Հայաստանի նպատակներից մեկը տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հասնելն է. Արուսյակ Ջուլհակյան
Սեպտեմբերի 14-ին տեղի են ունեցել ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցները: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր»  խմբակցության պատգամավորներից լրագրողը հետաքրքրվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կնքվելիք խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող բանակցություններով, որի առնչությամբ երեկ ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է, որ կողմերին դեռեւս չի հաջողվում առանցքային հարցերի շուրջ համաձայնության գալ:
Լրագրողը հետաքրքրվել է, թե արդյոք սա, ինչպես նաեւ  սահմանին ադրբեջանական զորքերի կուտակումները նշանակո՞ւմ են, որ բանակցությունները փակուղի են մտնում:
Խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանի խոսքով կողմերը բավականին բարդ գործընթացի մեջ են գտնվում երկար ժամանակ, եւ որեւէ մեկը չի ասել, որ խաղաղության  հարաբերությունների կարգավորման փաստաթուղթը հեշտ է տրվելու, քանի որ բազմաթիվ դրվագներում կողմերի մոտեցումները հեռու են իրարից: «Ճիշտ եք, հինգերորդ շրջափուլն է, որ առաջարկներով փոխանակվում ենք: Հիմա ստացել ենք Ադրբեջանի առաջարկները, դրանք կուսումնասիրվեն մեր կողմից,  գործընթացը շարունակվում է: Բանակցությունները  փակուղում չեն գտնվում, որքան էլ որ բարդ է իրավիճակը, եւ ինչպես ճշգրիտ նշեցիք՝ սահմանին  ադրբեջանական զորքերի կուտակումներ կան»,-ասել է նա:
Լրագրողը նաեւ հարցրել է, թե ինչպե՞ս է արձագանքել Ադրբեջանը հայկական կողմի առաջարկներին:
Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է, որ վերջին առաջարկների վերաբերյալ դեռեւս տեղեկություններ չկան: «Կան կետեր, որոնց շուրջ համաձայնության դեռեւս չենք կարողանում հասնել,  բայց շարունակում ենք բանակցել, քանի որ ասել  ենք, որ Հայաստանի  նպատակներից մեկը  տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հասնելն է: Չնայած  այն հանգամանքին, որ բարդություններ են առաջանում, որ բանակցությունների մյուս կողմը՝ Ադրբեջանը,  միշտ չէ, որ կառուցողական է լինում, շատ հաճախ ապակառուցողական է  լինում՝ մենք չպետք է մեր նպատակներից շեղվենք, եւ պետք է շարունակենք աշխատանքները խաղաղության եւ կայունության հասնելու ուղղությամբ, եւ այդ աշխատանքները շատ դեպքերում պետք է ծավալենք մեր միջազգային գործընկերների հետ»,-ընդգծել է նա:
Հարց է հնչել Լաչինի միջանցքի բացման վերաբերյալ: Արուսյակ Ջուլհակյանի խոսքով Հայաստանը շարունակում է պնդել, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի:  «Հայաստանի Հանրապետությունը նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ստորագրած կողմ է, եւ մենք մեր ստորագրության տերն ենք: Հետեւաբար, Հայաստանը շարունակում է պնդել եւ շարունակելու է պնդել Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղությամբ ազատ տեղաշարժի հարցում: Այդ առումով մենք աշխատում ենք մեր բոլոր միջազգային գործընկերների հետ: Շարունակելու ենք այդ ուղղությամբ կիրառել թե՛ քաղաքական, թե՛ իրավական գործիքակազմերը: Գիտեք, որ միջազգային երկու դատական ատյաններից  արդեն ունենք  մի քանի միջանկյալ որոշումներ, եւ շարունակելու ենք այդ ուղղությամբ աշխատանքները»,-նշել է պատգամավորը:
Աղդամի ճանապարհի բացմանն առնչվող հարցի կապակցությամբ էլ  պատգամավորները, հղում անելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, նշել են, որ դրա վերաբերյալ քննարկումներն ու որոշումները Հայաստանի տիրույթում չեն, ուստի այդ հարցը պետք է ուղղել  ԼՂ իշխանություններին: Փաստաթղթում պարզ գրված է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է գտնվի ռուսական  խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո, եւ Ադրբեջանն էլ պետք է ապահովի երկու ուղղություններով ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով:
Անդրադառնալով պայմանագրի շուրջ տարաձայնությունների վերաբերյալ հարցին՝ Արթուր Հովհաննիսյանը նշել է, որ հիմնական, ամենագլխավոր  կետերը վերաբերում են փոխադարձաբար միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչմանը, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների եւ անվտանգության իրացմանը, ՀՀ-ի ինքնիշխանության եւ սուվերենության պահպանմանը: «Սրա տակ կան, բնականաբար,  բացվածքներ, դետալներ, որոնց մասին այս պահին հրապարակային խոսելու կարիք չկա»,-ասել է նա: Արթուր Հովհաննիսյանը նշել է, որ   խաղաղության պայմանագրում պետք է հստակ մեխանիզմներ եւ երաշխիքներ լինեն, որոնք կապահովեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: «Դուք գիտեք, որ փոխադարձաբար պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի ղեկավարի  միջեւ տարածքային ամբողջականության ճանաչելու մասին, բայց մինչեւ այս պահն այդ պայմանավորվածությունը կյանքի չի կոչվել»,-պարզաբանել է նա:

On September 14, the briefings following the NA regular sitting were held. The journalist inquired from the deputies of the NA Civil Contract Faction about the ongoing negotiations around the Peace Treaty to be signed between Armenia and Azerbaijan, and regarding that yesterday the RA Foreign Minister said that the sides do not still succeed to come to an agreement on the key issues.
The journalist inquired if this, as well as the accumulations of the Azerbaijani troops mean that the negotiations are entering into deadlock.
According to the Secretary of the Faction Artur Hovhannisyan, the sides are in rather hard process for a long time, and nobody has said that the document of the regulation of the peace relations will not be easy, as in numerous episodes the approaches of the sides are far from each other. “You are right: it is the fifth phase that we exchange with proposals. We have received the proposals of Azerbaijan, they will be studied by us, the process continues. The negotiations are in deadlock, as the situation is hard, and you mentioned correctly, there are accumulations of the Azerbaijani troops on the border,” he said.
The journalist also asked how Azerbaijan responded to the proposals of the Armenian side.
Arusyak Julhakyan noted that there is still no information on recent proposals. “There are paragraphs on which we cannot still reach, nut we continue negotiating, as we have said that one of the goals of Armenia is to reach peace and stability in the region. Despite the fact that complications arise that the other side of the negotiations, Azerbaijan, is not always constructive, very often it is deconstructive: we should not deviate from our goals, and we should continue the work in reaching peace and stability, and in many cases the work should be done with our international colleagues,” he underlined.
A question was raised on the opening of the Lachin Corridor. According to Arusyak Julhakyan, Armenia continues insisting that the Lachin Corridor should be unblocked. “The Republic of Armenia is a signing party of November 9 Statement, and we are owner of our signature. Therefore, Armenia continues insisting on free movement through the Lachin Corridor in two directions. In that respect, we work with all our international colleagues. We’ll carry on using political and legal toolkits. You know that we already have several interim decisions from the international two judicial instances, and we’ll carry on the work in that direction,” the MP noted.
With regards to the issues on the opening of Aghdam Road, quoting the November 9 Trilateral Statement, noted that the debates and decisions on it are not related to Armenia, thus you should direct that question to the authorities of Nagorno Karabakh. It is clearly written in the document that the Lachin Corridor should be under the control of the Russian peacekeeping troops.
Touching upon the issue on the disagreements around the Treaty, Artur Hovhannisyan mentioned that the main, most important paragraphs refer to mutually recognizing each other’s territorial integrity, the execution of the rights and security of Nagorno Karabakh people, the preservation of sovereignty of the Republic of Armenia. “Regarding this there are gaps, details on which there is no need for publicly speak at this moment,” he said. Artur Hovhannisyan mentioned that in the Peace Treaty there should be distinct mechanisms and guarantees, which would ensure the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia. “You know that mutually agreement was reached on recognizing territorial integrity between the Prime Minister of Armenia and the Head of Azerbaijan, but until this moment that agreement was not realized,” he clarified.