«ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծով առաջարկվում են հեռավար եղանակով աշխատանքների կազմակերպման հստակ եւ ճկուն ընթացակարգեր, որոնցով գործատուները եւ աշխատողները կունենան ոչ նվազ բարենպաստ պայմաններով աշխատանքի կազմակերպման տարբերակներ՝ պահպանելով աշխատողների համար սահմանված աշխատանքային իրավունքներն ու երաշխիքները, քան ֆիքսված աշխատատեղերում աշխատանքն է: Հաշվի առնելով տարբեր երկրների փորձը՝ նախագծով առաջարկվում է սահմանել «հեռավար աշխատանք» եզրույթը: Սահմանվում է, որ հեռավար աշխատանքն աշխատողի կողմից աշխատանքային պարտականությունների կատարումն է՝ առանց աշխատանքի վայր ներկայանալու: Սեպտեմբերի 12-ին առաջին ընթերցմամբ Ազգային ժողովում հարցը ներկայացնելով՝ ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը: Նրա պարզաբանմամբ հեռավար աշխատանք կարող է իրականացվել միայն այն դեպքում, երբ աշխատանքի բնույթը թույլ է տալիս: Հեռավար աշխատանք իրականացնող աշխատողը պետք է հասանելի լինի գործատուի համար, այդ հանգամանքը կարգավորվելու է աշխատող-գործատու փոխադարձ համաձայնությամբ:
Հեռավար աշխատանքի իրականացման կարգն ու պայմանները, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ սարքավորումների, նյութերի կամ դրանց ձեռքբերման հետ կապված ծախսերի փոխհատուցման վերաբերյալ բոլոր հարցերը որոշվելու են գործատուի եւ աշխատողի գրավոր համաձայնությամբ: Կարգավորումները գործելու են ինչպես մասնավոր, այնպես էլ պետական հատվածի գործատուների համար:
Նախագծի վերաբերյալ տեղի է ունեցել հանրային քննարկում, ուսումնասիրվել է միջազգային փորձը, առաջարկներ են ստացվել պատգամավորներից:
Նախագծի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է, որ կավելանա հաշմանդամություն ունեցող, ինչպես նաեւ բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավումն աշխատանքներում: Փոխնախարարը հայտնել է, որ հեռավար աշխատանքն արդյունավետ է ե՛ւ աշխատողի, ե՛ւ գործատուի համար: «Երկու օրից ավելի տեւող հեռավար աշխատանքի արդյունավետությունը նվազում է»,-միջազգային փորձին անդրադառնալով՝ ասել է փոխնախարարը:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ստեփանյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, անդրադարձել հեռավար աշխատանքի կազմակերպման միջազգային փորձին, քաղաքացիների որոշ մտահոգությունների: Պատգամավորը պարզաբանել է, որ հեռավար աշխատանքի անցումը չի կարող բացասաբար անդրադառնալ ստաժի վրա, ինչպես նաեւ այն չի կարող հիմք լինել աշխատանքից ազատման:  Պատգամավորը հայտնել է, որ որոշ երկրների՝ հատկապես պետական կառույցներում հինգշաբթի եւ ուրբաթ կամ միայն ուրբաթ օրերին աշխատանքը կազմակերպվում է հեռավար ձեւաչափով, ինչի արդյունքում տնտեսվում է գազ, էլեկտրաէներգիա, ջուր եւ այլն:

The draft on Amending the RA Labor Code propose and distinct and flexible procedure of the organization of the organization of remote work, by which the employers and the employees will have versions of organizing work with less favourable conditions, maintaining the labour rights and guarantees established for the employees than the work in the fixed workplaces. Taking into consideration the experience of different countries, the term ‘remote work’ is proposed to set by draft. It is established that the remote work is the fulfilment of work duties without going to workplace. The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan said, presenting the issue in the National Assembly in the first reading on September 12. As he clarified, remote work can be done in case, when the character of the work allows. The employee carrying out remote work should be available for the employer, that circumstance will be regulated with employee-employer mutual consent.
The order and conditions of the implementation of the remote work, as well as all the issues on compensation of the expenditures connected with the necessary equipment, materials or their acquisition will be decided with the consent in written form of the employer and employee. The regulations will be in force for the employers of the private, as well as state sector.
Public debate on the draft was held, the international experience was studied, proposals were received from the deputies.
As a result of the draft adoption, it is expected that the involvement of the specialists with disabilities, as well as with high qualification in the work will increase. The Deputy Minister informed that the remote work is effective both for the employee and the employer. “The efficiency of the remote work lasting for more than two days, decreases,” the Deputy Minister said referring to the international experience.
The member of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs Lilit Stepanyan presented the endorsement of the Committee, touched upon the international experience of the organization of remote work and the citizens’ some concerns. The deputy clarified that turning into remote work cannot negatively reflect on the work years, as well as cannot be a basis for dismissing from work The MP informed that the work is organized in remote format on Thursdays, on Fridays or only on Fridays in the institutions of some countries, especially in the state ones, as result of which, gas, electricity, water, etc are saved.