«ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծով առաջարկվում են հեռավար եղանակով աշխատանքների կազմակերպման հստակ եւ ճկուն ընթացակարգեր, որոնցով գործատուները եւ աշխատողները կունենան ոչ նվազ բարենպաստ պայմաններով աշխատանքի կազմակերպման տարբերակներ՝ պահպանելով աշխատողների համար սահմանված աշխատանքային իրավունքներն ու երաշխիքները, քան ֆիքսված աշխատատեղերում աշխատանքն է: Հաշվի առնելով տարբեր երկրների փորձը՝ նախագծով առաջարկվում է սահմանել «հեռավար աշխատանք» եզրույթը: Սահմանվում է, որ հեռավար աշխատանքն աշխատողի կողմից աշխատանքային պարտականությունների կատարումն է՝ առանց աշխատանքի վայր ներկայանալու: Սեպտեմբերի 12-ին առաջին ընթերցմամբ Ազգային ժողովում հարցը ներկայացնելով՝ ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը: Նրա պարզաբանմամբ հեռավար աշխատանք կարող է իրականացվել միայն այն դեպքում, երբ աշխատանքի բնույթը թույլ է տալիս: Հեռավար աշխատանք իրականացնող աշխատողը պետք է հասանելի լինի գործատուի համար, այդ հանգամանքը կարգավորվելու է աշխատող-գործատու փոխադարձ համաձայնությամբ:
Հեռավար աշխատանքի իրականացման կարգն ու պայմանները, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ սարքավորումների, նյութերի կամ դրանց ձեռքբերման հետ կապված ծախսերի փոխհատուցման վերաբերյալ բոլոր հարցերը որոշվելու են գործատուի եւ աշխատողի գրավոր համաձայնությամբ: Կարգավորումները գործելու են ինչպես մասնավոր, այնպես էլ պետական հատվածի գործատուների համար:
Նախագծի վերաբերյալ տեղի է ունեցել հանրային քննարկում, ուսումնասիրվել է միջազգային փորձը, առաջարկներ են ստացվել պատգամավորներից:
Նախագծի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է, որ կավելանա հաշմանդամություն ունեցող, ինչպես նաեւ բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավումն աշխատանքներում: Փոխնախարարը հայտնել է, որ հեռավար աշխատանքն արդյունավետ է ե՛ւ աշխատողի, ե՛ւ գործատուի համար: «Երկու օրից ավելի տեւող հեռավար աշխատանքի արդյունավետությունը նվազում է»,-միջազգային փորձին անդրադառնալով՝ ասել է փոխնախարարը:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ստեփանյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, անդրադարձել հեռավար աշխատանքի կազմակերպման միջազգային փորձին, քաղաքացիների որոշ մտահոգությունների: Պատգամավորը պարզաբանել է, որ հեռավար աշխատանքի անցումը չի կարող բացասաբար անդրադառնալ ստաժի վրա, ինչպես նաեւ այն չի կարող հիմք լինել աշխատանքից ազատման:  Պատգամավորը հայտնել է, որ որոշ երկրների՝ հատկապես պետական կառույցներում հինգշաբթի եւ ուրբաթ կամ միայն ուրբաթ օրերին աշխատանքը կազմակերպվում է հեռավար ձեւաչափով, ինչի արդյունքում տնտեսվում է գազ, էլեկտրաէներգիա, ջուր եւ այլն:

Проект поправок в Трудовой кодекс РА предлагает четкие и гибкие процедуры организации удаленной (дистанционной) работы, благодаря чему у работодателей и работников появятся возможности для организации работы на не менее благоприятных условиях, с сохранением трудовых прав и гарантий, установленных для работников, чем работа на стационарных рабочих местах. Учитывая опыт разных стран, проект предлагает дать определение термину “удаленная работа”. Удаленная работа определяется как выполнение работником трудовых обязанностей без явки на рабочее место. 12 сентября, представляя вопрос в первом чтении в НС, об этом сообщил заместитель министра труда и социальных вопросов Р.Саргсян. По его пояснению, удаленную работу можно осуществлять только тогда, когда позволяет характер работы. Работник, выполняющий дистанционную работу, должен быть доступен для работодателя, что будет регулироваться по взаимному согласию работника и работодателя.
Порядок и условия осуществления дистанционной работы, а также все вопросы, связанные с компенсацией необходимого оборудования, материалов или затрат, связанных с их приобретением, решаются письменным соглашением работодателя и работника. Правила будут распространяться на работодателей как частного, так и государственного сектора.
По проекту проведено общественное обсуждение, изучен международный опыт, поступили предложения от депутатов.
В результате принятия проекта ожидается, что привлечение к работам инвалидов и высококвалифицированных специалистов увеличится. Замминистра отметил, что удаленная работа эффективна как для работника, так и для работодателя. "Эффективность удаленной работы продолжительностью более двух дней снижается", - сказал замминистра, ссылаясь на международный опыт.
Член Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Л.Степанян представила положительное заключение комиссии, коснулась международного опыта организации удаленной работы и некоторых опасений граждан. Депутат пояснил, что переход на дистанционную работу не может негативно повлиять на стаж и не может быть основанием для увольнения. Депутат сообщила, что в некоторых странах, особенно в госучреждениях, работа организуется удаленно по четвергам и пятницам или только по пятницам, в результате чего экономится газ, электричество, вода и т.д.