ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 19-ին հրավիրել է արտահերթ նիստ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ այսօր Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետ:
Հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանն այսօր՝ ժամը 13:00-ից հետո լայնածավալ ագրեսիայի է սկսել ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, ինչի առնչությամբ հրավիրվել է հանձնաժողովի արտահերթ նիստ: Այդ նպատակով հրավիրվել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը:
Փոխնախարարը ներկայացրել է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը, որում մասնավորապես ասվում է. «Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը սանձազերծել է հերթական լայնածավալ ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ՝ նպատակ ունենալով ավարտին հասցնել էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը: Առաջնորդվելով անպատժելիության զգացումով՝ Ադրբեջանը բացահայտորեն ստանձնել է ագրեսիայի պատասխանատվությունը: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում, սկսում է «հակաահաբեկչական միջոցառումներ», որի վերաբերյալ, ըստ ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հաղորդագրության, տեղեկացվել են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը, ինչպես նաեւ ռուս-թուրքական մոնիտորինգային կենտրոնը:
Խստագույնս դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ագրեսիան եւ զանգվածային ոճրագործությունը, որը ճիշտ երեք տարի առաջ՝ 2020թ. սեպտեմբերին, ԼՂ դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ուժի կիրառման շարունակությունն է: «Ռազմական օբյեկտների ոչնչացման» սին պատրվակով Ադրբեջանի կողմից հրետակոծության են ենթարկվում քաղաքացիական բնակավայրեր, Ստեփանակերտ քաղաքը, այլ քաղաքներ ու գյուղեր:
Հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է, որ ԼՂ դեմ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողությունները, ռազմատենչ անթաքույց հռետորաբանությունը, ԼՂ բնակչությանը «ահաբեկիչներ» որակելու բացարձակապես կեղծ եւ դատապարտելի քարոզչությունը հետապնդում են մեկ նպատակ՝ ուժի կիրառման միջոցով ԼՂ-ի բնակչությանն էթնիկ զտումների ենթարկել, զրկել իր հայրենիքում ազատ եւ արժանապատիվ ապրելու ու արարելու իրավունքից: Նույն նպատակն են հետապնդել 2022թ. դեկտեմբերից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը եւ ԼՂ լիակատար շրջափակումը: Հարձակմանը նախորդել է այդ թվում Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից կեղծ տեղեկատվության տարածում ականապատման եւ դիվերսիոն գործողությունների մասին, ինչը վկայում է հարձակման պլանավորման եւ տեղեկատվական դաշտի ապահովման մասին: Կրկին հայտարարում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված չեն ՀՀ զինված ուժեր եւ ռազմական տեխնիկա, ականապատման եւ դիվերսիոն գործողությունների մասին բոլոր լուրերը կեղծ են եւ շինծու:
Կոչ ենք անում միջազգային գործընկերներին, միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման համար առաջնային պարտավորություն ունեցող ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներին, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիման վրա ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին՝ ձեռնարկել հստակ եւ աներկբա քայլեր Ադրբեջանի ագրեսիային վերջ դնելու նպատակով»:
Մնացական Սաֆարյանը հայտնել է, որ այսօր՝ ժամը 16:00-ին, հանդիպում է  կայացել  Հայաստանում հավատարմագրված  դիվանագիտական կորպուսի դեսպանների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչությունների  ղեկավարների հետ, որի մասին տեղեկատվություն կտրվի, ներկայացվել է ընդհանուր իրավիճակը, ձեռնարկվել եւ շարունակվում են աշխատանքները բոլոր ուղղություններով՝ ներգրավելով բոլոր դեսպանությունների եւ առաքելությունների ներկայացուցիչներին: Տեղի են ունենում նաեւ առանձին հանդիպումներ դեսպանների հետ՝  ներկայացնելու համար իրավիճակն ու ձեռնարկելու  քայլեր՝ Ադրբեջանի ագրեսիան կանգնեցնելու նպատակով:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի գնահատմամբ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն այս գործողությամբ ցանկանում է ավարտին հասցնել էթնիկ զտման իր քաղաքականությունը: «Սա նաեւ սադրանք է այն ընկալմանը, որ պետք է Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը քննարկվեն Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ: Ըստ էության, Ադրբեջանը հարձակվում է այս խոսույթի եւ այս օրակարգի վրա ու ցանկանում էթնիկ զտման քաղաքականությունն ավարտին հասցնել: Սրա վկայությունն է նաեւ այն, որ Ադրբեջանի պաշտոնական աղբյուրներից հնչում են բնակչության համար մարդասիրական միջանցք բացվելու վերաբերյալ մտքեր»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը: Նա չափազանց տարակուսելի եւ անընդունելի է համարել այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանն իր պաշտոնական հաղորդագրություններում նշում է ՀՀ ԶՈՒ-ի մասնակցության մասին: «Սա նպատակ ունի սլաքներն ուղղելու Հայաստանի վրա եւ ագրեսիա նախապատրաստելու նաեւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Այս առնչությամբ ես կոչ եմ անում հանրությանը պահպանել հանդարտություն եւ չտրվել սադրանքներին, որովհետեւ ներսում եւս բազմաթիվ են սադրանքները, որոնք այս խոսույթին են ծառայում»,- նշել է Սարգիս Խանդանյանը:
Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ իրավիճակի հետ կապված տարակուսանք է հարուցում Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության այն պնդումը, որ ռուս խաղաղապահ զորակազմը տեղեկացվել է հարձակման մասին, ինչը բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում: «Լեռնային Ղարաբաղը ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության ներքո է, եւ Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորը, ըստ էության, ռուս խաղաղապահներն են: Եւ եթե տեղեկացվել են նախապես, ապա ի՞նչ գործողություններ են ձեռնարկվել»,- նշել է Սարգիս Խանդանյանը՝ հույս հայտնելով, որ այս հարցին կպատասխանեն ռուս գործընկերները: Նա տարակուսանք է հայտնել, որ այսօրվա հայտարարության մեջ ՌԴ ԱԳ պաշտոնական ներկայացուցիչը Հայաստանին եւ Ադրբեջանին է կոչ անում դադարացնել լարվածությունը, էսկալացիան: «Ո՞րն է Հայաստանի մասնակցությունն այստեղ: Բոլորը գիտեն, որ Հայաստանը չունի ռազմական ներկայություն Լեռնային Ղարաբաղում, եւ Ադրբեջանը հարձակվել է Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության վրա»,- ասել է Սարգիս Խանդանյանը՝ հավելելով, որ խորհրդարանական մակարդակում պետք է ակտիվ աշխատանք տանել գործընկերների, տարբեր խորհրդարանական հարթակների, պատգամավորների հետ եւ բարձրացնել իրազեկվածությունը:
Նիստին մասնակցող պատգամավորներն անընդունելի են համարել ադրբեջանական հերթական ագրեսիան եւ նշել, որ իրենց իրավասությունների շրջանակում արդեն դիմել են միջազգային գործընկերներին: Նշվել է, որ առաջիկայում եւս իրենց գործընկերներին կտեղեկացնեն իրավիճակի վերաբերյալ՝ ակնկալելով հասցեական դիրքորոշում եւ գործուն քայլեր: Անդրադարձ է եղել Ադրբեջանի հանցավոր գործողություններին, կարեւորվել է ԼՂ մեր հայրենակիցների  իրավունքների եւ անվտանգության պաշտպանությունը: Օրենսդիրները փաստել են, որ Ղարաբաղում տեղի ունեցողն էթնիկ զտման ապացույց է:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանն անդրադարձել է թեմայի առնչությամբ միջազգային գործընկերների հայտարարություններին եւ կոչերին: «Ուրախ եմ, որ ԵՄ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելն արդեն արձագանքել է ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակին, ափսոսանք հայտնել ու հասցեական Ադրբեջանին կոչ արել դադարեցնել ռազմական գործողությունը: Ժոզեպ Բորելը եւս մեկ անգամ ասել է, որ ռազմական էսկալացիան չպետք է որպես պատրվակ օգտագործվի տեղի բնակչության հարկադիր ելքի համար», - նշել է պատգամավորը:
Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից Ադրբեջանը բացառապես հանցավոր վարքագիծ է դրսեւորում, այն որեւէ բացատրություն չունի. ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը: Պատգամավորը կոչ է արել դադարեցնել ցանկացած խոսակցություն, որը կոչված է ոչ թե ԼՂ բնակչության իրավունքների եւ անվտանգության պաշտպանությանը, այլ ուղղված է հայկական պետականությունը թուլացնելուն եւ տարատեսակ մանր դիվիդենտներ ստանալուն:
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը, նշելով, որ մարտական գործողություններն ուղեկցվում են հիբրիդային պատերազմի բաղադրիչներով եւ ներկայացնելով կոնկրետ օրինակներ, կոչ է արել առաջնորդվել ՀՀ իշխանությունների ներկայացրած տեղեկատվությամբ, ուղղորդվել ՀՀ ԱԳՆ տված գործողությունների ուղեցույցով:
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանի համոզմամբ էլ այսօր, առավել քան երբեւէ, պետք է մտածենք ՀՀ ինքնիշխանության մասին, որովհետեւ միայն այդկերպ կարող ենք ապահովել մեր ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ասպրամ Կրպեյանը հիշատակել է 32 տարի առաջ իրականացված «Օղակ» գործողության մասին՝ նշելով, որ Շահումյանում, Գետաշենում տեղի ունեցածը նույն ուղերձն ուներ. այնտեղ տեղակայված ահաբեկչական խմբավորումները պետք է չեզոքացվեն:
Հաջորդելով Ասպրամ Կրպեյանի ելույթին՝ ՔՊ խմբակցության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է. «Քանի որ խոսվեց «Օղակ» գործողության մասին, վերադառնամ իմ հարցին ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի այսօրվա հայտարարության մասին: Վերջինս մեղադրել է հայկական կողմին, դժվար է ասել՝ ՀՀ-ի՞ն, թե՝ ԼՂ-ին: Ասել է՝ իրավիճակը սրվել է այն պատճառով, որ գրավոր պայմանավորվածությունները չեն կատարվում: Ինչո՞ւմ է մեզ մեղադրում ՌԴ-ն, ո՞ր պայմանավորվածությունն է, որը չի կատարվել, արդյո՞ք ես ճիշտ եմ հասկանում, որ ՌԴ-ն արդարացնո՞ւմ է Ադրբեջանի գործողությունները»:
Նա հիշեցրել է, որ ինն ամսից ավելի է ԼՂ-ն շրջափակված է,  Լաչինի միջանցքը փակ է, ինչն արվել է, առնվազն, ռուս գործընկերների թողտվությամբ: «Խնդրում եմ ՌԴ դեսպանից հետաքրքրվել, հասկանալ՝ ունե՞նք ԼՂ բնակիչների ապահովումը ստանձնած ռուս խաղաղապահներ, գործուն ներկայություն մենք ակնկալե՞նք, թե՝ ոչ: Հասկանանք՝ մենք կարո՞ղ ենք մեր դաշնակիցների վրա հույս դնել, թե՝ ոչ»,- նշել է Արուսյակ Ջուլհակյանը:
Ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Արմեն Ռուստամյանը, Ասպրամ Կրպեյանն ու Գառնիկ Դանիելյանը քննադատել են ՀՀ իշխանությունների վարած քաղաքականությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում:
Եզրափակիչ ելույթում ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը նշել է, որ ՀՀ-ն բազմիցս հայտնել է իր վերաբերմունքն ու գնահատականը ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հետ կապված՝ նշելով, որ այդ գործողությունները չեն համապատասխանում ստանձնած պարտավորություններին:

On September 19, the RA NA Standing Committee on Foreign Relations convened an extraordinary sitting related to the aggression unleashed by Azerbaijan against Nagorno Karabakh people today.
The Committee Chair Sargis Khandanyan informed that today from 13:00 Azerbaijan launched large-scale aggression against Nagorno Karabakh, and connected with this an extraordinary sitting of the Committee was convened. The RA Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan was invited for that purpose.
The Deputy Minister presented the statement made by the RA Foreign Ministry, where it particularly says: “On September 19, Azerbaijan unleashed another large-scale aggression against the people of Nagorno-Karabakh, aimed at completing its policy of ethnic cleansing. Guided by a sense of impunity, Azerbaijan openly took responsibility for the aggression. The Ministry of Defense of Azerbaijan stated that “anti-terrorist measures” are being launched in the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh, about which, according to the official statement of the Azerbaijani side, the command of the Russian peacekeeping contingent, as well as the Russian-Turkish monitoring center, have been informed.
We strongly condemn Azerbaijan’s starting aggression against Nagorno-Karabakh and the mass atrocity crime which is the continuation of the large-scale use of force unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh exactly three years ago, in September, 2020. Under the pretext of “destroying military objects,” Azerbaijan is shelling civilian settlements, the city of Stepanakert, and other cities and villages.
The Armenian side has repeatedly warned that the continuous aggressive actions of Azerbaijan against Nagorno-Karabakh, the unconcealed warmongering rhetoric, the absolutely false and reprehensible propaganda of calling the population of Nagorno-Karabakh “terrorists” pursues one goal: to subject the population of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing through the use of force and deprive the population of Nagorno-Karabakh from the right to live freely and in dignity in their own homeland. The illegal blockade of the Lachin corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh with Armenia, since December 2022 and the total blockade of Nagorno-Karabakh pursue the same goal. Among other things, the attack was preceded by disseminating false information including by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan about mining and sabotage activities, which indicates the planning of the attack and the preparation of the information field. We state once again that the armed forces and military equipment of the Republic of Armenia are not deployed in Nagorno-Karabakh, all the news about mining and sabotage operations are false and fabricated.
We call on international partners, members of the UN Security Council which has primary responsibility for maintaining international peace and security, the Russian peacekeeping contingent deployed in Nagorno-Karabakh based on the Trilateral Statement of November 9, 2020 signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia, to undertake clear and unequivocal steps to put an end to Azerbaijan’s aggression.”
Mnatsakan Safaryan informed that today, at 16:00 a meeting took place with the ambassadors of diplomatic corps accredited in Armenia and the heads of the representations of the international organizations about which an information will be given, the general situation was presented and the work continues in all directions, involving the representatives of all embassies and missions. Separate meetings are also held with the Ambassadors to introduce the situation and to undertake steps for stopping the aggression of Azerbaijan.
To the assessment of the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan, it is evident that with this action Azerbaijan wishes to complete his policy of ethnic cleansing. “This is also a provocation to the perception that the rights and security of the Armenians of Nagorno Karabakh should be discussed between Baku and Stepanakert. In essence, Azerbaijan attacks at this formulation and agenda and wishes to complete the ethnic cleansing. Its evidence is also the fact that ideas on opening humanitarian corridor for the population sound from the official sources of Azerbaijan,” the Committee Chair said. He considered scrupulous and inadmissible the fact that Azerbaijan in its official information mentions about the participation of the RA Armed Forces. “It aims at directing its arrows to Armenia and also preparing aggression against the sovereign territory of Armenia. Regarding this, I call on the community to maintain calmness and not to give in to provocations, because there are many provocations in the country, which serve to this formulation,” Sargis Khandanyan noted.
According to the Committee Chair, the claim of the Ministry of Defense of Azerbaijan puzzles regarding the situation that the peacekeeping contingent was informed about the attack, which arises many questions. “Nagorno Karabakh is under the peacekeepers’ responsibility, and the warrant for the security of Nagorno Karabakh, accordingly, are considered to be the Russian peacekeepers. And if they have been informed beforehand, then what actions have been taken?” Sargis Khandanyan noted, expressing hope that the Russian colleagues will answer to this question. He expressed confusion that in today’s statement the official representative of the RF Foreign Ministry calls on Armenia and Azerbaijan to stop the tension and escalation. “What is Armenia’s participation here? Everybody knows that Armenia has no military presence in Nagorno Karabakh, and Azerbaijan attacked the civilians of Nagorno Karabakh,” Sargis Khandanyan said, adding that we should actively work at parliamentary level with our colleagues, the MPs on different parliamentary platforms, and raise the awareness.
The deputies taking part in the sitting considered unacceptable the Azerbaijani another aggression and noted that they have already addressed their international colleagues within the framework of their powers. It was noted that in the near future they will inform their colleagues about the situation, expecting addressed position and active steps. Reference was made to the criminal actions of Azerbaijan, the protection of the rights and security of our compatriots of Nagorno Karabakh. The legislators documented that what happens in Karabakh is the evidence of ethnic cleansing.
The deputy of the Civil Contract Sona Ghazaryan referred to the statements and calls of the international colleagues regarding the topic. “I am glad that the High Representative on EU Foreign Relations and Security Josep Borell responded to the situation created in Nagorno Karabakh, expressed regret and called on Azerbaijan to stop the military action. Josep Borell once again said that the military escalation should not be used as a pretext for the forced exit of the local population,” the MP mentioned.
“In terms of international law, Azerbaijan shows exclusively criminal behaviour, it has no explanation,” the deputy of the Civil Contract Faction Vladimir Vardanyan said. The deputy called on the international community to any conversation, which is not only for the protection of the rights and security of the NK population, but also for weakening the Armenian statehood and receiving minor various dividends.
The deputy of the Civil Contract Faction Gurgen Arsenyan noting that the military operations are accompanied by the components of hybrid war and presenting concrete examples, called on the people to be guided by the information presented by the authorities of the Republic of Armenia and directed through guidance of the actions given by the RA Foreign Ministry.
To the conviction of the deputy of the Civil Contract Faction Hripsime Grigoryan, today more than ever we should think about the sovereignty of the Republic of Armenia, because only in that way we can ensure our people’s rights and security.
The deputy of the Armenia Faction Aspram Krpeyan mentioned about the “Koltso” (Ring) operation carried out 32 years ago, noting that what happened in Shahumyan and Getashen had the same message: the terrorist groupings deployed there should be neutralized.
Following Aspram Krpeyan’s speech, the member of the Civil Contract Faction Arusyak Julhakyan noted: “As was spoken about “Koltso” operation, I will go back to my question to the Official Representative of the RF Foreign Ministry about today’s statement. The latter accused the Armenian side, it’s difficult to say the RA or the NK. She has said that the situation has been escalated because of not fulfilling the agreements in written form. In what accuses us the RF? What agreement has not been fulfilled? Do I understand right that the RF justifies the actions of Azerbaijan?”
She reminded that it’s more than nine months that the NK is under blockade, the Lachin corridor is closed, what has been done, at least by the Russian colleagues’ permission. “I am asking to inquire the RF Ambassador, understand do we have Russian peacekeepers, who have assumed to ensure the security of the NK residents? Shall we expect active presence or not? We’ll understand, can we pin hopes on our allies or not?” Arusyak Julhakyan noted.
The deputies of the opposition Armenia Faction Armen Rustamyan, Aspram Krpeyan and Garnik Danielyan criticized the policy pursued by the RA authorities on Nagorno Karabakh.
In his final speech, the Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan noted that the Republic of Armenia repeatedly expressed its attitude and evaluation concerning the RF peacekeeping contingent, mentioning that those actions do not correspond to the assumed obligations.