Նախատեսվում է օրեսնգրքով կիրառվող հասկացությունները համապատասխանեցնել «Սնանկության մասին» օրենքով սահմանված կարգավորումների հետ, քանի որ այդ օրենքում որոշակի փոփոխություններ են եղել ու դրանցից բխում են նաեւ Հարկային օրենսգրքում կատարվող փոփոխությունները, նաեւ հստակեցնել հարկային պարտավորությունների դադարեցման հիմքերը. այս մասին ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում ասել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Կարեն Թամազյանը՝ առաջին ընթերմամբ «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացնելիս:
«Մասնավորապես նախատեսվում է՝  եթե հարկային պարտավորությունը գերազանցում է 2 մլն դրամը եւ, եթե «Սնանկության մասին» օրենքով սահմանված կարգով կազմակերպության կամ ԱՁ-ի գործունեությունը դատարանի վճռով կհամարվի լուծարված, ապա հարկային պարտավորությունը եւս կդադարի: Եթե պարտավորությունը 2 մլն դրամից փոքր լինի, ապա այն կդադարի, եթե պարտավորության կատարման վերջնաժամկետից ԱՁ-ի դեպքում անցել է 7 տարի, ֆիզիկական անձանց դեպքում՝ 5 տարի: Այսպիսով, հստակեցվեն հարկային պարտավորության դադարման դեպքերը»,- ասել է ՊԵԿ փոխնախագահը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է նույն հանձնաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանը: Պատգամավորը հայտնել է, որ օրենքը հիմնականում տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ է իրենից ենթադրում:

“Планируется привести понятия, используемые в Кодексе, в соответствие с нормами, установленными законом “О банкротстве”, поскольку в этом законе были определенные изменения, и поправки, вносимые в Налоговый кодекс, также вытекают из них, а также уточнить основания прекращения налоговых обязательств”, - отметил заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) К.Тамазян в ходе очередного заседания НС, представляя в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА.
"В частности, намечается, что если налоговое обязательство превысит 2 млн драмов и если деятельность организации или частного лица будет признана ликвидированной по решению суда в порядке, установленном законом "О банкротстве", то налоговое обязательство также прекратится. Если обязательство составляет менее 2 млн драмов, оно прекращается по истечении 7 лет со дня исполнения обязательства в случае организации и 5 лет в случае физических лиц. Таким образом, будут выяснены случаи прекращения налоговой ответственности", - подчеркнул зампредседателя КГД.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам представил член комиссии О.Агазарян. Депутат отметил, что закон в основном предполгает поправки технического характера.