Նախատեսվող կարգավորումներն ուղղված են Քրեակատարողական ծառայության մասնագիտական համապատասխան ներուժ ունեցող կադրերի ներգրավմանը, ինչպես նաեւ նրանց սոցիալական ապահովության անհրաժեշտ մակարդակի սահմանմանը, որը կնպաստի քրեակատարողական համակարգն ավելի գրավիչ դարձնելուն՝ այդպիսով երաշխավորելով ինչպես թափուր հաստիքների համալրումը, այնպես էլ որակյալ կադրերի ներգրավումը:
«ՀՀ քրեակատարողական եւ պրոբացիայի ոլորտի 2019-2023 թվականների ռազմավարության իրականացման 2019-2023 թվականների միջոցառումների» ծրագրի 16-րդ կետով, ի թիվս այլնի, նախատեսված է «Քրեակատարողական ծառայության կադրային քաղաքականության վերանայում» միջոցառումը, որի իրականացման ուղղություններն են կադրերի ընտրության եւ առաջխաղացման հարցում գործուն մեխանիզմների սահմանումը:
Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը՝ սեպտեմբերի 12-ի ԱԺ հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը:
Նշվել է, որ առաջարկվում է ներդնել քրեակատարողական ծառայողների համար նոր ատեստավորման կարգ, որի միջոցով, ըստ հիմնական զեկուցողի, հնարավոր կլինի լուծել Քրեակատարողական ծառայությունում որակյալ կադրերի ներգրավման, ծառայողների վարձատրության պայմանների էական բարելավման խնդիրները, ինչպես նաեւ նախատեսվող այլ կարգավորումների շնորհիվ հնարավոր կլինի սահմանել եւ հստակեցնել ««Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» 2020 թվականի հունվարի 21-ի N ՀՕ-14-Ն օրենքի ընդունմամբ առաջացած՝ օրենքի գործնական կիրառման ընթացքում ի հայտ եկած, չկարգավորված եւ ոչ հստակ կարգավորված, իսկ առանձին դեպքերում՝ նաեւ տարընկալումների տեղիք տվող իրավահարաբերությունները:
Ըստ փոխնախարարի՝ համապատասխան պաշտոնում ատեստավորված եւ տվյալ պաշտոնի խմբի համար սահմանված չափով հավելավճար ստացող ծառայողներն ատեստավորվում են յուրաքանչյուր երեք տարին մեկ անգամ՝ հավելավճարի հաշվարկումը շարունակելու համար: Հավելավճարի հաշվարկումը շարունակելու նպատակով ատեստավորման համար դիմելու իրավունքը ծառայողի մոտ ծագում է նախորդ ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար հաշվարկելու իրավունքը ձեռք բերելու օրվանից երկու տարի հետո: Մրցույթի արդյունքներով առաջխաղացմամբ պաշտոնի նշանակված ծառայողը հավելավճար հաշվարկելու նպատակով ատեստավորման համար դիմում է պաշտոնի նշանակվելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արփինե Դավոյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունն ու գործընկերներին կոչ արել կողմ քվեարկել:

The designing regulations are directed to the involvement of the personnel with professional relevant potential of the Penitentiary Service, as well as the establishment of necessary level of the social security which will promote making the penitentiary system more attractive, thus guaranteeing the replenishment of vacancies and the engagement of qualified personnel.
The measure of the Penitentiary Service Personnel Policy Review is designed by Paragraph 16 of the Strategy Programme Implementation of RA Penitentiary Service and Probation Sphere for 2019-2023, and the definition of the functioning mechanisms of the choice and advancement are considered to be the directions of its implementation.
The RA Deputy Minister of Justice Levon Balyan said this presenting for debate the package of the drafts on Making Amendments and Addenda the law on Penitentiary Service and on Remuneration for Persons Holding State Positions and state Service Positions at the NA regular sitting on September 13.
It was noted that it is proposed to introduce a new attestation order for penitentiary employees, which, according to the key rapporteur, will enable the employees to essentially improve the remuneration conditions, as well as to establish and specify the non-regulated and non-distinct regulated legal relations caused by the adoption of the law of January 21, 2020 on Making Amendments and Addenda to the law on Penitentiary Service.
According to Deputy Minister, the employees receiving premium attested in the relevant position and in the amount established for the given position group once in three years for continuing the counting of the premium. To continue the calculation of the premium the employee thinks about right to apply for attestation after two years from the day of getting the right to calculation of the premium according to the previous attestation results. The employee appointed by the advancement according to the competition results applies after being appointed to the position during one year.
The co-rapporteur, the member of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Arpine Davoyan presented the endorsement of the Head Committee and called her colleagues to vote for it.