունում այլ վճարովի աշխատանք իրականացնել:
Հարակից զեկույցով հանդես է եկել Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հրաչյա Հակոբյանը, ով ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Առողջապահության նախարարության դրական եզրակացությունն էլ ներկայացրել է նախարարի տեղակալ Արտակ Ջումայանը: Ըստ փոխնախարարի՝ օրենսդրական փաթեթի անհրաժեշտությունն առաջին հերթին պայմանավորված է մարզային առողջության առաջնային պահպանման օղակի կարիքներից ելնելով:
«Փաթեթում առաջարկվող փոփոխությունները կհստակեցնեն նշված թեկնածուների՝ պաշտոնի նշանակման պահանջներն ու գործընթացը, նաեւ նրանց հետագա աշխատանքը, ինչպես պետական, այնպես էլ համայնքային առողջապահական կազմակերպություններում»,- ասել է փոխնախարարն ու վստահեցրել, որ նախագիծը կլուծի նաեւ կադրային սուղ խնդիրը: Արտակ Ջումայանը հավելել է նաեւ, որ նախագիծը քննարկվել է գլխադասային հանձնաժողովում ու ստացել դրական եզրակացություն:

The aim of the draft is to establish unified legal and organizational forms for healthcare institutions that provide medical care and service in state or community non-commercial organizations with 100% ownership rights to the state, by which it will be possible to effectively organize their work. At the same time, it is proposed to create a unified legal framework. The latter will make the management of healthcare organizations legitimate and the medical care and service of the population effective.
The Chair of the Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan presented the package of draft laws on Making Addendum to the Law on State Non-Commercial Organizations and the attached laws in the first reading. The co-authors of the package of draft laws are Lusine Badalyan and Emma Palyan.
“In fact, the community non-commercial organizations (CNCO) and the state non-commercial organizations (SNCO) perform similar functions, and one part of them is currently guided by the Law on Local Self-Government, the other by the Law on SNCOs. Carrying out a similar function, the requirements of director candidates differ from each other, depending on the subordination,” Narek Zeynalyan said and stated that the draft proposes to unify the requirements for director candidates.
According to the rapporteur, regardless of the organizational legal form, candidates for the directors of the CNCOs, SNCOs and CJSCs can be persons with a higher medical education or with specialization in healthcare management and organization, who have at least 3 years of public service or 4 years of medical professional experience. The Ministry of Health is entrusted with the development of the issues planned for the tenders, the entire process of announcing the tender and so on will be organized by the state body under which the given body is.
The question of the deputy of Armenia Faction Armenuhi Kyureghyan referred to the equal conditions of the directors of the CNCO and the SNCO. The deputy inquired whether the directors of both the CNCO and the SNCO have equal rights to carry out professional activities jointly, in response to which Narek Zeynalyan mentioned that the draft gave an opportunity to the directors of both the CNCOs and SNCOs to carry out other paid work in the given organization.
A related report was made by the member of the Standing Committee on Health Care Hrachya Hakobyan, who presented the endorsement of the Committee.
The Deputy Minister of Health Artak Jumayan presented the endorsement of the Ministry. According to the Deputy Minister, the necessity for the legislative package is primarily due to the needs of the regional health care unit.
“The amendments proposed in the package will clarify the requirements and the process of appointment of the mentioned candidates, as well as their further work, both in the state and community health organizations,” the Deputy Minister said and assured that the draft will also solve the staff shortage problem. Artak Jumayan also added that the draft was debated in the Head Committee and was endorsed.