Վիետնամում՝ Հանոյում, անցկացվող Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ պատգամավորների 9-րդ գլոբալ համաժողովին մասնակցել է աշխարհի 179 երկիր: Կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հասմիկ Հակոբյանը խորհրդարանականներին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակը:
«Մենք՝ որպես երիտասարդ խորհրդարանականներ, հավաքվել ենք՝ մասնակցելու քննարկումների, որոնք կարեւոր նշանակություն ունեն մեզնից յուրաքանչյուրի համար:
Ներկայումս մարդկային արարումներն ամբողջովին ձեւավորվում են թվային վերափոխման եւ նորարարության միջոցների շնորհիվ՝ դրանք անփոխարինելի դարձնելով մեր առօրյա կյանքում եւ մասնագիտական ոլորտում: Այս նստաշրջանին մասնակցելով՝ մենք ուշադրությունն ուղղում ենք մշակութային բազմազանության խթանման կարեւորագույն թեմային՝ որպես կայուն զարգացման հիմքում ընկած հիմնարար հենասյուն:
Այսօր մշակութային բազմազանության իրացումը մնում է դժվար հասանելի նպատակ բազմաթիվ տարածաշրջաններում, մասնավորապես՝ հակամարտությունների գոտիներում: Դրա օրինակներից մեկն է Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող հակամարտությունը, որտեղ բնակչությունը զրկված է կրթության հիմնարար իրավունքից: Հետեւաբար, հրամայական է, որ մենք ընդգծենք բոլորի համար կրթության համընդհանուր հասանելիության ապահովման կարեւորությունը նույնիսկ նման դժվարին հանգամանքներում:
Covid-19-ից հետո ավելի ու ավելի դժվար է դարձել կրթությունը պատկերացնել առանց թվային տեխնոլոգիաների ինտեգրման:
Ցավոք, իրադրությունն ավելի է սրվում Ղարաբաղում բնակվող 20.000 սովորողների համար, որտեղ նրանց հասանելիությունն այս կարեւոր թվային ռեսուրսներին սահմանափակված է Ադրբեջանի կողմից:
Ցավով եմ հայտնում այն մտահոգող փաստը, որ 2022 թվականի դեկտեմբերից սկսած արդեն ինը երկար ամիսներ Ադրբեջանը շրջափակման է ենթարկել 120.000 էթնիկ հայերի՝ զրկելով նրանց կենսական անհրաժեշտության սնունդից, առաջին անհրաժեշտության դեղորայքից եւ վառելիքից: Ավելին, այդ մարդիկ դիմանում են գազի, էլեկտրաէներգիայի եւ ինտերնետ ծառայությունների պարբերական ընդհատումներին: Այս իրավիճակը ոչ միայն կրթության իրավունքի լուրջ խախտում է, այլ նաեւ խաթարում է կայուն զարգացման եւ մշակութային բազմազանության սկզբունքները:
Թվային վերափոխման այս դարաշրջանում, երբ տեղեկատվությունը հասանելի է համընդհանուր մասշտաբով, հուսահատեցնող է Լեռնային Ղարաբաղի երիտասարդության կայուն զարգացման խոչընդոտին ականատես լինելը:
Սա իրականություն է ժամանակակից աշխարհում, որը միջազգային ուշադրության, կարեկցանքի եւ հավաքական գործողությունների կոչ է անում՝ այս անարդարությունը շտկելու եւ տուժածների ապագան պաշտպանելու համար»,- նշել է Հասմիկ Հակոբյանը:

В 9-й Глобальной конференции молодых депутатов Межпарламентского союза (МПС), прошедшей в Ханое (Вьетнам), приняли участие 179 стран мира. Член делегации НС РА А.Акопян представила парламентариям текущую ситуацию в Нагорном Карабахе.
“Мы, как молодые парламентарии, собрались, чтобы принять участие в обсуждениях, имеющих важное значение для каждого из нас.
В настоящее время инициативы человека полностью формируются посредством цифровой трансформации и инноваций, что делает их незаменимыми в нашей повседневной жизни и профессиональной сфере. Участвуя в этой сессии, мы концентрируемся на важной теме продвижения культурного разнообразия как фундаментальной основы устойчивого развития.
Сегодня реализация культурного разнообразия остается труднодостижимой целью во многих регионах, в частности в зонах конфликтов. Один из примеров – продолжающийся   конфликт в Нагорном Карабахе, где население лишено основополагающего права на образование. Поэтому крайне важно подчеркнуть необходимость обеспечения всеобщего доступа к образованию для всех, даже в столь сложных обстоятельствах.
После Covid-19 становится все труднее представить образование без интеграции цифровых технологий.
Увы, ситуация еще более усугубляется для проживающих в Карабахе 20.000 учащихся, где их доступ к этим важным цифровым ресурсам ограничен Азербайджаном.
С сожалением сообщаю о тревожном факте: начиная с декабря 2022 г., в течение уже девяти долгих месяцев, Азербайджан держит в осаде 120 тысяч этнических армян, лишая их жизненно необходимых еды, лекарств и топлива. Более того, эти люди терпят периодические перебои с газом, электричеством и интернетом. Подобная ситуация является не только серьёзным нарушением права на образование, но и подрывает принципы стабильного развития и культурного разнообразия.
В эпоху цифровой трансформации, когда информация доступна в глобальном масштабе, прискорбно быть свидетелем препон на пути устойчивого развития молодежи Нагорного Карабаха.
Эта реальность современного мира требует международного внимания, сострадания и коллективных действий – для устранения несправедливости и защиты грядущего пострадавших", - отметила А.Акопян.