Սեպտեմբերի 14-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը ներկայացրել է իր դիտարկումները ներքաղաքական եւ տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ:
Նրա հավաստմամբ Լեռնային Ղարաբաղն ու այնտեղ ապրող մեր հայրենակիցներն այս պահին կյանքի եւ մահվան կռիվ են տալիս, այնտեղ հումանիտար վիճակն իսկապես օրհասական է, ճգնաժամն էլ ավելի է խորացել, մարդիկ ուղղակի հանապազօրյա հացի խնդիր ունեն: Թագուհի Թովմասյանը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում կրթական տարին սկսել է, բայց երեխաները հագուստ եւ կոշիկ ձեռք բերելու խնդիր ունեն:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին ԼՂ խնդրի վերաբերյալ՝ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը փաստել է. «Մենք պետք է դարձնենք ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը թիվ մեկ թեման, եւ սա պետք է դառնա բանակցային լուրջ հարց: Այստեղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ունի լուրջ անելիք, եւ այստեղ հայկական փաստարկները շատ ավելին են»: Ըստ Թագուհի Թովմասյանի՝ ԼՂ ժողովուրդը չի կարող Ադրբեջանի կազմում խաղաղ ապրել:
Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ սեպտեմբերի 17-ին կայանալիք Երեւանի ավագանու ընտրություններին, կարծիք հայտնել, որ անհավասար մրցակցային պայմաններ են ստեղծված: «Այս մասին ես բարձրաձայնել եմ միջազգային իմ գործընկերների հետ հանդիպումների ժամանակ, նաեւ գրավոր ձեւաչափով եմ տեղեկացրել, որպեսզի նրանք իմանան, որ իշխանությունները վաղուց հրաժարվել են իրենց հռչակած արժեքներից»,- ասել է Թագուհի Թովմասյանը:

During the parliamentary briefings on September 14, the deputy of the RA NA With Honor Faction Taguhi Tovmasyan presented her observations and views on the internal political situation and regional problems.
According to her, Nagorno-Karabakh and our compatriots living there are fighting for life at the moment, the humanitarian situation is really terrible there, the crisis has deepened, people just have a problem of daily bread. Taguhi Tovmasyan added that the academic year has started in Nagorno-Karabakh, but the children have a problem of buying clothes and shoes.
Responding to the journalist’s question about the Nagorno-Karabakh issue, the deputy of With Honor Faction stated. “We should make the implementation of the right of self-determination of the people of Nagorno Karabakh the number one topic, and this should become a serious issue for negotiation. The Prime Minister Nikol Pashinyan has serious work to do here, and the arguments of Armenia are more here.” According to Taguhi Tovmasyan, the people in Nagorno Karabakh cannot live peacefully within Azerbaijan.
The MP also referred to the elections of Yerevan Council of Elders to be held on September 17, expressing her opinion that unequal competitive conditions have been created. “I spoke about this during the meetings with my international colleagues, and I also informed them in written format so that they know the authorities have discarded their declared values long ago,” Taguhi Tovmasyan said.