Գեւորգ Պապոյանն ու Դավիթ Առաքելյանը խորհրդարանում ընդունել են Հյուսիսային Մակեդոնիայի պետական աուդիտի եւ հանրային եկամուտների գրասենյակների պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն ու ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը սեպտեմբերի 18-ին խորհրդարանում ընդունել են Հյուսիսային Մակեդոնիայի պետական աուդիտի եւ հանրային եկամուտների գրասենյակների պատվիրակությանը:
Գեւորգ Պապոյանն ու Դավիթ Առաքելյանը բարձր են գնահատել համագործակցությունն ու գոհունակությամբ ընդգծել այն հանգամանքը, որ  ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի միջոցով փորձի փոխանակման հնարավորություն է ընձեռվում:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է ՀՀ խորհրդարանի կազմը, մարմինները, աշխատանքի հիմնական ուղղություններն ու ոլորտները: Գեւորգ Պապոյանը մանրամասնել է 12 մշտական հանձնաժողովների վերահսկողական ոլորտային գործունեությունը՝ նշելով, որ բյուջետային բնագավառում ամբողջական վերահսկողական գործառույթն իրականացնում է իր գլխավորած հանձնաժողովը:
Շնորհանդեսի ընթացքում հանձնաժողովի նախագահն ԱԺ վերահսկողական գործառույթների համատեքստում բարձր է գնահատել Հաշվեքննիչ պալատի գործունեությունը, երկու ինստիտուտների համագործակցված աշխատանքն ու հայտնել, որ Հաշվեքննիչ պալատի եզրակացությունն օգնում է խորհրդարանականներին գնահատել տարեկան բյուջեի ծախսերի արդյունավետությունը: Բանախոսն անդրադարձել է իր ղեկավարած հանձնաժողովի գործունեությանը, Բյուջետային գրասենյակի կատարած աշխատանքին, ինչպես նաեւ ներկայացրել է բյուջեի կազմման գործընթացի առանձնահատկությունները՝ բյուջեի ներկայացման, ընդունման եւ հաստատման փուլերը, բյուջետային կատարողականի քննարկումները:
Հյուսիսային Մակեդոնիայի պատվիրակության ներկայացուցիչները հարցեր են ուղղել ՀՀ խորհրդարանականներին, որոնք վերաբերել են տարեկան բյուջեի չափին, բյուջետային փաստաթղթի նախնական քննարկումներին, դրա հաստատման կամ մերժման արդյունքում առաջացող հետեւանքներին:
Այցի շրջանակում հյուրերը եղել են նաեւ ԱԺ թանգարանում, նիստերի դահլիճում, ծանոթացել շենքային պայմաններին: Նրանք եղել են նաեւ Կոզեռնի հանգստարանի ննջեցյալների եւ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողների մոտ:

Г.Папоян и Д.Аракелян приняли в парламенте делегацию Офиса государственного аудита и государственных доходов Северной Македонии
18 сентября председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Д.Аракелян приняли в парламенте делегацию Офиса государственного аудита и государственных доходов Северной Македонии.
Г.Папоян и Д.Аракелян высоко оценили сотрудничество и с удовлетворением отметили, что благодаря Программе развития ООН предоставляется возможность обмена опытом.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам представил состав, органы, основные направления и сферы деятельности парламента Армении. Г.Папоян подробно остановился на контрольной функции 12 постоянных комиссий, отметив, что возглавляемая им комиссия полностью выполняет указанную работу в бюджетной сфере.
В ходе презентации, в контексте надзорных функций НС, председатель комиссии высоко оценил деятельность Аудиторской палаты (АП), совместную работу двух институтов и отметил, что заключение АП помогает парламентариям оценить эффективность расходов годового бюджета. Докладчик также коснулся деятельности возглавляемой им комиссии, особенностей процесса подготовки бюджета.
Представители делегации Северной Македонии поинтересовались у парламентариев РА размером годового бюджета, предварительными обсуждениями бюджетного документа, последствиями его одобрения или отклонения.
В рамках визита гости также посетили музей НС, зал заседаний, ознакомились с условиями административного здания парламента. Они также побывали у мемориалов упокоения усопших Козерн и жертв злодеяния 27 октября.