Հայաստանի նպատակներից մեկը տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հասնելն է. Արուսյակ Ջուլհակյան
Սեպտեմբերի 14-ին տեղի են ունեցել ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցները: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր»  խմբակցության պատգամավորներից լրագրողը հետաքրքրվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կնքվելիք խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող բանակցություններով, որի առնչությամբ երեկ ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է, որ կողմերին դեռեւս չի հաջողվում առանցքային հարցերի շուրջ համաձայնության գալ:
Լրագրողը հետաքրքրվել է, թե արդյոք սա, ինչպես նաեւ  սահմանին ադրբեջանական զորքերի կուտակումները նշանակո՞ւմ են, որ բանակցությունները փակուղի են մտնում:
Խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանի խոսքով կողմերը բավականին բարդ գործընթացի մեջ են գտնվում երկար ժամանակ, եւ որեւէ մեկը չի ասել, որ խաղաղության  հարաբերությունների կարգավորման փաստաթուղթը հեշտ է տրվելու, քանի որ բազմաթիվ դրվագներում կողմերի մոտեցումները հեռու են իրարից: «Ճիշտ եք, հինգերորդ շրջափուլն է, որ առաջարկներով փոխանակվում ենք: Հիմա ստացել ենք Ադրբեջանի առաջարկները, դրանք կուսումնասիրվեն մեր կողմից,  գործընթացը շարունակվում է: Բանակցությունները  փակուղում չեն գտնվում, որքան էլ որ բարդ է իրավիճակը, եւ ինչպես ճշգրիտ նշեցիք՝ սահմանին  ադրբեջանական զորքերի կուտակումներ կան»,-ասել է նա:
Լրագրողը նաեւ հարցրել է, թե ինչպե՞ս է արձագանքել Ադրբեջանը հայկական կողմի առաջարկներին:
Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է, որ վերջին առաջարկների վերաբերյալ դեռեւս տեղեկություններ չկան: «Կան կետեր, որոնց շուրջ համաձայնության դեռեւս չենք կարողանում հասնել,  բայց շարունակում ենք բանակցել, քանի որ ասել  ենք, որ Հայաստանի  նպատակներից մեկը  տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հասնելն է: Չնայած  այն հանգամանքին, որ բարդություններ են առաջանում, որ բանակցությունների մյուս կողմը՝ Ադրբեջանը,  միշտ չէ, որ կառուցողական է լինում, շատ հաճախ ապակառուցողական է  լինում՝ մենք չպետք է մեր նպատակներից շեղվենք, եւ պետք է շարունակենք աշխատանքները խաղաղության եւ կայունության հասնելու ուղղությամբ, եւ այդ աշխատանքները շատ դեպքերում պետք է ծավալենք մեր միջազգային գործընկերների հետ»,-ընդգծել է նա:
Հարց է հնչել Լաչինի միջանցքի բացման վերաբերյալ: Արուսյակ Ջուլհակյանի խոսքով Հայաստանը շարունակում է պնդել, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի:  «Հայաստանի Հանրապետությունը նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ստորագրած կողմ է, եւ մենք մեր ստորագրության տերն ենք: Հետեւաբար, Հայաստանը շարունակում է պնդել եւ շարունակելու է պնդել Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղությամբ ազատ տեղաշարժի հարցում: Այդ առումով մենք աշխատում ենք մեր բոլոր միջազգային գործընկերների հետ: Շարունակելու ենք այդ ուղղությամբ կիրառել թե՛ քաղաքական, թե՛ իրավական գործիքակազմերը: Գիտեք, որ միջազգային երկու դատական ատյաններից  արդեն ունենք  մի քանի միջանկյալ որոշումներ, եւ շարունակելու ենք այդ ուղղությամբ աշխատանքները»,-նշել է պատգամավորը:
Աղդամի ճանապարհի բացմանն առնչվող հարցի կապակցությամբ էլ  պատգամավորները, հղում անելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, նշել են, որ դրա վերաբերյալ քննարկումներն ու որոշումները Հայաստանի տիրույթում չեն, ուստի այդ հարցը պետք է ուղղել  ԼՂ իշխանություններին: Փաստաթղթում պարզ գրված է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է գտնվի ռուսական  խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո, եւ Ադրբեջանն էլ պետք է ապահովի երկու ուղղություններով ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով:
Անդրադառնալով պայմանագրի շուրջ տարաձայնությունների վերաբերյալ հարցին՝ Արթուր Հովհաննիսյանը նշել է, որ հիմնական, ամենագլխավոր  կետերը վերաբերում են փոխադարձաբար միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչմանը, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների եւ անվտանգության իրացմանը, ՀՀ-ի ինքնիշխանության եւ սուվերենության պահպանմանը: «Սրա տակ կան, բնականաբար,  բացվածքներ, դետալներ, որոնց մասին այս պահին հրապարակային խոսելու կարիք չկա»,-ասել է նա: Արթուր Հովհաննիսյանը նշել է, որ   խաղաղության պայմանագրում պետք է հստակ մեխանիզմներ եւ երաշխիքներ լինեն, որոնք կապահովեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: «Դուք գիտեք, որ փոխադարձաբար պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի ղեկավարի  միջեւ տարածքային ամբողջականության ճանաչելու մասին, բայց մինչեւ այս պահն այդ պայմանավորվածությունը կյանքի չի կոչվել»,-պարզաբանել է նա:

14 сентября состоялись брифинги по итогам очередных заседаний НС. Журналист поинтересовался у депутатов фракции "Гражданский пакт" ходом переговоров по мирному договору, который будет подписан между Арменией и Азербайджаном, в связи с чем министр иностранных дел РА заявил вчера, что сторонам до сих пор не удается прийти к согласию по ключевым вопросам.
Корреспондент поинтересовался, означает ли это, а также скопление азербайджанских войск на границе, что переговоры заходят в тупик.
По словам секретаря фракции А.Ованесяна, стороны уже давно находятся в довольно сложном процессе, и никто не говорил, что документ по урегулированию мирных отношений дастся легко, поскольку подходы сторон далеки от друг друга во многих аспектах. "Вы правы, мы обмениваемся предложениями уже пятый раунд. Сейчас мы получили предложения Азербайджана, они будут нами изучены, процесс продолжается. Переговоры не зашли в тупик, какой бы сложной ни была ситуация, и, как вы точно отметили, на границе есть скопления азербайджанских войск", - сказал он.
Журналист также поинтересовался, как отреагировал Азербайджан на предложения армянской стороны.
А.Джулакян отметила, что информации о последних предложениях пока нет. “Есть моменты, по которым до сих пор не можем прийти к согласию, но мы продолжаем переговоры, потому что говорили, что одна из целей Армении – достижение мира и стабильности в регионе. Несмотря на то, что возникают осложнения, другая сторона переговоров – Азербайджан – не всегда конструктивна, а зачастую деструктивна, мы не должны отклоняться от наших целей, должны продолжать работать над достижением мира и стабильности, и что во многих случаях должны проводить работу с нашими международными партнерами", - подчеркнула депутат.
По заданному вопросу об открытии Лачинского коридора А.Джулакян подчеркнула, что Армения продолжает настаивать на разблокировании коридора. "Республика Армения является стороной, подписавшей заявление от 9 ноября, и мы ответственны за нашу подпись. Поэтому Армения продолжает настаивать и будет продолжать настаивать на свободном передвижении по Лачинскому коридору в обоих направлениях. В этом плане работаем со всеми нашими международными партнерами. Мы продолжим использовать как политические, так и правовые инструменты в этом направлении. Вы знаете, что у нас уже есть несколько промежуточных решений двух международных судов, и мы продолжим работу в этом русле", - отметила она.
Касаясь трехстороннего заявления от 9 ноября, депутаты отметили, что обсуждения и решения по поводу открытия Агдамской дороги не входят в компетенцию Армении, поэтому этот вопрос следует адресовать властям Нагорного Карабаха. В документе четко указано, что Лачинский коридор должен находиться под контролем российских миротворческих войск, а Азербайджан должен обеспечить свободное передвижение в обоих направлениях через Лачинский коридор.
Касаясь вопроса о разногласиях по поводу договора, А.Ованесян отметил, что основные, наиболее важные моменты касаются взаимного признания территориальной целостности друг друга, реализации прав и безопасности народа Нагорного Карабаха, сохранения суверенитета Республики Армения. "Естественно, есть лазейки, детали, о которых сейчас нет необходимости говорить публично", - добавил он. Депутат отметил, что мирное соглашение должно иметь четкие механизмы и гарантии, обеспечивающие территориальную целостность и суверенитет РА. "Вы знаете, что между премьер-министром Армении и лидером Азербайджана была достигнута обоюдная договоренность о признании территориальной целостности, но до сих пор эта договоренность не претворяется в жизнь", - пояснил А.Ованесян.