Սեպտեմբերի 14-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը ներկայացրել է իր դիտարկումները ներքաղաքական եւ տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ:
Նրա հավաստմամբ Լեռնային Ղարաբաղն ու այնտեղ ապրող մեր հայրենակիցներն այս պահին կյանքի եւ մահվան կռիվ են տալիս, այնտեղ հումանիտար վիճակն իսկապես օրհասական է, ճգնաժամն էլ ավելի է խորացել, մարդիկ ուղղակի հանապազօրյա հացի խնդիր ունեն: Թագուհի Թովմասյանը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում կրթական տարին սկսել է, բայց երեխաները հագուստ եւ կոշիկ ձեռք բերելու խնդիր ունեն:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին ԼՂ խնդրի վերաբերյալ՝ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը փաստել է. «Մենք պետք է դարձնենք ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը թիվ մեկ թեման, եւ սա պետք է դառնա բանակցային լուրջ հարց: Այստեղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ունի լուրջ անելիք, եւ այստեղ հայկական փաստարկները շատ ավելին են»: Ըստ Թագուհի Թովմասյանի՝ ԼՂ ժողովուրդը չի կարող Ադրբեջանի կազմում խաղաղ ապրել:
Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ սեպտեմբերի 17-ին կայանալիք Երեւանի ավագանու ընտրություններին, կարծիք հայտնել, որ անհավասար մրցակցային պայմաններ են ստեղծված: «Այս մասին ես բարձրաձայնել եմ միջազգային իմ գործընկերների հետ հանդիպումների ժամանակ, նաեւ գրավոր ձեւաչափով եմ տեղեկացրել, որպեսզի նրանք իմանան, որ իշխանությունները վաղուց հրաժարվել են իրենց հռչակած արժեքներից»,- ասել է Թագուհի Թովմասյանը:

14 сентября на парламентском брифинге депутат от фракции НС "Честь имею" Т.Товмасян представила свои наблюдения и взгляды на внутриполитическую ситуацию и региональные проблемы.
По ее заверению, Нагорный Карабах и проживающие там наши соотечественники в данный момент борются не на жизнь, а на смерть, гуманитарная ситуация действительно роковая – кризис углубился, у людей проблема с хлебом насущным. Т.Товмасян добавила, что в НК начался учебный год, но у детей есть проблемы с покупкой одежды и обуви.
Отвечая на вопрос журналиста о проблеме НК, депутат фракции "Честь имею" заявила: “Осуществление права народа Нагорного Карабаха на самоопределение мы должны сделать темой номер один, и это должно стать серьезным переговорным вопросом. Премьер-министру Н.Пашиняну здесь предстоит серьезная работа, и здесь налицо еще много армянских аргументов”. По мнению Т.Товмасян, народ НК не может мирно жить в составе Азербайджана.
Депутат коснулась также выборов в Совет старейшин Еревана, которые состоятся 17 сентября, выразив мнение, что созданы неравные конкурентные условия. "Я говорила об этом во время встреч с моими международными коллегами, информировала их также в письменном формате, чтобы они знали, что власти давно отказались от своих декларированных ценностей", - подчеркнула Т.Товмасян.