Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են չեխ գործընկերների հետ
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները սեպտեմբերի 19-ին հանդիպել են Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նախագահ Յանա Կրուտակովայի գլխավորած պատվիրակության անդամների  հետ:
Մինչ ոլորտային հարցերի  քննարկմանն անցնելը, Վահե Ղալումյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին՝ նշելով, որ Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 2020 թվականի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, արդեն տեւական ժամանակ փակ է պահում Լաչինի միջանցքը: Դրա հետեւանքով շուրջ 120 հազար մարդ զրկված է ամենօրյա օգտագործման ապրանքներից եւ սննդից:
Հանձնաժողովի նախագահը նաեւ հայտնել է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ից  Ադրբեջանի զինուժը, խախտելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը, ապօրինի ներխուժել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Նշվել է, որ  Հայաստանը հավատարիմ է իր որդեգրած քաղաքականությանը՝ ուղղված տարածաշրջանում երկարատեւ եւ կայուն խաղաղության հաստատմանը՝ այդ հարցում  ակնկալելով միջազգային գործընկերների  աջակցությունը:
Անդրադառնալով օրակարգային հարցերի քննարկմանը՝ հանձնաժողովի անդամները կարեւորել են Չեխիայի հետ երկկողմ եւ բազմակողմ կապերի ամրապնդումը՝ այդ հարցում կարեւոր հարթակ դիտարկելով խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափը:
Հայ պատգամավորները վստահություն են հայտնել, որ չեխ գործընկերների այցը կնպաստի համագործակցության խորացմանն ու ամրապնդմանը: Նրանք հետաքրքրվել են ոլորտային մի շարք հարցերի վերաբերյալ Չեխիայի օրենսդրությամբ ու փորձով, մասնավորապես աղբահանության ու աղբի վերամշակման հարցում փորձի փոխանակմամբ:
Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի Շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նշել՝ հասկանում են այն դժվարին իրավիճակը, որում հայտնվել է մեր տարածաշրջանը՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ:
Չեխ պատգամավորն անդրադարձել է բնապահպանության ոլորտում հայ գործընկերների հետ  իրականացված ծրագրին, ներկայացրել աղբի վերամշակման գործում Չեխիայի փորձն ու օրենսդրական մի շարք կարգավորումներ՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել ոլորտային հանձնաժողովների համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը սեպտեմբերի 19-ին հանդիպել է Կոպերնիկուս Բեռլին հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվող «Երիտասարդները գործելիս` խաղաղաշինության, հակամարտությունների կարգավորման եւ աշխատանքի տեղավորման հմտությունների խթանում» ծրագ...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 19-ին հրավիրել է արտահերթ նիստ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ այսօր Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետ: Հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանն այսօր՝ ժամը 13:00-ից հետո լայնածավալ ագրեսիայի է սկսել...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի թեմայով արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում կկայանա արտահերթ նիստ
Սեպտեմբերի 19-ին՝ ժամը 16:30-ին, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ տեղի կունենա՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետ: ...
Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 19-ին հանդիպել է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նախագահ Յանա Կրուտակովայի գլխավորած պատվիրակությանը: «Հայաստանը մեծապես արժեւորում է Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումն ինչպես երկկողմ,...
Հայաստանի եւ Չեխիայի միջեւ առկա է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն. Լիլիթ Կիրակոսյան
Հայաստանը եւ Չեխիան մշտապես լավ բարեկամներ են եղել, ունեն համագործակցության լավագույն ավանդույթներ ու արժեքներ: Բարձր եմ գնահատում Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Չեխիայի խորհրդարանի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների մակարդակը. այս մասին սեպտեմբերի 19-ին ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ա...
Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նախագահ Յանա Կրուտակովայի գլխավորած պատվիրակության անդամները ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանի ուղեկցութ...
Վիետնամում՝ Հանոյում, անցկացվող Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ պատգամավորների 9-րդ գլոբալ համաժողովին մասնակցել է աշխարհի 179 երկիր: Կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հասմիկ Հակոբյանը խորհրդարանականներին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակը: «Մենք՝ որպես երիտասարդ խորհրդար...

Members of Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection meet with their Czech colleagues
On September 19, the members of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection met with the members of the delegation led by the Chairperson of the Committee on Environment of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament Yana Krutáková.
Before the discussion of the sectoral issues, Vahe Ghalumyan touched upon the situation in Nagorno-Karabakh, noting that Azerbaijan, grossly violating the obligations assumed by the 2020 trilateral statement, has been blockaded the Lachin Corridor for a long time. As a result, around 120 thousand people are deprived of daily use products and food.
The Committee Chair also stated that since May 12, 2021, the armed forces of Azerbaijan, violating the territorial integrity of the Republic of Armenia, illegally invaded the sovereign territory of Armenia. It was mentioned that Armenia is committed to its adopted policy aimed at establishing long-term and stable peace in the region, expecting the support of its international partners in this matter.
Regarding the discussion of the agenda items, the members of the Committee highlighted the strengthening of bilateral and multilateral relations with the Czech Republic, considering the format of parliamentary cooperation as an important platform in this matter.
The Armenian MPs expressed conviction that the visit of the Czech colleagues will promote the deepening and strengthening of cooperation. They inquired about the legislation and experience of the Czech Republic on a number of sectoral issues, in particular, they referred to the experience of the Czech Republic in the matter of waste collection and waste processing.
The Chairperson of the Committee on Environment of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament thanked for the warm reception and noted that they understand the difficult situation in which our region is due to the conflict in Nagorno Karabakh.
The Czech deputy touched upon the project implemented with the Armenian partners in the field of environmental protection, presented the experience of the Czech Republic in waste processing and a number of legislative regulations, expressing readiness to continue the cooperation of the sectoral committees.
On September 19, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan met with the international participants of the Erasmus+ training course of the programme Youth in Action: Fostering Peacebuilding, Conflict Resolution, and Employability Skills implemented by the Copern...
On September 19, the RA NA Standing Committee on Foreign Relations convened an extraordinary sitting related to the aggression unleashed by Azerbaijan against Nagorno Karabakh people today.The Committee Chair Sargis Khandanyan informed that today from 13:00 Azerbaijan launched large-scale aggression...
Hakob Arshakyan Receives Delegation of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament
On September 19, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan met with the delegation led by the Chairperson of the Committee on Environment of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament Yana Krutáková.“Armenia greatly values the stable development of friendly relations with the Czech Republic on b...
Lilit Kirakosyan: There is political dialogue of high level between Armenia and the Czech Republic
Armenia and the Czech Republic have always been good friends, they have best traditions and values of cooperation. I highly appreciate the level of friendly relations between the National Assembly of Armenia and the Czech Parliament: The member of the RA NA Armenia-Czech Republic Friendship Group, t...
Delegation of Chamber of Deputies of Czech Republic Visits Tsitsernakaberd Memorial Complex
On September 19, the members of the delegation led by the Chairperson of the Committee on Environment of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament Yana Krutáková accompanied by the Chair of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment...
179 countries of the world took part in the 9th Global Conference of Young Parliamentarians of the Inter-Parliamentary Union held in Hanoi, Vietnam. The member of the RA NA delegation Hasmik Hakobyan presented the current situation in Nagorno-Karabakh to the parliamentarians. “We, as young parliamen...