ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 19-ին հրավիրել է արտահերթ նիստ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ այսօր Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետ:
Հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանն այսօր՝ ժամը 13:00-ից հետո լայնածավալ ագրեսիայի է սկսել ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, ինչի առնչությամբ հրավիրվել է հանձնաժողովի արտահերթ նիստ: Այդ նպատակով հրավիրվել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը:
Փոխնախարարը ներկայացրել է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը, որում մասնավորապես ասվում է. «Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը սանձազերծել է հերթական լայնածավալ ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ՝ նպատակ ունենալով ավարտին հասցնել էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը: Առաջնորդվելով անպատժելիության զգացումով՝ Ադրբեջանը բացահայտորեն ստանձնել է ագրեսիայի պատասխանատվությունը: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում, սկսում է «հակաահաբեկչական միջոցառումներ», որի վերաբերյալ, ըստ ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հաղորդագրության, տեղեկացվել են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը, ինչպես նաեւ ռուս-թուրքական մոնիտորինգային կենտրոնը:
Խստագույնս դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ագրեսիան եւ զանգվածային ոճրագործությունը, որը ճիշտ երեք տարի առաջ՝ 2020թ. սեպտեմբերին, ԼՂ դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ուժի կիրառման շարունակությունն է: «Ռազմական օբյեկտների ոչնչացման» սին պատրվակով Ադրբեջանի կողմից հրետակոծության են ենթարկվում քաղաքացիական բնակավայրեր, Ստեփանակերտ քաղաքը, այլ քաղաքներ ու գյուղեր:
Հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է, որ ԼՂ դեմ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողությունները, ռազմատենչ անթաքույց հռետորաբանությունը, ԼՂ բնակչությանը «ահաբեկիչներ» որակելու բացարձակապես կեղծ եւ դատապարտելի քարոզչությունը հետապնդում են մեկ նպատակ՝ ուժի կիրառման միջոցով ԼՂ-ի բնակչությանն էթնիկ զտումների ենթարկել, զրկել իր հայրենիքում ազատ եւ արժանապատիվ ապրելու ու արարելու իրավունքից: Նույն նպատակն են հետապնդել 2022թ. դեկտեմբերից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը եւ ԼՂ լիակատար շրջափակումը: Հարձակմանը նախորդել է այդ թվում Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից կեղծ տեղեկատվության տարածում ականապատման եւ դիվերսիոն գործողությունների մասին, ինչը վկայում է հարձակման պլանավորման եւ տեղեկատվական դաշտի ապահովման մասին: Կրկին հայտարարում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված չեն ՀՀ զինված ուժեր եւ ռազմական տեխնիկա, ականապատման եւ դիվերսիոն գործողությունների մասին բոլոր լուրերը կեղծ են եւ շինծու:
Կոչ ենք անում միջազգային գործընկերներին, միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման համար առաջնային պարտավորություն ունեցող ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներին, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիման վրա ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին՝ ձեռնարկել հստակ եւ աներկբա քայլեր Ադրբեջանի ագրեսիային վերջ դնելու նպատակով»:
Մնացական Սաֆարյանը հայտնել է, որ այսօր՝ ժամը 16:00-ին, հանդիպում է  կայացել  Հայաստանում հավատարմագրված  դիվանագիտական կորպուսի դեսպանների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչությունների  ղեկավարների հետ, որի մասին տեղեկատվություն կտրվի, ներկայացվել է ընդհանուր իրավիճակը, ձեռնարկվել եւ շարունակվում են աշխատանքները բոլոր ուղղություններով՝ ներգրավելով բոլոր դեսպանությունների եւ առաքելությունների ներկայացուցիչներին: Տեղի են ունենում նաեւ առանձին հանդիպումներ դեսպանների հետ՝  ներկայացնելու համար իրավիճակն ու ձեռնարկելու  քայլեր՝ Ադրբեջանի ագրեսիան կանգնեցնելու նպատակով:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի գնահատմամբ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն այս գործողությամբ ցանկանում է ավարտին հասցնել էթնիկ զտման իր քաղաքականությունը: «Սա նաեւ սադրանք է այն ընկալմանը, որ պետք է Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը քննարկվեն Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ: Ըստ էության, Ադրբեջանը հարձակվում է այս խոսույթի եւ այս օրակարգի վրա ու ցանկանում էթնիկ զտման քաղաքականությունն ավարտին հասցնել: Սրա վկայությունն է նաեւ այն, որ Ադրբեջանի պաշտոնական աղբյուրներից հնչում են բնակչության համար մարդասիրական միջանցք բացվելու վերաբերյալ մտքեր»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը: Նա չափազանց տարակուսելի եւ անընդունելի է համարել այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանն իր պաշտոնական հաղորդագրություններում նշում է ՀՀ ԶՈՒ-ի մասնակցության մասին: «Սա նպատակ ունի սլաքներն ուղղելու Հայաստանի վրա եւ ագրեսիա նախապատրաստելու նաեւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Այս առնչությամբ ես կոչ եմ անում հանրությանը պահպանել հանդարտություն եւ չտրվել սադրանքներին, որովհետեւ ներսում եւս բազմաթիվ են սադրանքները, որոնք այս խոսույթին են ծառայում»,- նշել է Սարգիս Խանդանյանը:
Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ իրավիճակի հետ կապված տարակուսանք է հարուցում Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության այն պնդումը, որ ռուս խաղաղապահ զորակազմը տեղեկացվել է հարձակման մասին, ինչը բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում: «Լեռնային Ղարաբաղը ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության ներքո է, եւ Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորը, ըստ էության, ռուս խաղաղապահներն են: Եւ եթե տեղեկացվել են նախապես, ապա ի՞նչ գործողություններ են ձեռնարկվել»,- նշել է Սարգիս Խանդանյանը՝ հույս հայտնելով, որ այս հարցին կպատասխանեն ռուս գործընկերները: Նա տարակուսանք է հայտնել, որ այսօրվա հայտարարության մեջ ՌԴ ԱԳ պաշտոնական ներկայացուցիչը Հայաստանին եւ Ադրբեջանին է կոչ անում դադարացնել լարվածությունը, էսկալացիան: «Ո՞րն է Հայաստանի մասնակցությունն այստեղ: Բոլորը գիտեն, որ Հայաստանը չունի ռազմական ներկայություն Լեռնային Ղարաբաղում, եւ Ադրբեջանը հարձակվել է Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության վրա»,- ասել է Սարգիս Խանդանյանը՝ հավելելով, որ խորհրդարանական մակարդակում պետք է ակտիվ աշխատանք տանել գործընկերների, տարբեր խորհրդարանական հարթակների, պատգամավորների հետ եւ բարձրացնել իրազեկվածությունը:
Նիստին մասնակցող պատգամավորներն անընդունելի են համարել ադրբեջանական հերթական ագրեսիան եւ նշել, որ իրենց իրավասությունների շրջանակում արդեն դիմել են միջազգային գործընկերներին: Նշվել է, որ առաջիկայում եւս իրենց գործընկերներին կտեղեկացնեն իրավիճակի վերաբերյալ՝ ակնկալելով հասցեական դիրքորոշում եւ գործուն քայլեր: Անդրադարձ է եղել Ադրբեջանի հանցավոր գործողություններին, կարեւորվել է ԼՂ մեր հայրենակիցների  իրավունքների եւ անվտանգության պաշտպանությունը: Օրենսդիրները փաստել են, որ Ղարաբաղում տեղի ունեցողն էթնիկ զտման ապացույց է:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանն անդրադարձել է թեմայի առնչությամբ միջազգային գործընկերների հայտարարություններին եւ կոչերին: «Ուրախ եմ, որ ԵՄ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելն արդեն արձագանքել է ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակին, ափսոսանք հայտնել ու հասցեական Ադրբեջանին կոչ արել դադարեցնել ռազմական գործողությունը: Ժոզեպ Բորելը եւս մեկ անգամ ասել է, որ ռազմական էսկալացիան չպետք է որպես պատրվակ օգտագործվի տեղի բնակչության հարկադիր ելքի համար», - նշել է պատգամավորը:
Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից Ադրբեջանը բացառապես հանցավոր վարքագիծ է դրսեւորում, այն որեւէ բացատրություն չունի. ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը: Պատգամավորը կոչ է արել դադարեցնել ցանկացած խոսակցություն, որը կոչված է ոչ թե ԼՂ բնակչության իրավունքների եւ անվտանգության պաշտպանությանը, այլ ուղղված է հայկական պետականությունը թուլացնելուն եւ տարատեսակ մանր դիվիդենտներ ստանալուն:
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը, նշելով, որ մարտական գործողություններն ուղեկցվում են հիբրիդային պատերազմի բաղադրիչներով եւ ներկայացնելով կոնկրետ օրինակներ, կոչ է արել առաջնորդվել ՀՀ իշխանությունների ներկայացրած տեղեկատվությամբ, ուղղորդվել ՀՀ ԱԳՆ տված գործողությունների ուղեցույցով:
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանի համոզմամբ էլ այսօր, առավել քան երբեւէ, պետք է մտածենք ՀՀ ինքնիշխանության մասին, որովհետեւ միայն այդկերպ կարող ենք ապահովել մեր ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ասպրամ Կրպեյանը հիշատակել է 32 տարի առաջ իրականացված «Օղակ» գործողության մասին՝ նշելով, որ Շահումյանում, Գետաշենում տեղի ունեցածը նույն ուղերձն ուներ. այնտեղ տեղակայված ահաբեկչական խմբավորումները պետք է չեզոքացվեն:
Հաջորդելով Ասպրամ Կրպեյանի ելույթին՝ ՔՊ խմբակցության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է. «Քանի որ խոսվեց «Օղակ» գործողության մասին, վերադառնամ իմ հարցին ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի այսօրվա հայտարարության մասին: Վերջինս մեղադրել է հայկական կողմին, դժվար է ասել՝ ՀՀ-ի՞ն, թե՝ ԼՂ-ին: Ասել է՝ իրավիճակը սրվել է այն պատճառով, որ գրավոր պայմանավորվածությունները չեն կատարվում: Ինչո՞ւմ է մեզ մեղադրում ՌԴ-ն, ո՞ր պայմանավորվածությունն է, որը չի կատարվել, արդյո՞ք ես ճիշտ եմ հասկանում, որ ՌԴ-ն արդարացնո՞ւմ է Ադրբեջանի գործողությունները»:
Նա հիշեցրել է, որ ինն ամսից ավելի է ԼՂ-ն շրջափակված է,  Լաչինի միջանցքը փակ է, ինչն արվել է, առնվազն, ռուս գործընկերների թողտվությամբ: «Խնդրում եմ ՌԴ դեսպանից հետաքրքրվել, հասկանալ՝ ունե՞նք ԼՂ բնակիչների ապահովումը ստանձնած ռուս խաղաղապահներ, գործուն ներկայություն մենք ակնկալե՞նք, թե՝ ոչ: Հասկանանք՝ մենք կարո՞ղ ենք մեր դաշնակիցների վրա հույս դնել, թե՝ ոչ»,- նշել է Արուսյակ Ջուլհակյանը:
Ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Արմեն Ռուստամյանը, Ասպրամ Կրպեյանն ու Գառնիկ Դանիելյանը քննադատել են ՀՀ իշխանությունների վարած քաղաքականությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում:
Եզրափակիչ ելույթում ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը նշել է, որ ՀՀ-ն բազմիցս հայտնել է իր վերաբերմունքն ու գնահատականը ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հետ կապված՝ նշելով, որ այդ գործողությունները չեն համապատասխանում ստանձնած պարտավորություններին:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը սեպտեմբերի 19-ին հանդիպել է Կոպերնիկուս Բեռլին հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվող «Երիտասարդները գործելիս` խաղաղաշինության, հակամարտությունների կարգավորման եւ աշխատանքի տեղավորման հմտությունների խթանում» ծրագ...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի թեմայով արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում կկայանա արտահերթ նիստ
Սեպտեմբերի 19-ին՝ ժամը 16:30-ին, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ տեղի կունենա՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետ: ...
Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 19-ին հանդիպել է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նախագահ Յանա Կրուտակովայի գլխավորած պատվիրակությանը: «Հայաստանը մեծապես արժեւորում է Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումն ինչպես երկկողմ,...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են չեխ գործընկերների հետ
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները սեպտեմբերի 19-ին հանդիպել են Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նախագահ Յանա Կրուտակովայի գլխավորած պատվիրակության անդա...
Հայաստանի եւ Չեխիայի միջեւ առկա է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն. Լիլիթ Կիրակոսյան
Հայաստանը եւ Չեխիան մշտապես լավ բարեկամներ են եղել, ունեն համագործակցության լավագույն ավանդույթներ ու արժեքներ: Բարձր եմ գնահատում Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Չեխիայի խորհրդարանի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների մակարդակը. այս մասին սեպտեմբերի 19-ին ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ա...
Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նախագահ Յանա Կրուտակովայի գլխավորած պատվիրակության անդամները ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանի ուղեկցութ...
Վիետնամում՝ Հանոյում, անցկացվող Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ պատգամավորների 9-րդ գլոբալ համաժողովին մասնակցել է աշխարհի 179 երկիր: Կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հասմիկ Հակոբյանը խորհրդարանականներին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակը: «Մենք՝ որպես երիտասարդ խորհրդար...

19 сентября Постоянная комиссия НС по внешним связям созвала внеочередное заседание в связи с развязанной сегодня агрессией Азербайджана против народа Нагорного Карабаха.
Председатель комиссии С.Ханданян сообщил, что сегодня, после 13:00, Азербайджан подверг народ Нагорного Карабаха широкомасштабной агрессии, в связи с чем было созвано внеочередное заседание комиссии. С этой целью был приглашен заместитель министра иностранных дел РА М.Сафарян.
Заместитель министра представил заявление МИД РА, в котором говорится:
"19 сентября Азербайджан развязал очередную широкомасштабную агрессию против народа Нагорного Карабаха, чтобы довести до завершения свою политику этнических чисток.
Руководствуясь чувством безнаказанности, Азербайджан открыто взял на себя ответственность за агрессию. Министерство обороны Азербайджана заявило, что в зоне ответственности российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе начинаются "антитеррористические операции", о чем, согласно официальному заявлению азербайджанской стороны, были проинформированы командование российского миротворческого контингента, а также российско-турецкий мониторинговый центр.
Мы решительно осуждаем агрессию и массовые преступления Азербайджана против Нагорного Карабаха, которые являются продолжением широкомасштабного применения силы, развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха ровно три года назад, в сентябре 2020 года. Под предлогом “уничтожения военных объектов” Азербайджан обстреливает мирные населенные пункты, город Степанакерт, другие города и села.
Армянская сторона неоднократно заявляла, что продолжающиеся агрессивные действия Азербайджана против Нагорного Карабаха, откровенно воинственная риторика, абсолютно лживая и предосудительная пропаганда, квалифицирующая население Нагорного Карабаха как "террористов", преследуют одну цель – посредством применения силы подвергнуть население Нагорного Карабаха этнической чистке, лишить его права свободно и достойно жить и созидать на своей родине. Эту же цель преследует незаконное блокирование с декабря 2022 года единственной дороги, связывающей Нагорный Карабах с Арменией, - Лачинского коридора, а также полная блокада Нагорного Карабаха.
Помимо этого, атаке предшествовало распространение МИД Азербайджана ложной информации о минировании и диверсионных действиях, что свидетельствует о том, что атака была   заранее   спланирована   и для нее готовилось информационное поле. Мы вновь заявляем, что вооруженные силы и военная техника Республики Армении не дислоцированы в Нагорном Карабахе, все новости о минировании и диверсионных действиях ложны и сфабрикованы.
Мы обращаемся к международным партнерам, членам Совета Безопасности ООН, несущим первостепенную ответственность за поддержание международного мира и безопасности, а также к российскому миротворческому контингенту, дислоцированному в Нагорном Карабахе в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, подписанным лидерами Армении, Азербайджана и России, предпринять конкретные и однозначные шаги для прекращения агрессии Азербайджана”.
М.Сафарян   сообщил, что сегодня, в 16:00, состоялась встреча с послами аккредитованного в Армении дипломатического корпуса и руководителями представительств международных организаций, представителями посольств и миссий. Также проводятся отдельные встречи с послами для представления ситуации и принятия мер по прекращению агрессии Азербайджана.
По мнению председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданяна, очевидно, что Азербайджан хочет этой акцией завершить свою политику этнической чистки. “Это также провокация к восприятию того, что права и безопасность армян Нагорного Карабаха должны обсуждаться между Баку и Степанакертом. По сути, Азербайджан отвергает эту восприятие и эту повестку, хочет довести до конца политику этнической чистки. Об этом также свидетельствует тот факт, что из официальных источников Азербайджана есть мысль об открытии гуманитарного коридора для населения", - заметил председатель комиссии. Он счел крайне странным и неприемлемым,   что Азербайджан в своих официальных сообщениях упоминает об участии Вооруженных сил РА. “Цель этого – перевести стрелки на Армению и подготовить агрессию в том числе и против суверенной территории РА. В связи с этим призываю общественность сохранять спокойствие и не поддаваться на провокации, потому что и внутри есть множество провокаций, которые служат этому выступлению", - отметил С.Ханданян.
По словам председателя комиссии, утверждение Минобороны Азербайджана о том, что российские миротворческие войска были проинформированы о нападении, вносит путаницу в отношении ситуации, которая вызывает много вопросов. "Нагорный Карабах находится под ответственностью российских миротворцев, а гарантом безопасности Нагорного Карабаха являются, по сути, российские миротворцы. И если были проинформированы заранее, то какие действия были предприняты ? ", - заметил С.Ханданян , выразив надежду, что на этот вопрос ответят российские партнеры. Он выразил недоумение тем, что в сегодняшнем заявлении официальный представитель МИД РФ призывает Армению и Азербайджан прекратить напряженность , эскалацию. Каково здесь участие Армении? Всем известно, что Армения не имеет военного присутствия в Нагорном Карабахе, а Азербайджан напал на мирное население Нагорного Карабаха", - подчеркнул С.Ханданян , добавив, что на парламентском уровне необходимо вести активную работу с коллегами, различными парламентскими платформами ,  депутатами и повысить информированность.
Парламентарии, участвовавшие в заседании, сочли очередную азербайджанскую агрессию неприемлемой и отметили, что уже обратились к международным партнерам в рамках своих полномочий. Отмечалось, что в ближайшее время они также проинформируют о ситуации своих коллег, ожидая адресной позиции и действенных шагов.  Упомянута преступная деятельность Азербайджана, подчеркнута важность защиты прав и безопасности наших соотечественников в Нагорном Карабахе. Законодатели констатировали , что происходящее в Карабахе доказательство этнической чистки.
Депутат фракции "Гражданский договор" ("ГД") С.Казарян к оснулась заявлений и призывов международных партнеров по данной теме. "Рада , что верховный представитель ЕС по иностранным делам и безопасности Жозеп Боррель уже отреагировал на ситуацию в Нагорном Карабахе, выразил сожаление и призвал Азербайджан прекратить военную операцию. Жозеп Боррель вновь заявил, что военная эскалация не должна использоваться как предлог для вынужденного исхода местного населения , - отметил а депутат.
С точки зрения международного права Азербайджан демонстрирует исключительно преступное поведение, этому нет объяснения. Об этом заявил депутат фракции  "ГД" В.Варданян. Депутат призвал прекратить любой разговор, направлен ный не на защиту прав и безопасности населения Нагорного Карабаха, а на ослабление армянской государственности и получение различных мелких дивидендов.
Депутат фракции   "ГД"   Г.Арсенян, отметив, что боевые действия сопровождаются компонентами гибридной войны и приведя конкретные примеры, призвал руководствоваться информацией, предоставляемой властями РА, а также инструкциями МИД РА.
По мнению депутата фракции  "ГД" Р.Григорян,   сегодня более , чем когда-либо , мы должны думать о суверенитете РА, потому что только так мы сможем обеспечить права и безопасность нашего народа.
Депутат фракции  "Армения" А.Крпеян упомянула операцию “Кольцо” , проведенную 32 года назад, отметив, что произош едшее в Шаумяне, Геташене имело тот же предлог базирующиеся   там террористические группы должны быть нейтрализованы.
Ч лен фракции "ГД" А.Джулакян заметила: Раз уж зашла речь об операции Кольцо , позвольте мне вернуться к моему вопросу по поводу сегодняшнего заявления официального представителя МИД России. Последний обвинил армянскую сторону, трудно сказать - РА или НК? По его словам, ситуация обострилась из-за того, что письменные договоренности не выполняются. В чем нас обвиняет Россия, какое соглашение не выполнено? Правильно ли я понимаю, что Р Ф оправдывает действия Азербайджана?".
Он а напомнил а , что Нагорный Карабах в о саде уже более девяти месяцев, Лачинский коридор закрыт, что было сделано, по меньшей мере, с попустительства российских партнеров. "П рошу поинтерес оваться у российского посла, понять, есть ли у нас российские миротворцы, взявшие на себя защиту жителей Нагорного Карабаха, ожида ть ли нам активного присутствия или нет?" Поймем наконец, можем ли мы надеяться на наших союзников или нет ? , - заявила А . Джулакян.
Депутаты оппозиционной фракции "Армения" А.Рустамян , А.Крпеян и   Г.Даниелян подвергли критике политику властей РА в вопросе Нагорного Карабаха.
В заключительной речи заместитель министра иностранных дел М.Сафарян отметил, что РА неоднократно выражала свое отношение и оценку миротворческ охо контингента РФ , отметив, что эти действия не соответствуют взятым обязательствам.
19 сентября члены Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды встретились с членами делегации  во главе с председателем Комиссии по окружающей среде Палаты депутатов чешского парламента Яной Крутаковой.Пр...