Հանդիպումներ Ստրասբուրգում
Հունիսի 28-ին ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանը մի քանի հան դիպումներ ունեցավ:
ԵԽ գլխավոր քարտուղա ր Թերի Դեւիսի հետ հանդիպման ընթացքում ՀՀ Աժ նախագահ, Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ սահմանադրության բարեփոխումների հանրաքվեից հետո ավելի քան 60 օրենքներում փոփոխություններ պետք է կատարվեն՝ համապատասխանեցման նպատակով, եւ արդեն իսկ տասը օրենքներում եղել են փոփոխություններ: Աշնանը Ընտրական օրենսգիրքը ընդունվելու համար ակտիվ աշխատանքներ են կատարվելու ամռանը: Պարոն Թորոսյանը կարեւորեց խորհրդարանում ու խորհրդարանից դուրս քաղաքական ուժերի հետ համերաշխության մթնոլորտի ձեւավորումը՝ 2007 թ. խորհրդարանական ընտրությունները ժողովրդավարական բոլոր չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու համար:
Պարոն Դեւիսը շնորհավորեց պարոն Թորոսյանին՝  Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ եւ կարեւորեց առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում խորհրդարանի աշխատանքի նշանակությունը՝ Հայաստանում ժողովրդավարական զարգացումների եւ մասնավորապես 2007 թ. խորհրդարանական ընտրությունների տեսակետից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց նաեւ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովում Ադրբեջանի պատվիրակության ագրեսիվ քաղաքականության խնդիրը. Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանը ստրասբուրգյան նստաշրջանները  կարեւորեց անդամ երկրների պարտավորություններին առնչվող, ինչպես նաեւ ընդհանուր հարցերի շուրջ համատեղ քննարկումների համար, մինչդեռ ադրբեջանական պատվիրակության անդամները ԵԽԽՎ ամբիոնը օգտագործում են հերյուրանքներ եւ կեղծիքներ տարածելու, Հայաստանին մտացածին մեղադրանքներ ներկայացնելու համար. մասնավորապես, այս անգամ բոլոր հարցերի քննարկումների ընթացքում ադրբեջանցի պատգամավորները բարձրացնում են Լեռնային Ղարաբաղի եւ հարակից շրջաններում կանաչ տարածքների հրդեհմանհարցը: Պարոն Թորոսյանը ներկայացրեց իրականությունը, ընդգծելով, որ մինչ ԼՂՀ ղեկավարությունը երկու շաբաթ առաջ դիմել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի օգնականի ներկայացուցչի գրասենյակ՝ համապատասխան դիտարկում անցկացնելու, իրավիճակը գնահատելու եւ կեղծ մեղադրանքները հերքելու համար, ադրբեջանցիները քաղաքական շոու են անում Ստրասբուրգում: Նման իրավիճակում այլեւս հնարավոր չի դառնում Հայաստանի պատվիրակության անդամներին հետ պահել պատասխան ելույթներից: Հերյուրանքների եւ կեղծ մեղադրանքների տարածումն անհարիր համարելով ԵԽ սկզբունքներին, պարոն Թորոսյանն առաջարկեց քայլեր ձեռնարկել այդ անառողջ իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ: Պարոն Դեւիսը համաձայնեց, որ իսկապես դա լուրջ խնդիր է եւ խոստացավ քայլեր ձեռնարկել:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ հայաստանյան մամուլում հրապարակված մի հարցազրույցի, որ անցկացրել է «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության թղթակիցը ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հետ հունիսի 8-ին: Պարոն Դեւիսը պարզաբանեց, որ լրագրողն իրեն դրդում է դատապարտող հայտարարություններ անելու, մասնավորապես. Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի տնտեսական շրջափակման վերաբերյալ, ինքը չունի անհրաժեշտ տվյալներ դա անելու համար: Պարոն Դեւիսը նաեւ խնդրեց իրեն տրամադրել հարցազրույցի տեքստը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ, ԵԽԽՎ Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանի, Ադրբեջանի ԵԽԽՎ պատվիրակության ղեկավար Սամադ Սեիդովի, ԵԽ ԼՂ հարցով ժամանակավոր հանձնաժողովի զեկուցող լորդ Ռասել-Ջոնսթոնի հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ 1416 բանաձեւի կիրառման հարցով ժամանակավոր հանձնաժողովի այցի ժամկետները Հայաստան, Ադրբեջան, Լեռնային Ղարաբաղ: ԵԽԽՎ բյուրոն հաստատել է հանձնաժողովի նոր կառուցվածքը, որը դեռեւս գարնանն առաջարկել էր պարոն Թորոսյանը, եւ այժմ բաղկացած է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատվիրակությունների ղեկավարներից, պատվիրակության անդամ մեկական ընդդիմադիր պատգամավորներից, երկու երկրների վերաբերյալ մոնիտորինգի հանձնաժողովի զեկուցողներից, ենթահանձնաժողովի նախագահ լորդ Ռասել- Ջոնսթոնից, անհայտ կորած անձանց վերաբերյալ տարածաշրջանային զեկույցի հեղինակ Լեո Պլատվոյետից: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հոկտեմբերի երկրորդ տասնօրյակին Երեւանում անցկացվելու է ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստ, իսկ նոյեմբերի երկրորդ տասնօրյակին Բաքվում՝ քաղաքական հարցերով հանձնաժողովի նիստ, նախնական պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց, որ ենթահանձնաժողովի այցը կկազմակերպվի հոկտեմբերի վերջին շաբաթվա ընթացքում:
Ժամանակավոր հանձնաժողովի այցը կունենա ճանաչողական բնույթ եւ հանդիպումները Հայաստանում, Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանում կծառայեն այդ նպատակին: Ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ լորդ Ռասել-Ջոնսթոնն առաջարկեց այցի ընթացքում քննարկել նաեւ խորհրդարանների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ համատեղ սեմինար անցկացնելու գաղափարը:
ԵԽԽՎ-ի Հայաստանում, Ադրբեջանում, Վրաստանում կորած անձանց հարցերով զեկուցող Լեո Պլատվոյետի հետ քննարկվեցին նրա վերջերս տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքները: ՀՀ ԱԺ նախագահ, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանը գոհունակություն հայտնեց, որ պարոն Պլատվոյետը համաձայնել էր այցի ընթացքում հանդիպել է ԼՂՀ հանձնաժողովի եւ անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող համապատասխան հասարակական կազմակերպություններից մեկի ղեկավարներին եւ տարածաշրջան այցի ժամանակ հարազատ է մնացել անհայտ կորածների խնդիրը չքաղաքականացնելու մոտեցմանը եւ պատրաստակամություն հայտնեց ըստ ամենայնի աջակցել զեկույցի բոլոր ջանքերին, որոնք ուղղված են այդ կարեւոր, մարդասիրական խնդրի լուծմանը: Անդրադառնալով պարոն Թորոսյանի՝ Երեւանում արված առաջարկությանը՝ այցելել ԼՂՀ՝ Լեո Պլատվոյետը նշեց, որ իր կարծիքով օգտակար կլինի այցելել Լեռնային Ղարաբաղ եւ Աբխազիա եւնա որոշել է ԵԽԽՎ փախստականների, միգրացիայի եւ ժողովրդագրության հանձնաժողովի նիստին ներկայացնել իր հաղորդումը այցի արդյունքների վերաբերյալ՝ առաջարկելով, որ հանձնաժողովը համաձայնություն տա ԼՂ եւ Աբխազիա այցելելու գաղափարին (ավելի ուշհանձնաժողովի նիստում այդ առաջարկությունն ընդունվեց):
Պարոն Պլատվոյետը առաջարկեց անհայտ կորած հայերի ցուցակները տրամադրել, որպեսզի փորձ արվի որոնումներ կազմակերպել Ադրբեջանում՝ գտնելով նրանց, ովքեր գուցե դեռ ողջ են:  Անհայտ կորածների որոնման աշխատանքներին աջակցելու նպատակով պարոն Պլատվոյետին առաջարկվեց Կարմիր խաչի հովանու ներքո ստեղծել աշխատանքային խումբ բոլոր կողմերի մասնակցությամբ, պարոն Պլատվոյետը առաջարկը ընդունեց:
Խոսքի ազատությունը եւ կրոնական հավատքի հարգումը հարցի քննարկման ժամանակ ելույթ ունեցավ Հայաստանի պատվիրակության անդամ Արտաշես Գեղամյանը՝ անդրադառնալով ցեղասպանությանը, Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակմանը, Թուրքիայում հայկական դպրոցների ծրագրերի վրա դրված սահմանափակումներին եւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ ամենայն հայոց կաթողիկոսի Թուրքիա այցի ժամանակ տեղի ունեցած խուլիգանական դրսեւորումներին՝ անընդունելի համարեց  այդ ամենը Եվրամիության անդամ դառնալու ձգտումներ ունեցող երկրի համար:
Ապօրինի միգրանտների եւ մարդու իրավունքների հարցի քննարկման ժամանակ լիագումար նիստում ելույթ ունեցավ Հայաստանի պատվիրակության անդամ Հերմինե Նաղդալյանը: Նա նշեց, որ միգրանտները եւ տեղահանված անձինք հաճախ հայտնվում են խոցելի վիճակում եւ հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության կարիք ունեն՝ ներառյալ քաղաքացիական ու քաղաքական, սոցիալական ու տնտեսական իրավունքները, միաժամանակ ներկայացրեց փախստականների նկատմամբ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում իրականացվող քաղաքականությունների մեծ տարբերությունը:

Встречи в Страсбурге
28 июня Председатель НС РА, руководитель делегации Армении в ПАСЕ Тигран Торосян имел несколько встреч в рамках летней сессии ПАСЕ.
В ходе встречи с Генеральным секретарем СЕ Терри Девисом Председатель НС РА, руководитель делегации Армении в ПАСЕ Тигран Торосян отметил, что после референдума по конституционной реформе предстоит внесение изменений в более чем 60 законах с целью приведения их в соответствие с Конституцией; в 10 законах изменения уже внесены. Летом будет проводиться активная работа для принятия осенью Избирательного кодекса. Г-н Торосян подчеркнул важность формирования в парламенте и за его пределами атмосферы солидарности политических сил для проведения парламентских выборов в соответствкии со всеми демократическими критериями.
Г-н Девис поздравил г-на Торосяна в связи с избранием его на должность Председателя НС РА и отметил важное значение работы парламента с точки зрения развития демократических процессов в год, предшествующий парламентским выборам 2007 года.
В ходе встречи также была обсуждена проблема агрессивной политики Азербайджана в Парламентской Ассамблее Совета Европы: руководитель армянской делегации Тигран Торсян отметил важность страсбургских заседаний для проведения совместных обсуждений вопросов в рамках обязательств стан-членов, а также общих вопросов, в то время как члены азербайджанской делегации использовали трибуну ПАСЕ для распространения клеветы и лжи с целью предъявления Армении вымышленных обвинений, в частности, в этот раз в ходе всех обсуждений азербайджанские депутаты поднимали вопрос поджогов зеленных территорий в Карабахе и прилегающих районах. Г-н Торосян представил реальность, подчеркивая, что две недели назад руководство НКР обратилось в офис представителя помощника действующего Председателя ОБСЕ  с просьбой о проведении соответствующего мониторинга по оценке положения и опровержении лживых обвинений, между тем как азербайджанцы устроили политическое шоу в Страсбурге. В такой ситуации стало уже невозможным сдерживать членов делегации Армении от ответных заявлений. Г-н Торопсян, считая распространение клеветы и ложных обвинений недостойными принципам СЕ, предложил предпринять шаги для исправления сложившейся нездоровой ситуации. Г-н Девис согласился, что эта проблема действительно является серьезной и пообещал предпринять меры.
В ходе встречи стороны также коснулись опубликованного 8 июня в армянской прессе интервью Генерального секретаря СЕ корреспонденту газеты телеканала ,,Еркир медиа”. Г-н Девис разъяснил, что журналист подстрекал его к осуждающим заявлениям, в частности, у него нет необходимых данных в отношение экономической блокады Армении со стороны Турции для того, чтобы сделать это. Г-н Девис также попросил передать ему текст интервью.
Во время встречи Председателя НС РА, руководителя делегации Армении в ПАСЕ Тиграна Торосяна, руководителя делегации Азербайджана в ПАСЕ Саммада Сеидова и председателя Временного комитета ПАСЕ по Нагорному Карабаху лорда Рассела-Джонстона были обсуждены сроки визита Временного комиссии по вопросу применения резолюции 1416 по нагорно-карабахскому конфликту в Армению, Азербайджан и Нагорный Карабах в рамках Минской группы ОБСЕ. Бюро ПАСЕ уже утвердило новую структуру Комиссии, которую предложил г-н Торосян еще весной, и сейчас она состоит из руководителей делегаций Армении и Азербайджана, одного оппозиционного члена из обеих делегаций, докладчиков Комиссии мониторинга по обеим странам, председатель Временного комитета по Нагорному Карабаху лорда Рассела-Джонстона и автора территориального доклада по вопросам без вести пропавших Лео Платвоета. Учитывая, что во второй декаде октября намечается заседание Комиссии мониторинга ПАСЕ в Ереване, а во второй декаде ноября будет проведено заседание Комиссии по политическим вопросам в Баку, была достигнута предварительная договоренность, что визит Временного комитета будет организован в ходе последней недели октября.
Визит Временного комитета будет носить ознакомительный характер, и встречи в Армении, Нагорном Карабахе и Азербайджане будут служить для этой цели. Председатель Временного комитета лорд Рассел-Джонстон предложил также обсудить в ходе визита идею проведения совместного семинара с представителями парламентов.
С докладчиком ПАСЕ по вопросам без вести пропавших лиц в Армении, Азербайджане и ГрузииЛео Платвоетом были обсуждены результаты его последнего визита в регион. Председатель НС РА, руководитель делегации Армении в ПАСЕ Тигран Торосян выразил удовлетворение, что г-н Платвоет согласился в ходе визита встретиться с руководителями Комиссии НКР и одной из соответствующих общественных организаций, занимающихся вопросами без вести пропавших лиц, и во время визита в регион остался верен позиции деполитизации проблемы без вести пропавших, и выразил готовность содействовать по мере возможности всем усилиям доклада, которые направлены на разрешение этой важной и гуманитарной проблемы. Коснувшись представленного г-н Торосяном в Ереване предложения посетить НКР, Лео Платвоет отметил, что по его мнению будет полезно посетить Нагорный Карабах и Абхазию, и он решил на заседании Комиссии ПАСЕ по вопросам беженцев, миграции и демократии представить свое сообщение по результатам визита, предложив, чтобы Комиссия дала согласие для осуществления этой идеи (позднее это предложение было принято на заседании Комиссии).
Г-н Платвоет предложил предоставить ему списки без вести пропавших армян, чтобы попытаться организовать поиски в Азербайджане тех из них, кто еще жив. С целью содействия работе по поискам без вести пропавших лиц, г-н Платвоету было предложено создать рабочую группу с участием всех сторон под эгидой Красного Креста. Г-н Платвоет принял это предложение. В ходе встречи были обсуждены и другие вопросы.
В время обсуждения вопроса о свободе слова и уважения свободы вероисповедания выступил член делегации Армении Арташес Гегамян: Геноцид армян, блокада Армении со стороны Турции, ограничения программ в армянских школах Турции и хулиганская выходка, имевшая место во время визита Католикоса Всех Армян Гарегина Второго в Турцию – все это неприемлемо для страны, стремящейся стать членом Евросоюза.
В пленарном заседании во время обсуждения вопроса о незаконных мигрантах и правах человека выступила член армянской делегации Эрмине Нагдалян. Она отметила, что мигранты и депортированные лица часто оказываются в уязвленном положении и больше чем когда-либо нуждаются в защите прав человека, включая гражданские, политические, социальные и экономические права. В то же время она представила большую разницу в политике, осуществляемой в отношение беженцев в Армении и Азербайджане.